Չունևոր խավից բանակ են ուզում սարքել, սա լուծում չի. Հայկ Նահապետյան
Կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանություն է տվել Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի ներկայացրած օրենսդրական նախաձեռնությանը, որով առաջարկվում է սահմանել վճարովի կարճաժամկետ զինվորական ծառայություն։ Թեև նախագիծն ընդունվել է որոշակի փոփոխություններով, դրա առանցքը պահպանվել է. առաջարկվում է պարտադիր զինծառայության նոր ձևաչափ, որը, ըստ իշխանությունների, նպատակ ունի արդիականացնել զինծառայության համակարգը և տալ ընտրության հնարավորություն:
Ըստ նոր տարբերակի՝ զինծառայության մեկամսյա տարբերակը կարժենա 24 միլիոն դրամ, իսկ չորսամսյան՝ 18 միլիոն։ Զորակոչի ընթացքում, ըստ կառավարության որոշման, սահմանվելու է դիմումների առավելագույն քանակը։ Բացի այդ, պարտադիր զինվորական ծառայության համար սահմանվել է առավելագույն տարիքը՝ 32։ Օրենքի նախագծում ամրագրվել է նաև, որ մինչև 16 տարին լրանալն արական սեռի ՀՀ քաղաքացիներն օրենքի ուժով ձեռք են բերում 15 միլիոն դրամի չափով հանրային իրավական դրամական պարտավորություն, որը դադարում է ՀՀ քաղաքացիությունից հրաժարվելու կամ զինվորական հաշվառման վերցվելու փաստով։
Նախագծի ընդունումը և դրա հիմնավորումները հանրային լայն քննարկման առիթ են դարձել։ Ռազմական փորձագետ Հայկ Նահապետյանը, ում հետ զրուցել ենք կառավարության այս որոշման շուրջ, համոզված է՝ նախագիծը վտանգում է Հայաստանի պաշտպանունակությունը և խորացնում հասարակության մեջ արդարության ճգնաժամը։
«Եթե Հայաստանի իշխանությունները ձգտում են խաղաղության պայմանագիր կնքել Ադրբեջանի հետ, նշանակում է՝ մենք պատերազմում ենք։ Պատերազմի մեջ գտնվող երկրում նման որոշումներն ուղղակիորեն հարվածում են ազգային անվտանգությանը։ Այս նախագիծը, ըստ էության, առաջացնում է նոր սոցիալական անհավասարություն։ Եթե ունևոր մարդը կարող է 15 միլիոն դրամ վճարելով ազատել իր զավակին ծառայությունից, կամ՝ պարզապես հրաժարվել քաղաքացիությունից, դա դառնում է հերթական շերտը՝ առանց այն էլ սրված ներքաղաքական և սոցիալական լարվածության վրա», -Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Նահապետյանը։
Փորձագետը նշեց, թե բանակն աստիճանաբար վերածվում է չունևորների ծառայության վայրի, ինչը վտանգավոր միտում է։
«Երբ ունևոր քաղաքացին հնարավորություն ունի խուսափելու ծառայությունից, իսկ չունևոր ծնողն անգամ երաշխավորված չէ, որ իր զավակը կվերադառնա ծառայությունից ողջ ու առողջ, այդ ծնողը ստիպված կլինի վաճառել միակ տունը և քաղաքացիությունից հրաժարվել։ Սա արդեն հարված է երկրի պաշտպանունակությանն ու ներքին համերաշխությանը», - ընդգծեց նա։
Նահապետյանը մտահոգված է նաև նախագծում նշված տարիքային շեմով։ Ըստ նրա՝ 32 տարեկանը որպես պարտադիր ծառայության վերին սահման դիտարկելը խթան է արտագաղթին․«Ակնհայտ է՝ սա ոչ միայն նպաստելու է արտագաղթին, այլև բացասական է ազդելու մեր ժողովրդագրության վրա։ Այսպիսի փոփոխությունները ձեռնտու են միայն Ադրբեջանին։ Սա ամենաարդյունավետ ձևն է՝ լուծարելու Հայաստանի Զինված ուժերը»։
Փորձագետի գնահատմամբ՝ կառավարությունը գիտակցաբար շարժվում է բանակի աստիճանական լուծարման ճանապարհով։
«Լուծարման երկու ձև կա՝ հրամանագիր ստորագրելով փակել կառույցը, ինչպես 2018-ին եղավ որոշ նախարարությունների դեպքում, երկրորդն աստիճանաբարն է, ինչը հիմա են անում։ Ժամկետային զինծառայողների թիվը նվազեցնում են, բայց պայմանագրայինների համար սոցիալական մոտիվացիա չեն ստեղծում։ Արդյունքում՝ երկուսն էլ նվազելու են, իսկ բանակը թուլանալու է», - ասաց Նահապետյանը։
Նրա խոսքով՝ պատերազմում հաղթում է ոչ թե տեխնիկան, այլ՝ մարդը.
