Վահան Կոստանյանն ընդունվել է ասպիրանտուրա, հետո դուրս է եկել, բայց չի զորակոչվել բանակ. Պատգամավոր
ԱԺ փորձագիտական  գրասենյակը տվել է խիստ բացասական  կարծիք, հակասահմանադրական է համարել, երեկ ՄԻՊ-ն էլ է արձագանքել և այն համարել խնդրահարույց, լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով գումարով բանակից ազատվելու նախագծին՝ հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը։
Պատգամավորն անդրադարձավ նաև Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի այն հայտարարությանը, թե այս օրենքը նրա համար է, որ ուսումնական հաստատությունների միջոցով կեղծ գիտնականներ չունենանք, ովքեր 27 տարին լրանալուն պես ազատվեն ծառայությունից.
«2018 թվականին՝ իրենց իշխանության առաջին օրերին, օրենքը փոխեցին և այսօրվա ԱԳ փոխնախարար Վահան Կոստանյանն ընդունվեց ասպիրանտուրա։ 3 տարի, իբր, ասպիրանտուրայում էր և երբ արդեն ժամանակն էր դիսերտացիա պաշտպանելու, դիմում գրեց և ասպիրանտուրայից դուրս եկավ։ Այն ժամանակվա ՊՆ Արշակ Կարապետյանին հարցնում եմ, թե ինչո՞ւ Վահան Կոստանյանը չի զորակոչվել բանակ, պատճառաբանում են՝ առողջական խնդիրների պատճառով։ Այսպես են բանակից ազատվում այս իշխանության ներկայացուցիչները և փորձում են փողատերերին ազատել, որը թույլ չենք տալու»։
Մանուկյանի դիտարկմամբ՝ այսպիսի լիբերալ իշխանություն, որը ծառայում է միայն բանկային համակարգին, որի գերնպատակը փողը, տուգանքն ու  պետական բյուջեի համար պարտք վերցնելն է, երբեք չի եղել Հայաստանում. «Նիկոլ Փաշինյանն է հայտարարել, որ «աղքատությունը մարդկանց ուղեղների մեջ ա»»։

Ваган Костанян поступил в аспирантуру, затем отчислился, но в армию не был призван — депутат
Экспертное управление парламента дало резко отрицательное заключение по законопроекту об освобождении от службы за деньги, сочтя его противоречащим Конституции, а вчера также с критикой выступила Омбудсмен. Об этом в беседе с журналистами заявил депутат фракции «Армения» Гегам Манукян, комментируя скандальный проект.
Депутат также прокомментировал заявление министра обороны Сурена Папикяна о том, что данный законопроект направлен на то, чтобы через учебные заведения не появлялись мнимые «учёные», которые, достигнув 27-летнего возраста, освобождаются от службы в армии.
«В 2018 году, в начале их правления, они изменили закон, и тогдашний, а ныне заместитель министра иностранных дел Ваган Костанян поступил в аспирантуру. Он якобы учился там 3 года, а когда подошло время защищать диссертацию — написал заявление и вышел из аспирантуры. Я спрашивал тогдашнего министра обороны Аршака Карапетяна, почему Костанян не был призван в армию. Ответ был — по состоянию здоровья. Вот так представители этой власти освобождаются от армии, а теперь хотят освободить и богатых — этого мы не допустим», — заявил Манукян.
По словам депутата, в Армении ещё не было настолько либеральной власти, которая бы обслуживала исключительно банковскую систему, для которой главной целью являются деньги, штрафы и заимствования ради пополнения государственного бюджета.