Վճարի դիմաց ծառայությունից ազատվելու հնարավորությունը ՀՀ ԶՈւ-ն կարող է կրճատել մոտ տասնյակ հազարով. Բադալյան
Քաղաքական վերլուծաբար Հակոբ Բադալյանը գրում է. «Զինված ուժերում ծառայությունից վճարի դիմաց ազատվելու մասին օրենքի նախագծի հեղինակ պատգամավորը ասում է, թե 10 հազար մարդ է հետախուզվում բանակում չծառայելու համար, որոնց մեծ մասը 27 տարեկանից ցածր է, այսինքն՝ զինապարտության տարիքի է:
Այդ վիճակագրությամբ նա փորձում է հիմնավորել իր նախաձեռնությունը, որն, ըստ էության, այլ բան չէ, քան փողով ծառայությունից ազատվելու օրինական հնարավորության ստեղծում:
Հարց է առաջանում՝ այդ տասը հազար մարդն ի վիճակի՞ է լինելու վճարել այն տասնյակ միլիոնները, որոնք տալիս են «ինդուլգենցիա»: Եթե այո, ապա ստացվում է, որ «նորաստեղծ» հնարավորությունը կարող է Հայաստանի զինված ուժերի թվակազմը կրճատել առնվազն մոտ տասնյակ հազարով: Եվ սա այն դեպքում, երբ Հայաստանի առաջ այդ թիվը ավելացնելու էքզիստենցիալ խնդիր է, այլ ոչ թե նվազեցնելու:
Եթե տասնյակ հազարը չէ, որ ի վիճակի է լինելու անել դա, ապա ստացվում է, որ բերված վիճակագրությունը հիմնավորում կարող է լինել միայն մարդկանց համար, որոնք ի վիճակի չեն իրերը ենթարկել շատ թե քիչ հանգամանալից տրամաբանական քննության եւ պատրաստ են կուլ տալ ցանկացած մակերեսային հիշատակում:
Այդ ամենով հանդերձ, կրկնեմ, որ գլխավոր հարցն այստեղ բացարձակապես լոկ վիճակագրական հիմնավորումը չէ, այլ՝ բարոյական, արժեքային, հոգեբանական, փիլիսոփայական, աշխարհայացքային»։

Акоп Бадалян: законопроект, дающий возможность людям призывного возраста откупиться от службы в армии, может сократить численность Вооружённых сил Армении примерно на десятки тысяч человек
23/05/2025 15:46
Политический обозреватель Акоп Бадалян прокомментировал законопроект, предусматривающий возможность освобождения от обязательной военной службы в армии за деньги. По его словам, инициатива может нанести серьёзный удар по численному составу Вооружённых сил страны.
«Автор законопроекта утверждает, что в розыске находятся около 10 000 человек, уклоняющихся от службы, большинство из которых младше 27 лет и, следовательно, подлежат призыву. Этой статистикой он пытается обосновать свою инициативу, которая, по сути, создаёт легальный механизм "откупиться" от службы», — отметил Бадалян.
Возникает вопрос — способны ли эти десять тысяч человек заплатить те десятки миллионов, которые предоставляет им возможность получить своего рода "индульгенцию"? Если да, это означает, что новое законодательно оформленное "окно" может сократить численность Вооружённых сил Армении как минимум на несколько десятков тысяч человек. И всё это — в ситуации, когда перед Арменией стоит экзистенциальная задача по увеличению численности армии, а не по её сокращению.
«Если же большинство не в состоянии будет внести эту сумму, то выходит, что приводимая статистика может служить обоснованием лишь для тех, кто не способен подвергнуть происходящее хотя бы минимальному логическому анализу и готов принять любое поверхностное объяснение за истину», — добавил он.