Հոգեկան առողջության մասնագետներին են ներկայացվել «Վերականգնման հայկական ճանապարհ» ծրագրի արդյունքները
30/05/2025 14:31
Մայիսի 26-ին կայացավ փորձագիտական քննարկում՝ նվիրված  Հայկական հոգեւոր վերականգնման հիմնադրամի՝ «Վերականգնման հայկական ճանապարհ» ծրագրի արդյունքներին։
Հանդիպման նպատակն էր մասնագիտական համայնքի առաջատար ներկայացուցիչների դատին հանձնել խմբային աջակցման նորարար ծրագրի արդյունքները եւ ձեւավորել համագործակցության նոր հարթակ՝ հոգեկան առողջության ոլորտում կարողությունների զարգացման նպատակով։
Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հովհաննես Նիկողոսյանը ներկայացրեց հոգեկան առողջության վերականգնման ոլորտում նորարարական մոտեցումներ մշակելու Հիմնադրամի տեսլականը, որն ամփոփված է ամերիկահայ բարերար, գիտնական եւ նորարար Նուբար Աֆեյանի կողմից հիմնադրված «Հայկական հոգեւոր վերականգնման հիմնադրամի» առաքելության մեջ։ Այն է՝ աջակցել հետտրավմատիկ վիճակում գտնվող անձանց վերագտնելու անձնային գործունակությունը՝ շաղկապելով նրանց ապրված փորձառությունները հայ ժողովրդի կոլեկտիվ հիշողության ու մշակութային ինքնության հետ՝ խթանելու համար ներքին տոկունությունը, իմաստների վերականգնումը ու ապագայամետ մտածողությունը։ Հիմնադրամի կողմից մշակված առաջին հոգեւոր-հոգեբանական ծրագիրը «Վերականգնման հայկական ճանապարհն» է, որը կառուցված է նարատիվային թերապիայի, ակտիվ պատմական մտածողության ու հոգեւոր արժեքների համադրությամբ։
Հանդիպման մասնակից հոգեբաններին, սոցիալական աշխատողներին եւ ոլորտային կառույցների ներկայացուցիչներին հանգամանալից ներկայացվեց «Վերականգնման հայկական ճանապարհ» ծրագիրը եւ դրա ազդեցությունը ավելի քան 550 շահառուների հոգեկան բարեկեցության եւ կյանքի որակի վրա։ Շահագրգիռ քննարկում ծավալվեց հոգեւոր-հոգեբանական մեթոդի վրա խարսխված խմբային աջակցության այս ծրագրի ուժեղացման եւ ինստիտուցիոնալ զարգացման ուղղությամբ։
Հանդիպման ավարտին կարեւորվեց համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը՝ մասնագիտական համայնքի եւ ոլորտային կառույցների հետ՝ հաշվի առնելով բնակչության շրջանում առկա կարիքները։ Հիմնադրամի հանձնառությունն է հայաստանյան ու միջազգային լավագույն մասնագետների մասնակցությամբ վերապատրաստման շարունակական ծրագրերի իրականացումը Հայաստանում, գործընկերների հետ համատեղ հոգեկան առողջության վերականգնման խմբային աջակցման ծառայությունների մատուցումը դրա կարիքը ունեցող մարդկանց, ինչպես նաեւ Հայաստանում ձեւավորվող նորարար հոգեւոր-հոգեբանական աջակցության մեթոդի տարածումը Հայաստանի սահմաններից դուրս։
Հիմնադրամը ստեղծվել է 2022-ի հուլիսին՝ ամերիկահայ բարերար Նուբար Աֆեյանի եւ Արեւմտյան Եվրոպայի Հայրապետական պատվիրակ Գերաշնորհ Տ. Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանի կողմից՝ Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի օրհնությամբ:
Հիմնադրամի գլոբալ առաքելությունն է վերափոխել հետճգնաժամային իրա­վիճակ­նե­րում հոգեկան առողջության վերականգնման մա­սին արդի մոտեցումները՝ ստեղծելով «հոգեւոր-հոգեբա­նա­կան» լուծումներ։

Expert Meeting hosted by the Armenian Spiritual Revival Foundation
On May 26, the Armenian Spiritual Revival Foundation (SRF) hosted an expert meeting to present the impact assessment results of its flagship psycho-spiritual group support program, the Armenian Revival Journey (ARJ).
The meeting brought together leading professionals from Armenia’s mental health community to review the program’s outcomes and explore new avenues of collaboration to strengthen local capacity and further enhance group support and counseling models rooted in psycho-spiritual method.
SRF Executive Director Hovhannes Nikoghosyan presented the Foundation’s overarching destination statement that is the rationale of its current and future projects: establish psycho-spiritual support method as an internationally recognized evidence-informed model for culturally integrated mental health care in post-conflict and humanitarian settings — rooted in Armenian legacy of survival and revival. This is the aspiration rooted in the mission of the SRF - founded by Armenian-American entrepreneur, inventor, and philanthropist Dr. Noubar Afeyan, by the blessing of His Holiness Karekin II, Catholicos of All Armenians.
SRF’s mission is to design, deliver, and scale psycho-spiritual programs that help individuals reclaim personal agency after war or crisis by connecting lived experience with collective memory, identity, and meaning. The Foundation’s flagship psycho-spiritual project, branded as the Armenian Revival Journey (ARJ), is a group-based support program that integrates narrative therapy, active historical thinking, and spiritual values to spark resilience, coherence, and pro-future mindset.
During the meeting, psychologists, social workers, and institutional stakeholders were presented with both quantitative and qualitative findings from recent ARJ program implementation round, which engaged around 550 direct beneficiaries across Armenia. A lively discussion followed, focused on strengthening the method and the project, institutionalizing its use, and expanding collaboration between SRF and Armenia’s broader mental health ecosystem.
The Foundation underscored its commitment to deepening engagement with mental health professionals and sectoral institutions, and discussed how SRF can contribute to field-wide development — through continuous training, collaborative program delivery, and the international outreach of Armenia’s emerging psycho-spiritual healing model.
Founded in July 2022 by Dr. Noubar Afeyan and Archbishop Khajag Barsamian, by the blessing of His Holiness Karekin II, SRF’s global mission is one of creating innovative ‘psycho-spiritual’ healing and empowerment solutions, rooted in the historical experiences, spiritual values, and most advanced methods in modern psychology for delivery in post-conflict and post-crisis contexts. This is grounded in the vision and belief that, in particular, the invincible spirit of the Armenian people, who have endured the storms of history with unwavering resilience over long centuries, is the missing element of a unique psycho-spiritual empowerment journey to revive from traumas caused by war and its consequences.