Մայիսյան հերոսամարտերից ավելի քան մեկ դար անց յուրաքանչյուրիս ընտրությունն է՝ լինել արժանի՞, թե՞ արժանանալ նզովքի. Սերժ Սարգսյանի ուղերձների կարևոր շեշտադրումները՝ 2018-ից ի վեր
27/05/2025 15:32
ՀՀ 3-րդ նախագահի գրասենյակը ներկայացրել է Սերժ Սարգսյանի` Հանրապետության տոնի առթիվ ուղերձների կարևոր շեշտադրումները՝ 2018-ից ի վեր։
Ճակատագրական պահին մեր հերոսներն ընտրեցին արժանապատվությունը։
Այսօր ևս մենք կանգնած ենք նույն ընտրության առաջ՝
հնազանդվել, թե՞ պայքարել,
արժանի լինել մեր հերոս նախնիների հիշատակին, թե՞ խուսափել պատասխանատվությունից,
ընդվզել կապիտուլյանտների դեմ, թե՞ հավատալ նրանց խաղաղության դատարկ խոստումներին,
ապավինել սեփական ուժերին, թե՞ հույսը դնել այլոց վրա:
2024 թ. ուղերձից
Ինչպես 106 տարի առաջ, այնպես էլ այսօր ազգային գիտակցության, պատմական պատասխանատվության և անձնազոհ խիզախության ժամանակն է։
Պատմությունը վկա՝ հաղթանակը տրվում է արժանիներին։
Մայիսյան հերոսամարտերից ավելի քան մեկ դար անց, յուրաքանչյուրիս ընտրությունն է՝ լինել արժանի՞, թե՞ արժանանալ նզովքի։
Հնազանդվելու, նվաստացուցիչ պայմաններով խաղաղություն մուրալու, թուրքական հպատակության տակ գոյությունը քարշ տալու կոչեր անողները, ինչպես երեկ, այնպես էլ այսօր չունեին և չունեն ազգային հավաքական իրավունքները, շահերն ու վտանգները գիտակցելու, իրականությանը ուղիղ նայելու և գործելու խիզախություն։
Վստահ եմ՝ Սարդարապատի խորհրդանշական զանգերը դարձյալ ղողանջելու են ի նշան ճշմարտության և արժանապատվության հաղթանակի։
2023 թ. ուղերձից
Սարդարապատի հերոսներն ապացուցեցին, որ ազատատենչ ոգին պարտվել չգիտի։
Հավերժ փա՛ռք բոլոր այն քաջորդիներին, ովքեր նախընտրեցին պատվով ապրելը հպատակությունից։
Սարդարապատի հերոսներից շատերը չընկան ռազմադաշտում թշնամու դեմ պայքարում, այլ դավաճանվեցին Հայրենիքում, ամբաստանվեցին, աքսորվեցին ու գնդակահարվեցին սեփական հայրենակիցների ձեռքով։
Սարդարապատի հերոսամարտը անձնուրաց հերոսների ու վախկոտ դավաճանների ջրբաժան էր։
Այսօր էլ վճռական ընտրության պահն է. որտե՞ղ է մեզնից յուրաքանչյուրը։
2022 թ. ուղերձից
Շնորհավորում եմ բոլոր նրանց, ովքեր այսօր էլ հավատարիմ են ազգային արժեքները պաշտպանելու և սերունդներին փոխանցելու հանձնառությանը։
1918 թվականի մայիսյան այս օրը հայ ժողովրդի նվիրյալ զավակները ազգային գիտակցության և պատմական պատասխանատվության բարձր մակարդակով ու անձնազոհ խիզախությամբ նվաճեցին սեփական Հայրենիքում անկախ և ազատ ապրելու իրավունքը։
Փա՛ռք մայիսյան հերոսամարտերն առաջնորդած և փայլուն հաղթանակներ տարած հայ զինվորներին, զորահրամանատարներին ու ռազմական գործիչներին, հոգևորականներին ու բազում այն երախտավորներին, որոնք նախընտրեցին պատվով ապրելը, քան օտարին հպատակվելը։
Այսօր մեր ժողովուրդը կրկին նույն ընտրության առջև է՝ կյանքի գնով պաշտպանե՞լ հող հայրենին, հոգևոր, մշակութային կոթողները, իր զավակների ապագան, թե՞ ծնկի գալ թշնամու առջև՝ հավատալով խաղաղության դարաշրջան բացելու նրա և հայաստանյան իր սպասարկուների կեղծ ու վտանգավոր հավաստիացումներին։
