Բաքուն փորձ է անում բազմաթիվ ռազմական հանցագործություններ «կարել» ոչ այնքան Բաքվում գտնվող հայերի, որքան՝ Հայաստանի դեմ. Տիգրան Աբրահամյան
31/05/2025 11:07
Բաքվում ընթացող «դատավարության» շրջանակներում անդրադարձ է կատարվել 2016 թվականի մարտական գործողություններին, այս մասին հայտնել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Գեներալ Լևոն Մնացականյանը` որպես այդ ժամանակվա ՊԲ հրամանատար, հաստատելով իր մասնակցությունն այդ գործողություններին՝ հակադարձել է դատարան «բերման ենթարկված» այն կեղծ վկաներին, ովքեր հայկական զինուժին մեղադրել են խաղաղ բնակավայրերին թիրախավորելու մեջ:
Մնացականյանը վերլուծել է այդ «վկայությունների» ռազմական ասպեկտը՝ ցույց տալով, որ այդ «ցուցմունքները» մասնագիտական տեսանկյունից հիմնավոր չեն և դրանք չեն կարող փաստական հիմք դառնալ:
Բաքվի մեծ կեղծարարությունն ակտիվ ընթացքի մեջ է, որի շրջանակներում փորձ է արվում բազմաթիվ ռազմական հանցագործություններ «կարել» ոչ այնքան Բաքվում գտնվող հայերի, որքան՝ Հայաստանի Հանրապետության դեմ»,- նշել է նա։

Баку пытается приписать многочисленные военные преступления не столько находящимся в Баку армянам, сколько использовать это для выдвижения обвинений против самой Республики Армения — Абрамян
31/05/2025 11:38
В рамках «судебного процесса» в Баку была затронута тема боевых действий 2016 года, сообщил секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абраамян.
«Генерал Левон Мнацаканян, командующий Армией обороны Нагорного Карабаха в тот период, подтвердил своё участие в тех действиях и опроверг ложные показания так называемых свидетелей, приведённых в суд, которые обвиняли армянские силы в обстрелах мирных населённых пунктов», — отметил он.
Мнацаканян проанализировал военный аспект этих «свидетельств», показав, что с профессиональной точки зрения они необоснованны и не могут служить фактической основой.
«В Баку активно продолжается масштабная фальсификация, в рамках которой предпринимаются попытки приписать многочисленные военные преступления не столько армянам, находящимся в Баку, сколько направить обвинения против самой Республики Армения», — заявил депутат.