Պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնել 1 ամիս ու վճարել 24 միլիոն դրամ, անցնել 4 ամիս՝ վճարելով 18 միլիոն դրամ. ՊՆ-ն Հայկ Սարգսյանի նախագծում փոփոխություններ է արել
Կառավարությունը հավանություն տվեց ՔՊ-ական պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի ներկայացրած նախագծին, սակայն՝ որոշ փոփոխություններով։
Պատգամավորն առաջարկում էր սահմանել 24 ամսից պակաս ժամկետով պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնելու հնարավորություն՝ 1 ամիս ժամկետով ծառայություն անցնելու դեպքում՝ 20 միլիոն դրամ, 6 ամիս ժամկետով ծառայություն անցնելու դեպքում՝ 15 միլիոն դրամ պետական բյուջե վճարելու պայմանով, նաև առաջարկում էր պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնելու սահմանային առավելագույն տարիքը 27-ի փոխարեն սահմանել 37 տարեկանը։
ՊՆ-ն քննարկել է Սարգսյանի նախաձեռնությունն ու մի քանի փոփոխություններ արել։
«Ձևակերպվել են հետևյալ առաջարկությունները՝ կրճատ ժամկետով ծառայությունը սահմանել 1 ամսվա դեպքում՝ 24 միլիոն դրամ, 4 ամսվա դեպքում՝ 18 միլիոն դրամ»,- կառավարության այսօրվա նիստում ասաց Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
Պարտադիր զինվորական ծառայության անցնելու առավելագույն սահմանային տարիք կնախատեսվի 32 տարեկանը։
«Պաշտպանության մասին» օրենքում կնախատեսվի մինչև 16 տարին լրանալն արական սեռի քաղաքացիների կողմից օրենքի ուժով ՀՀ նկատմամբ 15 միլիոն դրամ գումարի չափով հանրային իրավական դրամային պարտավորություն, որը դադարում է արական սեռի քաղաքացուն զինվորական հաշվառման վերցնելու փաստի ուժով կամ հօգուտ պետական բյուջեի վճարմամբ՝ ՀՀ քաղաքացիությունից դուրս գալու դեպքում։
Առաջարկները քննարկվել են Հայկ Սարգսյանի հետ, նա տվել է իր համաձայնությունը։ Նախագիծն առաջիկայում կքննարկվի Ազգային ժողովում։

Служить 1 месяц и заплатить 24 млн драмов, 4 месяца — 18 млн: Минобороны внесло изменения в законопроект Айка Саргсяна
Правительство Армении одобрило представленный депутатом от фракции «Гражданский договор» Айком Саргсяном законопроект с рядом изменений, предложенных Министерством обороны.
Первоначально Саргсян предложил предусмотреть возможность прохождения обязательной военной службы сроком менее 24 месяцев: согласно законопроекту граждане, достигшие 18 лет, смогут уплатить 15 миллионов драмов и пройти военную службу сроком в 6 месяцев либо заплатить 20 миллионов драмов и служить всего 1 месяц.
Также он предложил увеличить предельный возраст прохождения обязательной службы с 27 до 37 лет.
Министерство обороны пересмотрело проект и внесло следующие изменения.
По уточненному проекту, за службу сроком в 1 месяц (минимальный курс) нужно будет заплатить 24 млн драмов, за службу в 4 месяца (только в учебной части) – 18 млн.
Максимальный возраст для прохождения обязательной службы предлагается установить на уровне 32 лет.
Кроме того, в закон «Об обороне» будет включён пункт, согласно которому за выход из гражданства Армении до 16 лет будет установлена пошлина в 15 млн драмов, а для иностранных граждан, получивших гражданство в допризывном или призывном возрасте, установить срок службы в 12 месяцев либо выплату пошлины в 2,5 млн драмов.
Изменения обсуждены с автором инициативы, и Айк Саргсян дал согласие на их включение. Законопроект будет представлен на обсуждение в Национальном собрании в ближайшее время.