Բանակը փորձադաշտ չէ, այստեղ կան սկզբունքներ, որոնք անխախտելի են․ Տիգրան Աբրահամյան
Բանակում բարեփոխումներ անելու և դրական արդյունք ակնկալելու համար առաջին հերթին անհրաժեշտ է տիրապետել զինված ուժերի զարկերակին, ԱԺ հայտարարությունների ժամին ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Այն իշխանությունը, որը պատկերացում չունի բանակի հիմնադրման առանձնահատկությունների, դրա ինստիտուցիոնալ զարգացման ու անցած փուլերի մասին, պարզապես չի կարող առաջադրել լուծումներ, որոնք մեզ կտանեն որակական առաջընթացի, տեխնոլոգիական զարգացման կամ գաղափարական առաջնահերթությունների ճանապարհով:
Հայրենիքի, երկրի պաշտպանության հիմքում առաջին հերթին գաղափարն է․ եթե դա անտեսում ես, ոչնչացնում ես, բացառում ես, ապա մնացած գործոնները կամ չեն աշխատի կամ կդառնան խիստ անարդյունավետ:
Զինված ուժերում համալրման, մասնագիտական պատրաստության և բարոյահոգեբանական խնդիրների համատեքստում որպես լուծում՝ գումարային փոխհատուցմամբ ծառայության կրճատում սահմանելը դուրս է բոլոր կարգի տրամաբանական մոտեցումներից:
Սոցիալական բևեռացումից մինչև արդարության կոպտագույն խախտումները, որոնք արտահայտվում են իշխանության առաջ քաշած նախաձեռնությամբ, գալիս են լրացնելու ներհասարակական կյանքում առանց այդ էլ տեղ գտած սևերի ու սպիտակների, ունևորների ու չունևորների բազմաթիվ հակադրությունները:
Այն կառավարությունը, որի համար հերոսը հարկ վճարողն է, ոչ թե հայրենիքի պաշտպանության համար զինվորագրված մարդը, արդեն իսկ ջախջախել է զինված ուժերի գաղափարական ողնաշարը:
Բոլոր ժամանակներում էլ ֆինանսները, սոցիալական երաշխիքները եղել են կարևոր գործոն՝ բանակի արդիականացման և մարտական խնդիրների արդյունավետ լուծման տեսնակյունից, սակայն բերել խառնել ու բանակում առկա հիմնարար խնդիրները դիտարկել բացառապես սոցիալական տեսանկյունից, պարզապես վերջնական փակուղի տանող ճանապարհ է:
Զինված ուժերում համալրման խնդիրները բազմաթիվ գործոններով են պայմանավորված՝ պետության մոտեցումից, արժեքային համակարգի անկումից մինչև սոցիալական խնդիրներ, սակայն վերցնել ու բանակի հիմնասյուներից մեկը՝ պարտադիր ժամկետային ծառայությունը, այս աստիճանի խեղաթյուրելն իր մեջ ազգային անվտանգության սպառնալիք է պարունակում:
Բանակը փորձադաշտ չէ, որտեղ կարելի է այս կամ այն քմահաճույքը կամ ցանկությունը փորձարկել, այստեղ կան սկզբունքներ, որոնք անխախտելի են. հատկապես որ մեր շուրջ ռազմաքաղաքական իրադրությունն էականորեն չի փոփոխվել, և այս փոփոխությունը մեզ առավել խոցելի է դարձնելու:
Պարտադիր ժամկետային ծառայության հարցում իշխանության մոտեցումը մեկ այլ բան ակնհայտ դարձրեց: Զինված ուժերում կոռուպցիոն դրսևորումների, առկա սողանցքների հաղթահարման կամ դրանք նվազագույնին հասցնելու խնդիրն իշխանությունը տապալել է, և հիմա ծաղկող արատավոր բարքերը փորձում են «լուծել» դրանց օրինականացման և կոնֆլիկտը ներհասարակական դաշտ մղելով»,-ասել է Տիգրան Աբրահամյանը։

Армия — не испытательный полигон, здесь действуют незыблемые принципы — Тигран Абрамян
Чтобы проводить реформы в армии и ожидать положительных результатов, в первую очередь необходимо чувствовать пульс вооружённых сил. Об этом заявил депутат фракции «Честь имею» Тигран Абрамян в ходе парламентского часа заявлений.
«Власть, не имеющая представления об особенностях основания армии, о её институциональном развитии и пройденных этапах, просто не способна предложить решения, которые приведут нас к качественному прогрессу, технологическому развитию или укреплению идеологических приоритетов», — отметил он.
По словам Абрамяна, в основе защиты Родины и государства прежде всего лежит идея. Если её игнорировать, уничтожать или исключать, остальные факторы либо не сработают, либо окажутся крайне неэффективными.
Он раскритиковал предложение властей сократить срок службы в армии за деньги, назвав это лишённым логики:
«Рассматривать такой подход как решение проблем с комплектованием, профессиональной подготовкой и морально-психологическим состоянием в армии — вне всякой логики. Это лишь усилит социальную поляризацию, приведёт к грубейшему нарушению принципа справедливости и усугубит и без того ярко выраженные противопоставления в обществе — "черные и белые", "богатые и бедные"».
Абрамян подчеркнул, что правительство, которое считает героем не человека, вставшего на защиту Родины, а налогоплательщика, разрушило идеологический стержень вооружённых сил.
Он также добавил, что важны и финансовое обеспечение, и социальные гарантии, однако:
«Свести фундаментальные проблемы армии исключительно к социальной плоскости — это путь к окончательному тупику. Вопросы комплектования армии обусловлены множеством факторов — от подходов государства и разрушения системы ценностей до социальных проблем. Но искажать один из столпов — обязательную срочную службу — до такой степени означает подрывать национальную безопасность».
«Армия — это не испытательный полигон, где можно тестировать чьи-то прихоти или желания. Здесь действуют незыблемые принципы. Особенно в условиях, когда военно-политическая обстановка вокруг нас по существу не изменилась, и предлагаемое изменение сделает нас только уязвимее».
Он заключил, что позиция властей по вопросу обязательной службы ясно продемонстрировала их провал в борьбе с коррупционными проявлениями и уязвимостями в армии:
«Сегодня они пытаются "решить" проблему, фактически легализуя порочные явления и перенося конфликт в общественное поле», — заявил Тигран Абрамян.