Մեր ժողովրդի արժանավոր ու պատվախնդիր զավակները կատարել են իրենց ընտրությունը, և ես մաղթում եմ նրանց հաջողություն ներքին ու արտաքին թշնամու դեմ աննահանջ պայքարի ազգանվեր առաքելության ճանապարհին։
2021 թ. ուղերձից
Այն ժամանակ էլ իշխանությունների մեջ կային կամազուրկ, վախկոտ, պարտվողական տրամադրություններով անձինք, որոնք ստեղծված ռազմաքաղաքական ծանր իրավիճակում որոշել էին առանց դիմադրության հայրենիքը հանձնել թշնամուն։
Գտնվեցին պատիվ և քաջություն ունեցող ուժեր ու անհատներ, որոնք թշնամուն հանձնվելը անարգանք համարեցին և չենթարկվեցին այդ ստորացուցիչ որոշմանն ու վճռական պայքարի կոչեցին ժողովրդին։
Հերոսների ու վախկոտ կապիտուլյանտների, ազգի նվիրյալների ու ապազգային տեսակի այդ պայքարում հաղթեց հայոց ազատասեր և հերոսական ոգին։
Պատմական այս անդրադարձը զուգահեռներ անցկացնելու և ներկայիս նույնքան ճակատագրական իրավիճակում սթափ դատելու ու կողմնորոշվելու նպատակ ունի։
Կա՛մ մեր հերոս նախնիների օրինակով ընդվզում ենք կապիտուլյանտ իշխանությունների պետականակործան քաղաքականության դեմ և մենք էլ մեր հերթին սերունդներին ենք փոխանցում ազատ, ինքնիշխան, հզոր Հայաստան, կա՛մ արժանանում ենք բացառապես պատմության դասագրքերում մնացած ազգերի ճակատագրին։
2020 թ. ուղերձից
Մայիսյան հերոսամարտերի օրերին Մայր տաճարի անընդմեջ ղողանջող զանգերն անգամ որպես մարտակոչ էին հնչում և համազգային մաքառման ու պայքարի կոչում հավատավոր զավակներին։
Դա գոյապայքար էր, որտեղ հայ ժողովուրդը կարող էր ապավինել միայն սեփական ուժերին։
Պատմությունը հերթական անգամ մեզ սովորեցնում է առաջին հերթին ապավինել սեփական ուժերին և երկրի ներսում անխոհեմաբար չջլատել ուժերը, երկպառակություն չսերմանել ու բաժանարար գծեր չանցկացնել։
Հայաստանի առաջին Հանրապետության հռչակմամբ, ըստ էության, ազդարարվեց, որ կանոնավոր բանակ, կազմակերպված պետական կառույցներ, համախմբվածություն և պայքարելու ոգի ունեցող ժողովրդին այլևս ոչ ոք ցեղասպանությամբ չի սպառնա։
Պատմության ևս մեկ դժվարին շրջափուլում հազարամյակների իր երթը անկասելի դարձրած հայ ժողովուրդը նվաճեց ապրելու և արարելու իրավունքը։
2019թ. ուղերձից
Սերժ Սարգսյանը ՀՀԿ անդամների հետ ուխտագնացություն է կատարել Սպիտակավոր Սուրբ Աստվածածին վանական համալիր, որի տարածքում են գտնվում պետական, ռազմական, հասարակական և քաղաքական գործիչ, Լեռնահայաստանի սպարապետ Գարեգին Նժդեհի մասունքները։
Ուխտագնացության մասնակիցները հարգանքի տուրք են մատուցել մեծ հայորդու հիշատակին՝ աղոթել՝
ինչպես 1918 թվականի մայիսյան հերոսամարտերի ժամանակ՝ բացառիկ միասնականությամբ և կազմակերպվածությամբ, ազգային գիտակցության և պատմական պատասխանատվության բարձր մակարդակով մեր պատմական հայրենիքի վերջին հողակտորը և մեր ժողովրդին անձնվիրաբար փրկած հերոս հայորդիների հոգիների հանգստության, այնպես էլ Հայաստանի անկախ Հանրապետության և Արցախի պաշտպանության համար զոհված հայրենանվեր հերոսների համար։
Ուխտագնացության հիմքում դրվել է՝
