Արցախի բռնազավթումից հետո շարունակվում է հայկական սրբավայրերի ոչնչացումը. Գարեգին Երկրորդ
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի առաջարկով Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը (ԵՀԽ) և Շվեյցարիայի Բողոքական Եկեղեցին մայիսի 26-28-ը Շվեյցարիայի Բեռն քաղաքում կազմակերպել են «Կրոնական Ազատություն․ հայկական հոգևոր, մշակութային և պատմական ժառանգության պահպանումը Արցախում/Լեռնային Ղարաբաղում» խորագրով միջազգային համաժողով։
Մայիսի 27-ին համաժողովը բացվեց Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ և ուղերձով։
Նորին Սրբությունն իր գնահատանքը բերեց Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի գլխավոր քարտուղար վերապատվելի Ջերրի Փիլային, Շվեյցարիայի Բողոքական եկեղեցու նախագահ վերապատվելի Ռիտա Ֆամոսին, Եկեղեցիների Համաշխարհային խորհրդի վարչության անդամներին, համաժողովի կազմակերպիչներին և աջակիցներին, որոնց ջանքերի շնորհիվ ևս մեկ անգամ միջազգային հարթակից բարձրաձայնվում է Արցախի՝ Լեռնային Ղարաբաղի բռնազավթումից հետո հայ ժողովրդի առջև ծառացած մարտահրավերների մասին։
«21-րդ դարում, որ ազգերի ու պետությունների կյանքում պիտի նշանավորվեր խաղաղության, համերաշխության ու արդարության հաստատմամբ, ցավոք, ականատես ենք պատերազմների, թշնամանքի ու ատելության հիմքի վրա իրականացվող ցեղասպանական գործողությունների ու էթնիկ զտումների, ինչպես և կրոնական ազատության և մարդու հիմնարար իրավունքների ոտնահարման դատապարտելի դեպքերի: Այս արհավիրքները վերապրեց նաև մեր ժողովուրդը Թուրքիայի ռազմական աջակցությամբ Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ իրականացված ագրեսիայի ու ոճրագործությունների հետևանքով։ 2020 թվականից սանձազերծված 44-օրյա և ապա նաև 2023 թ. լայնածավալ ռազմական գործողությունների ընթացքում բռնազավթվեց և ամբողջապես հայաթափվեց Արցախը։ Գրավված են Հայաստանի Հանրապետության սահմանային կենսական նշանակություն ունեցող զգալի տարածքներ, խաղաղության պայմանագրի կնքման գործընթացում ներկայացվում են նորանոր պահանջներ։ Ադրբեջանը պատանդառված է պահում Արցախի քաղաքական ղեկավարների, քաղաքացիական անձերի և ռազմագերիների՝ իրականացնելով նրանց նկատմամբ ցուցադրական, շինծու դատավարություն՝ միջազգային իրավական նորմերի աղաղակող խախտումներով։ Ակնհայտ է, որ այսօրինակ անօրինություններն ու նվաստացուցիչ դաժանությունները, պայմանավորված են բացառապես ազգային պատկանելիությամբ և հայատյացությամբ, որը և պատճառ է ոտնձգությունների հայ ժողովրդի հոգևոր-մշակութային ժառանգության ու պատմական սրբավայրերի նկատմամբ»,-նշեց Հայոց Հայրապետը՝ ընդգծելով, որ արցախահայությունը դարեր շարունակ հայրենի իր երկրում, հավատքով և ազգային ինքնությանը հավատարիմ ոգով, կերտել է իր արժանապատիվ գոյությունը, դպրության և արվեստի բարձրարժեք արարումներով նաև հարստացրել մարդկության մշակութային գանձարանը։
Նորին Սրբությունը ցավով արձանագրեց, որ Արցախի բռնազավթումից հետո առ այսօր շարունակվում է Ադրբեջանի կողմից հայկական հնագույն հուշարձանների, քրիստոնեական սրբավայրերի, բնակատեղիների և գերեզմանոցների բարբարոսաբար ոչնչացումը։ Ադրբեջանը հայոց հնամենի նշանավոր վանքերն ու եկեղեցիները ինքնությունից զրկելու որդեգրած քաղաքականությամբ աղվանական է հռչակում Արցախի հայկական հոգևոր-մշակութային ժառանգությունը։
«Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակում են անտեսել միջազգային հանրության կոչերը, հրաժարվում իրագործել Եվրախորհրդարանի 2022 թվականի «Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության ոչնչացման մասին» N 2582 բանաձևի պահանջները, ինչպես և մերժում Արցախի հայկական հուշարձանների վիճակի գնահատման ուղղությամբ փաստահավաք առաքելություն իրականացնելու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նախաձեռնությունը։ Ադրբեջանի իշխանությունների հակահայկական քարոզչությանն է լծվել նաև Կովկասի մուսուլմանների վարչության նախագահ Ալլահշուքյուր Փաշազադեն, որն օրեր առաջ հանդես եկավ ստահոդ հայտարարություններով»,-հավելեց Վեհափառ Հայրապետը՝ նշելով, որ Ադրբեջանի հայատյաց այս նույն գործելաոճով ժամանակին վայրագ ոչնչացման ենթարկվեցին Նախիջևանի հայկական սրբավայրերը, իսկ ճիշտ քսան տարի առաջ՝ 2005 թ., հողին հավասարվեցին Նախիջևանի՝ Հին Ջուղայի շուրջ վեց հազար խաչքարերը։
