Ամեն ինչ պետք է անենք, որ «փրկագնով» բանակից ազատվելու մասին հակասահմանադրական օրենքը չընդունվի․ Գեղամ Մանուկյան
«Հայրենիքը սակարան չէ, ծառայությունը բոլորիս պարտքն է»,- գրել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը՝ քննադատելով գումարի դիմաց պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատվելու վերաբերյալ ՔՊ-ական Հայկ Սարգսյանի օրենսդրական նախաձեռնությունը։
«Այս օրերին մեծ աղմուկ բարձրացրած «փրկագնով» բանակից ազատվելու մասին օրենքի նախագիծը երկուշաբթի վաղ առավոտյան, ժամը 9։00-ին քննարկվելու է ՀՀ ԱԺ Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովում։
Պատրաստվում եմ այդ անկյունադարձային նիստին։ Ամեն ինչ պետք է անենք, որ հակասահմանադրական օրենքը չընդունվի, սրանով չփլուզվի մեր պաշտպանական, անվտանգային համակարգը, հայրենիքը չդառնա փող, փողատերը՝ «արտոնյալ», շինականը՝ պարտավոր։
Մանրակրկիտ, փաստարկներով պատրասվում եմ հապշտապ հրավիրվելիք նիստին՝ հանուն մեր երկրի, ապագայի, Զինված ուժերի, մեր հազարավոր նահատակների ու այս պահին Հայրենիքի առաջ, դժվարին պայմաններում իրենց պարտքը կատարող ու բոլորիս խաղաղությունն ապահովող դիրքապահի։
Երկուշաբթի թեժ է լինելու։ Հետևեք նիստին։
Լուսանկարը երկու տարի առաջ լուսահոգի ընկերս՝ Մհեր Սահակայնն էր արել ՀՀ ԶՈՒ ամենաբարձրադիր մարտական հենակետերից մեկում, ուր հերթական այցի ժամանակ ճաշ պատրաստեցի, ու արդեն 2 ամիս այդ դիրքում հերթապահող զինվորների հետ միասին ճաշեցինք։ Հպարտ էի նրանցով ու պայքար՝ նաև հանուն նրանց ծառայության։ Կհանդիպենք»։

Гегам Манукян: мы должны сделать всё возможное, чтобы не был принят антиконституционный закон об освобождении от армии за «выкуп»
24/05/2025 22:35
«Родина — не рынок, а служба — это долг каждого из нас», — написал депутат фракции «Армения» Гегам Манукян, раскритиковав законодательную инициативу представителя правящей фракции «Гражданский договор» Айка Саркисяна, предусматривающую возможность откупиться от службы в армии.
«Проект закона, вызвавший широкое возмущение в обществе, касающийся возможности "откупиться" от службы в армии, будет обсуждаться в понедельник утром, в 09:00, на заседании Постоянной комиссии НС Республики Армения по вопросам обороны и безопасности.
Я готовлюсь к этому поворотному заседанию. Мы должны сделать всё возможное, чтобы этот антиконституционный закон не был принят, чтобы он не разрушил нашу систему обороны и безопасности, чтобы Родина не превратилась в товар, чтобы богатые не стали "привилегированными", а простые люди — обязаными.
Я тщательно готовлюсь к срочно созываемому заседанию, с аргументами и фактами — ради нашей страны, её будущего, Вооружённых сил, тысяч павших героев и каждого солдата, который сегодня, в сложных условиях, стоит на посту, выполняет свой долг перед Родиной и обеспечивает наш мир.
В понедельник будет жарко. Следите за заседанием.
На фото — один из самых высокогорных боевых постов ВС Армении. Снимок сделан два года назад моим покойным другом Мгером Сааакяном во время моего очередного визита. Тогда я приготовил обед, и мы вместе с солдатами, уже два месяца несущими службу на этом посту, пообедали. Я гордился ими и продолжаю бороться — в том числе ради их службы. Увидимся».