Նիկոլ Փաշինյանի պահվածքը ոչ միայն անպատասխանատու է, այլև վտանգավոր․ Մետաքսե Հակոբյան
«Այս գիշեր Ադրբեջանի ԶՈՒ-ի կողմից Սյունիքի Խոզնավար բնակավայրի ուղղությամբ արձակված կրակոցները, որի հետևանքով վնասվել է բնակելի տուն և խոցվել է կենդանի, վկայում են Հայաստանի սահմանների շարունակական խոցելիության և անվտանգային համակարգի փաստացի բացակայության մասին։ Այս միջադեպը չպետք է դիտարկվի որպես սովորական սահմանային լարվածություն․ սա պետության տարածքային ամբողջականության, քաղաքացիների ֆիզիկական անվտանգության և ռազմաքաղաքական սուվերենության հերթական ոտնահարում է, իսկ ավելի կարճ՝ պատերազմ։
Այդուհանդերձ, այս ճակատագրական պահին, երբ պետությունը կանգնած է իր հարավային դարպասների պաշտպանման մարտահրավերի առաջ, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պահվածքը՝ հրապարակային ցինիզմը, քաղաքական անզորությունը և փողոցային հռետորաբանությունը, ոչ միայն անպատասխանատու են, այլև վտանգավոր։ Երբ երկրի ղեկավարի հրապարակային ելույթը շեղում է ուշադրությունը անվտանգային աղետի վրա կենտրոնանալու անհրաժեշտությունից և փոխարենը վերածվում է անձնական վիրավորանքների հարթակի, դա արդեն խոսում է պետական ապամոնտաժման քաղաքականության մասին։
Աշխարհագրական ճշգրտությամբ հարվածող կրակոցներին ի պատասխան՝ պետական լռություն, իսկ քաղաքական դաշտում՝ հռետորական կրակոցներ սեփական ժողովրդին։ Այս համադրությունը միայն մեկ բան է նշանակում՝ կառավարական մակարդակում տեղի է ունենում իրականության ժխտում, պատասխանատվության փախուստ և ժողովրդի պաշտպանված լինելու պահանջի խեղաթյուրում։
Հայաստանի Հանրապետության սահմանները չեն կարող պաշտպանվել վիրավորական մեմերով, իսկ հայերի անվտանգությունը չի ապահովվում «թասիբով տղու» կեցվածքներով։

Поведение Никола Пашиняна не только безответственно, но и опасно — Метаксе Акопян
«Ночные выстрелы, произведённые вооружёнными силами Азербайджана в направлении населённого пункта Хознавар в Сюникской области, в результате которых повреждён жилой дом и убито животное, свидетельствуют о продолжающейся уязвимости границ Армении и фактическом отсутствии системы безопасности. Этот инцидент не должен рассматриваться как обычная пограничная напряжённость. Это очередное нарушение территориальной целостности государства, физической безопасности граждан и военно-политического суверенитета. Проще говоря — это война.
Тем не менее в этот судьбоносный момент, когда государство стоит перед вызовом защиты своих южных ворот, поведение премьер-министра РА Никола Пашиняна — его публичный цинизм, политическая беспомощность и уличная риторика — не просто безответственны, но и опасны. Когда публичное выступление главы государства отвлекает внимание от необходимости сосредоточиться на угрозе безопасности и вместо этого превращается в платформу для личных оскорблений, это уже говорит о целенаправленной политике демонтажа государственности.
На географически точные выстрелы — государственная тишина. А в политическом поле — риторические выстрелы в собственный народ. Эта комбинация означает лишь одно: на уровне власти происходит отрицание реальности, бегство от ответственности и искажение запроса общества на защищённость.
Границы Республики Армения не могут быть защищены оскорбительными мемами, а безопасность армян не обеспечивается позой «парня с тасибом» (ред.: "Тасиб" - это внутреннее нравственное достоинство человека).