«Մշակութային ոճրագործությունները ցավալիորեն չեն ճանաչում աշխարհագրական սահմաններ, և ամենուր են, որտեղ խաթարվում են մարդու և ժողովուրդների իրավունքները, դրսևորվում այլատյացություն և անհանդուրժողություն, անտեսվում հոգևոր ժառանգության վսեմ արժեքն ու կարևորությունը։ Մշակութային ժառանգության նկատմամբ իրականացվող ոճիրները արդարորեն դիտարկվում են ոչ միայն որպես մեկ ազգի, այլ համամարդկային արժեքների դեմ հանցագործություն։
Բարբարոսական այսօրինակ ոճրագործությունների անպատժելիությունը ամենաթողության մթնոլորտ է ձևավորում ոչ միայն Ադրբեջանի մշակութակործան ոճիրները շարունակելու համար, այլ նաև նախադրյալներ է ստեղծում և քաջալերանք հանդիսանում նմանատիպ և ավելի դաժան հանցագործությունների իրականացման աշխարհի այլ վայրերում»,-ասաց Հայոց Հովվապետը՝ հաստատելով, որ մշակութային արժեքների պաշտպանությունը բոլորի համար ոչ միայն նվիրական պարտավորություն է, այլև ազգերի ու ժողովուրդների պատմության, հավատքի և ինքնության պահպանության հրամայական։
Ապա դիմելով համաժողովի մասնակիցներին Նորին Սրբությունն ընդգծեց․ «Արցախի հոգևոր, մշակութային և պատմական ժառանգության պահպանության հարցն ավելի քան երբևէ հրատապ է այսօր, երբ Արցախի բռնի տեղահանված ժողովուրդը զրկված է սեփական հողի վրա ապրելու և արարելու, դարերով իր հավատքով կերտած մշակույթը պահպանելու և զարգացնելու իրավունքից։ Ժամանակակից աշխարհում չպետք է հանդուրժվեն մարդկության ու մարդկայնության դեմ նման սոսկալի եղեռնագործություններ, ազատության, արդարության ու իրավունքի հիմնասյուները խարխլող արարքներ։ Այո՛, ազգերի միջև հակամարտությունները պետք է կարգավորվեն խաղաղ ուղիներով, արդարությամբ ու փոխհամաձայնությամբ, ազգային ինքնության ու արժանապատվության հարգմամբ»:
Մեծապես կարևորելով նման համաժողովների անցկացումը՝ Հայոց Հայրապետը հույս հայտնեց, որ միջազգային դերակատար երկրները և իրավասու կառույցները գործուն քայլեր կձեռնարկեն՝ ուղղված Արցախի հոգևոր մշակութային ժառանգության պահպանությանը, արցախահայության՝ իրենց հարազատ բնօրրան անվտանգ վերադարձի, ազատ ու արժանապատիվ ապրելու արդար իրավունքի վերականգնմանը և հայ գերիների շուտափույթ ազատ արձակմանը։
Վերջում Նորին Սրբությունը շնորհակալություն հայտնեց քույր Եկեղեցիներին, միջեկեղեցական կազմակերպություններին՝ դժվարին իրավիճակում հայ ժողովրդին ու Եկեղեցուն զորակցելու և արցախահայության իրավունքների պաշտպանության հարցում հետևողականություն դրսևորելու համար՝ արդյունավոր ընթացք մաղթելով համաժողովի աշխատանքներին։

После оккупации Арцаха продолжается уничтожение армянских святынь: Католикос Гарегин II
По предложению Его Святейшества Гарегина II, Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян, Всемирный совет церквей (ВСЦ) и Протестантская церковь Швейцарии организовали 26–28 мая в Берне международную конференцию под заголовком: под названием «Свобода вероисповедания: сохранение армянского духовного, культурного и исторического наследия в Арцахе/Нагорном Карабахе».
27 мая конференция открылась с благословения и обращения Католикоса Всех Армян.
Его Святейшество выразил благодарность генеральному секретарю ВСЦ преподобному д-р Джерри Пиллэю, президенту Протестантской церкви Швейцарии преподобной Рите Фамос, членам совета ВСЦ, организаторам и партнёрам конференции за их усилия, благодаря которым вновь с международной трибуны поднимается вопрос о вызовах, с которыми столкнулся армянский народ после насильственной оккупации Арцаха (Нагорного Карабаха).
