ԱԳՆ պաշտոնյան պարզաբանել է, թե ինչպես են վերլուծաբանին հրավիրել ՀՀ՝ մասնակցելու ԱԳՆ ֆորումին և լինելու բանախոս, երբ նրա մուտքը ՀՀ արգելված էր
26/05/2025 15:33
Ամերիկացի վերլուծաբան Ջոշուա Կուչերայի մուտքը ՀՀ արգելվել է, քանի որ նախորդ անգամ պատշաճ չէր հավատարմագրվել. լրագրողների հետ զրույցում այսպես պարզաբանեց ՀՀ ԱԳՆ գլխավոր քարտուղար Դավիթ Կարապետյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է ստացվել, որ տվյալ վերլուծաբանի մուտքը երկիր արգելվել է, բայց երկու-երեք տարի անց նրան ոչ միայն  հրավիրել են գլխավոր դիվանագիտական ֆորումին, այլև բարձրաստիճան պաշտոնյայի մասնակցությամբ պանելային քննարկմանը բանախոս դարձրել։
«Իմ տեղեկություններով անցյալ անգամ նա խախտել էր հավատարմագրման կարգը և չէր հավատարմագրվել։ Այս անգամ պատշաճ  հավատարմագրման պորցեսն անցնելուց հետո, նրա մուտքն, իհարկե, թույլատրվել է»,-ասաց նա։
Դիտարկմանը, թե քննարկվում էր, որ օկուպացված Արցախ այցի հետ կապված է եղել մուտքի արգելքը՝ Կարապետյանը պատասխանեց, որ ինքը միայն հավատարմագրման մասով է պատասխանում։
ԱԳՆ պաշտոնյան նաև ասաց, որ ոչ միայն Ջոշուա Կուչերայի, այլ նաև այլ փորձագետի մասով նման խոսակցություններ կային. «Ուզում եմ հստակ նշել, որ ՀՀ-ն երբևէ ոչ նախկինում, ոչ ներկայում չի սահմանափակել Ադրբեջան այցելած որևէ էքսպերտի մուտքը Հայաստան։ Մենք պետք է աշխատենք նաև այն մարդկանց հետ, որոնք հնարավոր է ունեն այլ կարծիք մի շարք հարցերի վերաբերյալ։
Նմանատիպ համաժողովները նպատակ ունեն բացատրելու ՀՀ-ի դիքրորոշումները, ավելի ամրապնդելու այն ներկայացուցիչների մոտ, ում հետ աշխատում ենք, ովքեր ընդհանրապես հետաքրքված են  մեր ռեգիոնով։ Հակված չենք ՀՀ հրավիրել այն մարդկանց, ովքեր սիրում են ՀՀ-ն և գոհ են այն քաղաքականությունից, որը վարում է ՀՀ-ն։ Մենք մեր քաղաքականությունը փորձում ենք բացատրել ավելի մեծ շերտերի»,-ասաց նա։

Почему аналитик с запретом на въезд был приглашён в Армению для участия в форуме МИД — разъяснение представителя внешнеполитического ведомства
26/05/2025 15:53
Американскому аналитику Джошуа Кучере ранее был запрещён въезд в Армению из-за того, что при предыдущем визите он не прошёл должную аккредитацию. Об этом заявил генеральный секретарь МИД Армении Давид Карапетян, отвечая на вопрос журналистов о том, как получилось, что спустя два-три года после запрета Кучера не только был приглашён на главный дипломатический форум страны, но и выступил в качестве спикера на панельной дискуссии с участием высокопоставленных официальных лиц.
«Насколько мне известно, в прошлый раз он нарушил порядок аккредитации и не был аккредитован. На этот раз, после прохождения всей процедуры аккредитации в установленном порядке, его въезд, разумеется, был разрешён», — пояснил Карапетян.
На уточнение журналистов о том, что ранее обсуждалась версия, будто причиной запрета стал его визит в оккупированный Нагорный Карабах, представитель МИД ответил, что может комментировать ситуацию исключительно в части, касающейся аккредитации.
Карапетян также добавил, что подобные обсуждения возникали не только в отношении Джошуа Кучеры, но и других экспертов.
«Хочу чётко заявить: Армения — ни в прошлом, ни сейчас — никогда не ограничивала въезд в страну экспертам, которые посещали Азербайджан. Мы считаем необходимым взаимодействовать и с теми, кто, возможно, придерживается иной точки зрения по ряду вопросов.
Цель подобных форумов — разъяснение позиций Армении и укрепление понимания среди тех представителей, с которыми мы работаем и которые проявляют интерес к нашему региону. Мы не ставим своей целью приглашать лишь тех, кто любит Армению или доволен её политикой. Наша задача — донести суть нашей политики до более широкой аудитории», — отметил он.