Հայաստանի, Արցախի և հայ ժողովրդի համար աշխարհաքաղաքական և ներքաղաքական այս դժվարին ժամանակահատվածում ազգային, պետական շահերի շուրջ համախմբվածության, միասնականության, բոլոր տարաձայնություններն այդ շահերին ստորադասելու և մայիսյան ու արցախյան հերոսամարտերի ձեռքբերումները սրբորեն պահպանելու, ամենօրյա համատեղ ջանքերով ամրապնդելու գաղափարը։

Более чем через столетие после майских героических сражений — выбор каждого: быть достойным или заслужить проклятие: ключевые акценты в посланиях Сержа Саргсяна с 2018 года
27/05/2025 16:38
Офис третьего президента Республики Армения представил основные тезисы посланий Сержа Саргсяна, посвящённых Дню Республики, начиная с 2018 года.
«В судьбоносный момент наши герои выбрали достоинство.
Сегодня мы снова стоим перед тем же выбором:
подчиняться или бороться,
быть достойными памяти наших героических предков или уклоняться от ответственности,
восставать против капитулянтов или верить их пустым обещаниям о мире,
опираться на собственные силы или надеяться на других».
— из послания 2024 года
«Как и 106 лет назад, сегодня настало время национального сознания, исторической ответственности и бескорыстного мужества.
История свидетельствует: победа достаётся достойным.
Более чем через столетие после майских героических сражений каждый из нас стоит перед выбором — быть достойным или заслужить проклятие.
Призывающие подчиняться, вымаливать мир на унизительных условиях и существовать под турецким игом, как вчера, так и сегодня не имели и не имеют ни национального коллективного права, ни осознания интересов и угроз, ни мужества смотреть в лицо реальности и действовать.
Я уверен, что символические колокола Сардарапата зазвенят в знак победы правды и достоинства».
— из послания 2023 года
«Герои Сардарапата доказали, что жаждущий свободы дух не знает поражений.
Вечная слава всем тем храбрецам, которые сотворили 28 Мая – одержавшим блестящие победы армянским солдатам, военачальникам и военным деятелям, священнослужителям и тем многим ратникам, которые предпочли жить с честью, а не быть порабощёнными.
Многие из героев Сардарапата не пали на поле боя в борьбе с врагом, а их предали на Родине. Они были обвинены, сосланы и расстреляны своими земляками, теми, кого они спасли от турецкой резни.
Героическое Сардарапатское сражение было водоразделом между самоотверженными героями и трусливыми предателями.
Сегодня тоже момент решающего выбора. Где каждый из нас?»
— из послания 2022 года
«Поздравляю всех тех, для кого священны наши национальные духовные, культурные ценности, наш язык и история, всех тех, кто и сегодня, спустя более века после майских героических сражений, верен обету защитить и передать поколениям эти ценности.
В этот майский день 1918 года преданные сыны армянского народа с присущим им высоким уровнем национального сознания и исторической ответственности и с самоотверженной храбростью завоевали право жить независимо и свободно на собственной Родине.
