Փողի դիմաց զինվորական ծառայությունից ազատվելու մասին նախագծի քննարկումը չեղարկվեց
Նախագիծը պետք է դեռ լրացուցիչ նորից քննարկվի, որից հետո նոր միայն կքննարկվի ԱԺ պաշտպանության ու անվտանգության հանձնաժողովում։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի համար անհասկանալի է, թե ինչու որոշվեց այսօր չեղարկել, երբ Պաշտպանության նախարարն արդեն ԱԺ էր եկել։
«Հանրային մեծ ընդվզում կա։ Մենք հետամուտ ենք լինելու, որ այս հարցն ընդմիշտ Հայաստանի օրակարգից դուրս բերվի»,- նշեց Մանուկյանը։
ՔՊ-ական պատգամավոր Հայկ Սարգսյանն էլ, ով նախագծի հեղինակն է, ասաց, թե հանրային լայն շրջանակները մեծ սպասում ունեն այս նախագծից։
«Շատերը սպասում են օրենքի նախագծի ընդունմանը, ինչն իր հետ բերելու է ներգաղթ, արտագաղթի կանխում»,- ասաց նա։
ՔՊ-ականը ցավում է, որ նախագծի քննարկումը չեղարկվեց, հույս ունի՝ մինչև առաջիկա զորակոչը օրենքը կընդունվի երկու ընթերցումներով։

Обсуждение проекта закона об освобождении от военной службы за деньги отменено
Проекту предстоит пройти дополнительное обсуждение, после чего он будет рассмотрен в Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности.
Для депутата от фракции «Армения» Гегама Манукяна решение об отмене обсуждения оказалось непонятным, особенно с учетом того, что министр обороны уже прибыл в парламент.
«Есть большое общественное возмущение. Мы будем добиваться того, чтобы этот вопрос был навсегда снят с повестки дня Армении», — отметил Манукян.
А депутат от партии «Гражданский договор» Айк Саргсян, являющийся автором законопроекта, заявил, что широкий круг общественности возлагает большие надежды на этот проект.
«Многие ждут принятия законопроекта, так как это может способствовать репатриации и предотвращению эмиграции», — сказал он.
Саргсян выразил сожаление по поводу отмены обсуждения и выразил надежду, что законопроект будет принят в двух чтениях до ближайшего призыва.