Ռուբեն Վարդանյանի հայկական ինքնությունը դիտարկվում է որպես քրեական պատասխանատվության հիմք․ նրա ձերբակալության համար իրավական հիմքեր չկան․ Իրավապաշտպան
Իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը հայտարարություն է տարածել Ռուբեն Վարդանյանի մեղադրանքի վերաբերյալ։ Հայտարարությունում ասվում է․
«23 մայիսի, 2025թ.: Որպես իրավապաշտպան և Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքի ներկայացուցիչ, ինչպես նաև նրա միջազգային իրավական թիմի անդամ, հայտարարում եմ, որ Ռուբեն Վարդանյանի գործով մեղադրանքի մի մասը (200-ից ավելի էջ) դիտարկելուց հետո պարզ է դառնում, որ նրա դեմ մեղադրանքները քաղաքական շարժառիթներով են, իրավական հիմք չունեն և կոպտորեն խախտում են միջազգային իրավունքի նորմերն ու արդար ադատաքննության սկզբունքները։
Փաստաթղթում առանձնանում են մի քանի կարևոր կետեր.
Առաջին, հակառակ հիմնարար իրավական սկզբունքների՝ մեղադրանքը փաստորեն Ռուբեն Վարդանյանի հայկական ինքնությունը դիտարկում է որպես քրեական պատասխանատվության հիմք: Մեղադրանքների շրջանակը ենթադրում է, որ ազգային ծագումը բացառապես ծառայում է որպես մեղքի հիմնական ապացույց: Սա խաթարում է ժամանակակից արդարադատության համակարգի հենքը՝ nullum crimen sine lege («չկա հանցանք առանց օրենքի») սկզբունքը և անհատական քրեական պատասխանատվության պահանջը:
Երկրորդ, մեղադրական եզրակացությամբ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը (ԼՂՀ), որտեղ ապրում էր մոտ 150.000 հայ, որակում է որպես հանցավոր կազմակերպություն: Սա հակասում է միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներից մեկին՝ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքին: Մեղադրանքում այս իրավունքը թյուր կերպով մեկնաբանվում է որպես ատելության հրահրում: Փաստաթուղթն այսպիսով հետադարձ կերպով քրեականացնում է քաղաքական միավորը, որը տասնամյակներ շարունակ ներգրավված է եղել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բանակցություններում: Ավելին, Ռուբեն Վարդանյանը պատասխանատու է համարվում այն իրադարձությունների համար, որոնք տեղի են ունեցել նրա՝ ԼՂՀ ժամանելուց մինչև 30 տարի առաջ:
Երրորդ, Ռուբեն Վարդանյանը մեղադրվում է Ադրբեջանի պետական սահմանն ապօրինի հատելու մեջ, որը հիմք է հանդիսացել 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ի նրա ձերբակալության համար: Այնուամենայնիվ, այդ ժամանակ Լաչինի միջանցքը գտնվում էր ռուս խաղաղապահների վերահսկողության տակ: Ավելին, Ադրբեջանը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ հանձնառել էր երաշխավորել միջանցքով տեղաշարժման ազատությունը: ՄԱԿ-ի Միջազգային արդարադատության դատարանը նույնպես հաստատել է այս իրավունքը. 2023 թվականի փետրվարի 22-ին և հուլիսի 6-ին այն հրապարակել է պարտադիր որոշումներ, որոնք հաստատում են Լաչինի միջանցքով երկկողմանի ուղղությամբ մարդկանց, մեքենաների և ապրանքների անարգել տեղաշարժման անհրաժեշտությունը: Նմանատիպ որոշումներ է կայացրել նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը:
Այսպիսով, Ռուբեն Վարդանյանի ձերբակալության համար իրավական հիմքեր չկան: Միջազգային հանրության կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը մշտապես դիտարկվել է որպես վիճելի տարածք, մինչդեռ մեղադրական եզրակացությամբ միջազգային վեճի առարկան՝ տարածքի իրավական կարգավիճակը և կիրառելի սահմանային ռեժիմը, դիտարկվում է որպես հաստատված փաստ։
Այդպիսով, դատախազությունը թույլ է տալիս petitio principii տրամաբանական սխալը՝ որպես ապացույց օգտագործելով այն պնդումը, որն ինքն է պահանջում իրավական պարզաբանում:
Վերջապես, մեղադրական եզրակացությամբ, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը, որը համահիմնադրել են Ռուբեն Վարդանյանը և նրա գործընկերները աշխարհի խոցելի բնակչությանն օգնելու համար, ներկայացվում է որպես ահաբեկչության ֆինանսավորմամբ զբաղվող կազմակերպություն: Այս մեղադրանքը բացահայտ անհիմն է՝ հաշվի առնելով, որ «Ավրորան» միջազգայնորեն ճանաչված է որպես հարգված մարդասիրական նախաձեռնություն, որն օգնություն է տրամադրում աշխարհում տարբեր ճգնաժամերից տուժած անձանց: Այս տրամաբանության համաձայն՝ փախստականներին և հակամարտություններից տուժած բնակչությանը մարդասիրական օգնությունը դիտարկվում է որպես հանցավոր գործունեություն:
Ամփոփելով՝ մեղադրական եզրակացությունը ոչ միայն քաղաքական դրդապատճառներ ունի, այլև խորապես աղավաղում է իրավական հիմնարար սկզբունքները և ստեղծում է վտանգավոր նախադեպ։
Սա առանձին դեպք չէ։ Բաքվում ներկայումս անազատության մեջ պահվող յոթ հայեր արդեն դատապարտվել են երկարատև ազատազրկման՝ քաղաքական դրդապատճառներով և իրավաբանորեն չհիմնավորված մեղադրանքներով, ինչը արդարադատության և պատշաճ դատավարության միջազգայնորեն ճանաչված չափանիշների նկատմամբ ակնհայտ ոտնձգություն է։ Մնացած տասնվեցին ևս սպասվում է նույն ճակատագիրը:
Կից ներկայացվում է մեղադրական եզրակացությունից մի հատված, որը հստակ ցույց է տալիս մեղադրանքների անհեթեթությունը, դրանց առաջադրման քաղաքական դրդապատճառները և դրա իրավական անվավերությունը»։