Слава армянским воинам, военачальникам и военным деятелям, возглавившим майские героические сражения и одержавшим блестящие победы, духовным служителям и многим другим доблестным борцам, которые предпочли жить с честью, но не покориться захватчику!
Сегодня наш народ вновь стоит перед тем же выбором: ценою жизни защитить родную землю, свой ежедневно находящийся под прицелом врага очаг и свои оказавшиеся под угрозой уничтожения, осквернения духовные и культурные памятники, будущее своих сыновей, или встать на колени перед врагом, поверив фальшивым и опасным заверениям о мире, которые делает враг и его армянские прислужники.
Сегодня наш народ снова стоит перед тем же выбором — защищать ли ценой жизни родную землю, духовные и культурные памятники, будущее своих детей, или преклонить колени перед врагом, поверив его ложным и опасным обещаниям о мире.
Достойные и самолюбивые сыны нашего народа сделали свой выбор, и я желаю им успеха на пути преданной народу миссии неотступной борьбы».
— из послания 2021 года
«Среди властей и в то время были безвольные, трусливые люди с пораженческими настроениями, которые в сложившейся тяжёлой военно-политической ситуации решили без сопротивления сдать Отечество врагу.
Однако нашлись обладающие честью и достоинством силы и личности, которые сочли сдачу врагу позором и не подчинились этому унизительному решению и призвали народ на решительную борьбу.
В этой борьбе между героями и трусливыми капитулянтами, преданными нации подвижниками и антинациональными типами победил патриотичный и героический армянский дух.
Этот исторический экскурс имеет цель провести параллели, трезво оценить нынешнюю столь же кризисную ситуацию и сориентироваться: либо по примеру наших героических предков восстаём против губительной для государства политики властей-капитулянтов и мы тоже в свою очередь передаём поколениям свободную, суверенную и мощную Армению; либо удостаиваемся судьбы народов, оставшихся исключительно в учебниках истории».
— из послания 2020 года
« В дни героических майских сражений даже беспрерывно звонившие колокола Кафедрального собора звучали, как боевой клич, и звали верных сынов к всенародной борьбе и противодействию.
Это была борьба за существование, в которой армянский народ мог полагаться только на собственные силы. И это один из важнейших уроков нашей истории.
История в очередной раз учит нас в первую очередь полагаться на собственные силы и внутри страны не растрачивать опрометчиво силы, не сеять розни и не проводить разделительные линии.
Наш народ подтвердил свою волю к жизни и после нескольких столетий потери государственности в течение своей многотысячелетней истории, провозгласив первую Республику Армения, по сути, возвестил, что обладающему регулярной армией, организованными государственными структурами, сплочённостью и духом борьбы народу отныне никто не будет угрожать геноцидом.
На ещё одном труднейшем этапе истории сделавший своё продвижение необратимым армянский народ завоевал своё право жить и творить».
— из послания 2019 года
«Серж Саргсян совершил паломничество в монастырский комплекс Спитакавор Сурб Аствацацин (Святой Богородицы) в Спитаке, где покоятся останки армянского полководца, государственного, военного и общественного деятеля Гарегина Нжде.
Участники паломничества почтили память великого сына армянского народа и вознесли молитвы — как за упокой душ героических армян, которые в майских героических сражениях 1918 года с исключительным единством и организованностью, высоким уровнем национального сознания и исторической ответственности самоотверженно спасли последний клочок нашей исторической Родины и наш народ, так и за всех преданных Родине героев, павших в борьбе за защиту независимой Республики Армения и Арцаха.
В основу паломничества была заложена:
идея национального и государственного единства — сплочённости вокруг интересов Армении, Арцаха и всего армянского народа в этот сложный геополитический и внутреннеполитический период, подчинения всех разногласий этим высшим интересам, а также священного сохранения и повседневного укрепления достижений майских и арцахских героических сражений совместными усилиями».