Ալեն Սիմոնյանի խոսքերը սնում են ադրբեջանական դիվանագիտական օրակարգը․ Մետաքսե Հակոբյան
Արցախի Ազգային ժողովի պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանն արձագանքել է Հայաստանի ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի վերջին հայտարարություններին։
«Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովի նախագահը պաշտոնական դիրքորոշման հերթական հստակեցումը կատարեց՝ ի նպաստ Ադրբեջանի։ Գործնականում միայն ՀՀ իշխանությունն ու Ադրբեջանն են քարոզում, որ Արցախի որևէ ինստիտուցիոնալ գործունեություն սուվերենության խախտում է։ Այսպիսով, ՀՀ ԱԺ նախագահը փաստացիորեն ստանձնում է այն նարատիվը, ըստ որի  Արցախի ինքնակառավարման ցանկացած փորձ դիտարկվում է որպես սադրանք՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության դեմ։
Արցախցիների ինքնակազմակերպման փորձերը՝ լինի խորհրդարանական ընտրություններ, նախագահի ընտրություն, թե հանրաքվեներ, ոչ թե պատերազմական պահանջներ են, այլ՝ ինքնորոշման իրավունքի դրսևորումներ։
ՀՀ Սահմանադրությունը հստակ ձևակերպում ունի՝ ՀՀ-ն աջակցում է Արցախի անվտանգությանն ու ինքնորոշման իրավունքի իրագործմանը։ Ալենի խոսքը հակասում է այս սկզբունքին, ինչը կարող է ներքաղաքական մակարդակում դիտարկվել որպես Սահմանադրական արժեքների խախտում։
Նրա խոսքերը սնում են ադրբեջանական դիվանագիտական օրակարգը։
Սիմոնյանի հայտարարությունը պետք է գնահատել որպես պետական արժանապատվության և արտաքին քաղաքականության ինքնիշխանության նահանջ։ Հայտարարությունը ակնհայտորեն չի նպաստում ո՛չ ազգային համախմբմանը, ոչ էլ Արցախի ժողովրդի շահերի պաշտպանությանը։ Այն նաև բացահայտում է ՀՀ իշխանությունների քաղաքական պատասխանատվության բացակայությունը։
Այսպիսի դիրքորոշմամբ ՀՀ ԱԺ նախագահը պառակտում է, խթանում քաղաքական ապամոբիլիզացիա և տեղաշարժում պետական օրակարգը՝ ի վնաս ազգային շահերի։
Հ. Գ. Իսկ Արցախի Ազգային Ժողովը, կառավարությունը պաշտպանվողի կեցվածքը պիտի փոխի քաղաքական նախաձեռնության դիրքորոշման։
Ոչ թե միայն պիտի հերքի հնչող մեղադրանքները, այլ պիտի մերկացնի դավադիր լեզուն և քաղաքական տրայեկտորիան։
Ոչ թե միայն պիտի պնդի իր իրավունքը, այլ պիտի հակադրվի հանձնվող իշխանությանը՝ որպես ժողովրդի շահերի դավաճան»,- սոցցանցի իր էջում գրել է Մետաքսե Հակոբյանը։

Заявления Алена Симоняна подпитывают дипломатическую повестку дня Азербайджана — Метаксе Акопян
Депутат Национального собрания Арцаха Метаксе Акопян прокомментировала последние высказывания председателя Национального собрания Армении Алена Симоняна.
«Председатель парламента Республики Армения в очередной раз уточнил официальную позицию — в пользу Азербайджана. Фактически только власти Армении и Азербайджана утверждают, что любая институциональная активность Арцаха является нарушением суверенитета. Таким образом, председатель парламента Армении фактически принимает нарратив, согласно которому любое проявление самоуправления Арцаха расценивается как провокация против территориальной целостности Азербайджана.
Попытки самоорганизации арцахцев — будь то парламентские выборы, избрание президента или референдумы — не являются актами военной агрессии, а представляют собой реализацию права на самоопределение.
Конституция Республики Армения ясно формулирует: РА поддерживает безопасность Арцаха и реализацию его права на самоопределение. Заявления Алена Симоняна противоречат этому принципу, что может быть расценено как нарушение конституционных ценностей на внутригосударственном уровне.
Его слова подпитывают азербайджанскую дипломатическую повестку.
Заявление Симоняна следует расценивать как отступление от государственного достоинства и суверенитета внешней политики. Оно явно не способствует ни национальному единству, ни защите интересов народа Арцаха. Это также демонстрирует отсутствие политической ответственности у властей Армении.
Такой позицией председатель парламента Армении способствует разобщению, стимулирует политическую демобилизацию и смещает государственную повестку в ущерб национальным интересам.
P.S. Национальное собрание и правительство Арцаха должны сменить оборонительную позицию на инициативную. Они должны не только опровергать обвинения, но и разоблачать предательский язык и политическую траекторию. Не просто настаивать на своем праве, а противостоять капитулирующей власти — как предателю интересов народа», — написала Метаксе Акопян на своей странице в соцсетях.