Рубена Варданяна обвиняют в том, что он армянин: выдвинутые против него обвинения являются политически мотивированными, юридически несостоятельными и грубо нарушают фундаментальные нормы международного права - правозащитница
24/05/2025 11:35
Составители обвинительного заключения по делу бывшего госминистра Нагорного Карабаха, бизнесмена и филантропа Рубена Варданяна, которое рассматривается в бакинском суде, грубо нарушают основные нормы международного права, глубоко искажают фундаментальные правовые принципы, что создает опасный прецедент. Об этом говорится в заявлении правозащитницы Сирануш Саакян относительно обвинительного заключения по делу Варданяна.
"Ознакомление с частью обвинительного заключения по делу Рубена Варданяна (объемом более 200 страниц) позволяет с уверенностью утверждать, что выдвинутые против него обвинения являются политически мотивированными, юридически несостоятельными и грубо нарушают фундаментальные нормы международного права и принципы справедливого судебного разбирательства", – заявила юрист.
Во-первых, как считает Саакян, составители обвинительного заключения фактически обвиняют Варданяна в том, что он армянин.
По словам правозащитницы, это проявляется в том, как сформулированы обвинения: принадлежность к армянской нации преподносится как ключевое основание для уголовного преследования. Это подрывает фундамент, на котором базируется современная система правосудия – принцип nullum crimen sine lege ("нет преступления без закона") и индивидуальную уголовную ответственность.
"Во-вторых, в обвинительном заключении Нагорно-Карабахская Республика (НКР), где проживали около 150 тыс. армян, объявлена преступной организацией. Это противоречит одному из основных принципов международного права – праву народа на самоопределение", – отмечает юрист.
Таким образом, документ создает форму криминализации, задним числом определяя как незаконную организацию политическое образование, которое десятилетиями вело переговоры с Минской группой ОБСЕ. При этом Варданяна обвиняют в событиях, которые произошли за 30 лет до его прибытия в Нагорный Карабах.
В-третьих, Варданяна обвиняют в незаконном пересечении государственной границы Азербайджана, что стало предлогом для его ареста 27 сентября 2023 года. В действительности же на тот момент Лачинский коридор находился под контролем российских миротворцев. Более того, Азербайджан взял на себя обязательства по обеспечению свободы передвижения через коридор в соответствии с трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года. К тому же свободный доступ в Нагорный Карабах защищал Международный суд ООН: 22 февраля и 6 июля 2023 года он принял постановления, которые четко признали необходимость обеспечения беспрепятственного передвижения людей, транспорта и грузов через Лачинский коридор в обоих направлениях. Аналогичные постановления выпустил и Европейский суд по правам человека.
"Таким образом, азербайджанская сторона не имела никаких оснований для задержания Рубена Варданяна", – говорится в заявлении.
Кроме того, в обвинительном заключении международная гуманитарная инициатива "Аврора", основанная Варданяном и его партнерами для поддержки обездоленных по всему миру, представлена как структура, якобы финансирующая терроризм.
"Это обвинение выглядит абсурдным, учитывая, что "Аврора", признана международным сообществом как авторитетная гуманитарная инициатива, оказывающая помощь жертвам кризисов в разных точках мира. Таким образом, поддержка беженцев и пострадавших в зонах конфликтов трактуется обвинением как преступление", – говорится в заявлении.
Правозащитница напомнила, что ранее семеро армян были приговорены к длительным срокам заключения по политическим мотивированным и юридически необоснованным обвинениям, что является явным нарушением общепризнанных международных стандартов правосудия. Сегодня осуществляется преследование в отношении еще 16 армян.
В Азербайджане с 17 января идет сфабрикованный судебный процесс против представителей военно-политического руководства Арцаха. Среди обвиняемых — бывшие президенты Нагорного Карабаха Аркадий Гукасян, Бако Саакян, Араик Арутюнян, экс-государственный министр Рубен Варданян, бывший командующий Армией обороны Левон Мнацаканян, его заместитель Давид Манукян, экс-глава МИД Давид Бабаян и спикер парламента Давид Ишханян. Дело Рубена Варданяна было выделено в отдельное производство. Несмотря на его ходатайство об объединении материалов с делами других обвиняемых, суд постановил рассматривать 400 из 422 томов отдельно.