ԼՂ-ից բռնի տեղահանված 9451 անձ դիմել է քաղաքացիություն ստանալու համար. ակտիվացում է նկատվում. ՆԳ փոխնախարար
23/05/2025 13:28
Մայիսի 20-ի դրությամբ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված 9451 անձ դիմել է քաղաքացիություն ստանալու համար, և նույն օրվա դրությամբ մենք ունենք 8315 անձ, ով  ՀՀ նախագահի հրամանագրով ստացել է ՀՀ քաղաքացիություն: Այդ մասին ասուլիսի ժամանակ ասաց ՆԳ փոխնախարար Արմեն Ղազարյանը:
Նա նկատեց, որ քաղաքացիություն ստանում են չափահաս անձինք, իսկ անչափահասները ծնողներից մեկի՝ ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու միջոցով, ավտոմատ կերպով, կարող են ստանալ քաղաքացիություն:
Արմեն Ղազարյանը նշեց, որ վերջին շրջանում Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների դիմումների ակտիվացում է նկատվում:
«Եթե տարվա սկզբին օրական դիմումների քանակը կարող էր տատանվել 20-ի չափ, ապա վերջին շրջանում՝ 40-50-ի չափ օրական դիմում ենք ստանում»,- ասաց նա:

9451 человек, насильственно перемещённый из Нагорного Карабаха, подал заявление на получение гражданства Армении — наблюдается рост активности по подаче заявлений: замминистра внутренних дел
23/05/2025 13:51
Заместитель министра внутренних дел Армен Казарян на пресс-конференции заявил, что по состоянию на 20 мая 9451 человек, насильственно перемещённый из Нагорного Карабаха, подал заявление на получение гражданства Республики Армения. Из них 8315 уже получили гражданство по указу президента РА.
По словам замминистра, гражданство оформляется для совершеннолетних, а несовершеннолетние могут получить гражданство автоматически — через одного из родителей, ставшего гражданином Армении.
Казарян также отметил, что в последние недели наблюдается рост активности по подаче заявлений:
«Если в начале года в день поступало около 20 заявлений, то в последнее время эта цифра увеличилась до 40–50 в сутки», — сообщил он.