«Պատերազմում ոչ թե տեխնիկան է չափվում, այլ՝ մարդը, նրա մոտիվացիան, պատրաստակամությունը՝ հրամանը կյանքի գնով կատարելու։ Իսկ մեզ մոտ, երբ պատերազմող երկիր ենք, ամեն ինչ դրվում է սոցիալականի և անարդարության վրա։ Հետևաբար, մենք այսպես պատրաստում ենք մեր հաջորդ պարտությունն Ադրբեջանի հետ բախման ժամանակ»։
Փորձագետը վստահ է՝ իշխանությունների ընդունած այս որոշումը մարտահրավեր է երկրի անվտանգությանը։
«Օրվա իշխանությունների բոլոր օրենքները բերում են նրան, որ մեր բանակը լուծարվի։ Իրենք չեն լուծարում բանակը մի օրում, այլ՝ սահուն քայլերով։ Ինչպես որոշ նախարարություններ փակեցին։ Հիմա նույնը արվում է բանակի հետ, բայց՝ քայլ առ քայլ։ Ոչ թե բանակ են զարգացնում, այլ փորձ են անում ձևավորել չունևորներից բաղկացած բանվորագյուղացիական բանակ՝ մի իրավիճակում, երբ գործարաններ էլ գրեթե չկան։ Սա լուծում չէ։ Մեր երկրում ցանկացած որոշում ուղղակիորեն մարտահրավեր է մեր երկրի պաշտպանունակությանն ու անվտանգությանը», - եզրափակեց Հայկ Նահապետյանը։

Хотят создать армию из социально уязвимых — это не решение: Айк Нагапетян
На сегодняшнем заседании правительство одобрило законодательную инициативу депутата фракции «Гражданский договор» Айка Саргсяна, предусматривающую введение платной краткосрочной военной службы. Несмотря на внесённые изменения, суть инициативы осталась прежней: предлагается новая форма обязательной службы, которая, по мнению властей, должна модернизировать систему воинской обязанности и предоставить альтернативу выбора.
Согласно обновлённому варианту законопроекта, одномесячная военная служба будет стоить 24 миллиона драмов, четырёхмесячная — 18 миллионов. Количество заявок будет ограничено решением правительства. Максимальный возраст для прохождения обязательной службы предлагается установить на уровне 32 лет. Законопроект также предусматривает, что за выход из гражданства Армении до 16 лет будет установлена пошлина в 15 млн драмов.
Законопроект вызвал широкий общественный резонанс. Военный эксперт Айк Нагапетян в беседе с Aysor.am выразил уверенность, что инициатива ставит под угрозу обороноспособность страны и углубляет кризис справедливости в обществе.
«Если власти Армении стремятся подписать мирный договор с Азербайджаном, это означает, что мы фактически находимся в состоянии войны. И в таких условиях подобные решения напрямую бьют по национальной безопасности. По сути, проект создаёт новую социальную несправедливость. Если состоятельный человек может заплатить 15 миллионов драмов, чтобы освободить своего ребёнка от службы или просто отказаться от гражданства — это добавляет ещё один слой к уже острому внутреннему и социальному напряжению», — отметил Нагапетян.
По его словам, армия Армении постепенно превращается в структуру, где служат исключительно представители социально уязвимых слоёв населения.
«Когда обеспеченный гражданин может избежать службы, а родитель, не имеющий средств, не уверен даже в том, что его сын вернётся с армии живым и здоровым, — он может быть вынужден продать свой единственный дом и отказаться от гражданства. Это прямой удар по обороноспособности страны и внутренней солидарности», — подчеркнул Нагапетян.
Эксперт также выразил обеспокоенность возрастным порогом, установленным в законопроекте — до 32 лет. По его мнению, это станет стимулом для эмиграции:
«Очевидно, что такие изменения будут не только способствовать массовому оттоку населения, но и крайне негативно скажутся на демографической ситуации. Эти реформы выгодны только Азербайджану. Это самый эффективный способ демонтировать Вооружённые силы Армении».
По оценке Нагапетяна, правительство сознательно ведёт страну по пути постепенного демонтажа армии:
«Есть два способа ликвидировать институт: подписать указ о его закрытии — как это сделали с рядом министерств в 2018 году — или разрушать его поэтапно. Сейчас реализуется второй сценарий. Число срочников сокращается, а для контрактников не создаются достаточные социальные стимулы. В итоге снижается и то, и другое — и армия слабеет».
Он также добавил, что решающим фактором в войне остаётся не техника, а человек:
«На войне побеждает не техника, а человек — его мотивация, готовность выполнять приказ ценой жизни. А у нас, находясь в состоянии конфликта, всё сводится к социальной несправедливости. Так мы лишь подготавливаем почву для следующего поражения в столкновении с Азербайджаном».
Эксперт убеждён, что это решение властей — прямая угроза национальной безопасности:
«Все законы, принимаемые нынешними властями, ведут к тому, чтобы распустить армию. Не сразу, а пошагово — как когда-то закрыли министерства. Сейчас делают то же самое с армией. Вместо её развития пытаются сформировать нечто вроде пролетарско-крестьянской армии из беднейших слоёв, при том, что заводов-то уже почти не осталось. Это не решение. Любое подобное решение в нашей стране — это вызов обороноспособности и национальной безопасности», — подытожил Айк Нагапетян.