Զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայության հայտարարված զորակոչից և վարժական հավաքից խուսափելու համար նախատեսված պատիժները կխստացվեն
27/05/2025 15:10
Զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայության հայտարարված զորակոչից և վարժական հավաքից խուսափելու համար նախատեսված պատիժները կխստացվեն. ԱԺ-ում այսօր քննարկվեց «ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
«Գտնում ենք, որ նման փոփոխությունները որոշակիորեն կարող են նպաստել զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայության հայտարարված զորակոչից և վարժական հավաքներից խուսափելու դեպքերի նվազմանը»,- նախագիծը ներկայացնելիս ասաց արդարադատության նախարարի տեղակալ Գևորգ Քոչարյանը։
Մասնավորապես, նախագծով առաջարկվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 461-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված սանկցիայում «երկուսից հինգ» տարի ժամկետով ազատազրկումը փոխարինել «երեքից վեց» տարի ժամկետով ազատազրկմամբ, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 462-րդ հոդվածի 1-ին մասում առաջարկվում է տուգանք պատժատեսակի չափը սահմանել տասնհինգապատիկից երեսնապատիկի չափով, իսկ ազատազրկման համար նախատեսված՝ «առավելագույնը երկու տարի» ժամկետը փոխարինել «մեկից երեք տարի» ժամկետով:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի եզրակացությունը դրական էր։

В Армении ужесточат ответственность за уклонение от службы в армии и учебных сборах
В Национальном собрании Армении сегодня был рассмотрен законопроект «О внесении изменений в Уголовный кодекс РА», предусматривающий ужесточение наказаний за уклонение от объявленного призыва на военную или альтернативную службу, а также от участия в учебных сборах.
«Мы считаем, что предлагаемые изменения могут способствовать снижению случаев уклонения от военной службы и участия в сборах», — заявил, представляя проект, заместитель министра юстиции Геворг Кочарян.
В частности, законопроектом предлагается внести изменения в санкцию, предусмотренную частью 1 статьи 461 Уголовного кодекса Республики Армения, заменив наказание в виде лишения свободы от двух до пяти лет на лишение свободы от трёх до шести лет.
Также, согласно изменениям в часть 1 статьи 462 УК РА, предлагается установить штраф в размере от пятнадцатикратного до тридцатикратного минимального размера заработной платы, а также заменить предусмотренное наказание в виде лишения свободы на срок до двух лет на лишение свободы от одного до трёх лет.
Постоянная комиссия Национального собрания Армении по государственно-правовым вопросам дала положительное заключение по проекту.