«В XXI веке, который должен был ознаменоваться установлением мира, солидарности и справедливости, мы, к сожалению, становимся свидетелями войн, вражды, геноцидальных действий и этнических чисток, а также грубых нарушений религиозной свободы и основных прав человека. Эти трагедии пережил и наш народ — в результате агрессии и преступлений против Арцаха, совершённых Азербайджаном при военной поддержке Турции», — отметил Патриарх.
Он подчеркнул, что в ходе 44-дневной войны, развязанной Азербайджаном в 2020 году, и последующих широкомасштабных военных действий в 2023 году, Арцах был оккупирован и полностью деармянизирован.
Оккупированы значительные территории жизненно важного значения на границе Республики Армения, а в процессе подписания мирного договора выдвигаются новые требования. Азербайджан удерживает в заложниках политических лидеров, мирных жителей и военнопленных Арцаха, проводя над ними показательный судебный процесс, грубо нарушая нормы международного права.
Очевидно, что подобное беззаконие и унизительная жестокость обусловлены исключительно национальной принадлежностью и армянофобией, что является причиной посягательств на духовное и культурное наследие армянского народа и исторические святыни», - отметил Католикос Всех Армян, подчеркнув, что на протяжении веков армяне Арцаха с верой и духом преданности своей национальной идентичности строили свое достойное существование на родной земле, а также обогатили культурную сокровищницу человечества ценными творениями науки и искусства.
Его Святейшество со скорбью отметил, что после оккупации Нагорного Карабаха варварское разрушение Азербайджаном древних армянских памятников, христианских святынь, поселений и кладбищ продолжается и по сей день. Проводя политику лишения древних армянских монастырей и церквей их идентичности, Азербайджан объявляет армянское духовное и культурное наследие Нагорного Карабаха албанским.
«Власти Азербайджана продолжают игнорировать призывы международного сообщества, отказываются выполнять требования резолюции Европарламента от 2022 года № 2582 «Об уничтожении культурного наследия в Нагорном Карабахе», а также отвергают инициативу ЮНЕСКО о проведении миссии по установлению фактов для оценки состояния армянских памятников в Арцахе. К антиармянской пропаганде азербайджанских властей присоединился и председатель Управления мусульман Кавказа Аллахшукюр Пашазаде, сделавший несколько дней назад ложные заявления», - добавил Его Святейшество, отметив, что армянские святыни Нахиджевана были жестоко уничтожены в результате тех же антиармянских действий Азербайджана, а ровно двадцать лет назад, в 2005 году, около шести тысяч хачкаров в Старой Джульфе Нахиджевана были стерты с лица земли.
«Культурные преступления, к сожалению, не знают географических границ и встречаются везде, где нарушаются права человека и народов, проявляются ксенофобия и нетерпимость, игнорируется возвышенная ценность и важность духовного наследия. Преступления, совершенные против культурного наследия, справедливо рассматриваются не только как преступления против отдельно взятой нации, но и как преступления против общечеловеческих ценностей.
Безнаказанность подобных варварских преступлений создает атмосферу вседозволенности не только для продолжения разрушительных для культуры преступлений Азербайджана, но и создает предпосылки и поощряет совершение подобных и более жестоких преступлений в других частях света», - сказал Патриарх, подтвердив, что защита культурных ценностей является не только священной обязанностью каждого, но и императивом для сохранения истории, веры и самобытности наций и народов.
Затем, обращаясь к участникам конференции, Его Святейшество подчеркнул:
«Вопрос сохранения духовного, культурного и исторического наследия Арцаха как никогда актуален сегодня, когда насильственно перемещенный народ Арцаха лишен права жить и творить на своей земле, сохранять и развивать культуру, которую он создавал веками своей верой. В современном мире нельзя мириться с такими ужасными преступлениями против человечности и гуманности, деяниями, подрывающими основы свободы, справедливости и закона. Да, конфликты между странами должны разрешаться мирными средствами, на основе справедливости и взаимного согласия, а также с уважением национальной идентичности и достоинства».
Придавая большое значение проведению подобных конференций, Армянский Патриарх выразил надежду, что международные субъекты и компетентные институты предпримут активные шаги, направленные на сохранение духовного и культурного наследия Нагорного Карабаха, безопасное возвращение армян Арцаха на родную землю, восстановление их законного права жить свободно и достойно, скорейшее освобождение армянских пленных.
В заключение Его Святейшество выразил благодарность сестринским Церквам и межцерковным организациям за поддержку армянского народа и Церкви в сложной ситуации и проявленную последовательность в защите прав армян Арцаха, пожелав конференции плодотворного хода.