ՀՀ-ն երրորդ երկրից ծաղիկներ ներմուծում է, սակայն ներքին օգտագործման համար, իսկ վնասատուների հանգամանքն ուսումնասիրվում է. Անուշ Հարությունյան
03/06/2025 16:31
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, Ռուսական «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը մտադիր է հունիսի 16-ից ժամանակավոր արգելք սահմանել Հայաստանից Ռուսաստան ծաղիկների ներմուծման վրա։
Որոշումը պայմանավորված է Հայաստանից մատակարարվող ծաղիկների մեջ բարձր բուսասանիտարական ռիսկ ունեցող կարանտինային վնասատուների բազմակի հայտնաբերմամբ։
Սննդի անվտանգության տեսչական մարմնի խոսնակ Անուշ Հարությունյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ ռուս գործընկերներից նամակը ստացել են երկու ժամ առաջ, նամակում հիմնական շեշտը դրված է նրա վրա, որ Հայաստանից ծաղկի արտահանման մեծացում է նկատվում և իրենք կասկածներ ունեն՝ երրորդ երկրից ծաղիկները բերվել են Հայաստան և հայկական սերտիֆիկատով տեղափոխվել Ռուսաստան։
«Իհարկե, երրորդ երկրից ծաղկի ներկրում ունենք, բայց դրանց ծավալները շատ փոքր են և զուտ Հայաստանում օգտագործելու համար են։ Իսկ Հայաստանում արտադրվող ծաղիկը, այո, արտահանվում է Ռուսաստան։ Մեր ջերմոցների ծավալներով մեծացել են և նման ծավալների արտահանում ՀՀ-ն կարող է ապահովել»,-ասաց խոսնակը։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանից մատակարարվող ծաղիկների մեջ բարձր բուսասանիտարական ռիսկ ունեցող կարանտինային վնասատուների բազմակի հայտնաբերմանը, Հարությունյանը պարզաբանեց՝ այդ մասով ուսումնասիրություններ են տարվում՝ հասկանալու համար, թե որ խմբաքանակների մեջ է եղել.
«Այո, այդտեղ կարանտինային վնասատուների մասին է խոսվում։ Չենք կարող բացառել, որ կարող է խնդիր եղած լինի, եթե հայտնաբերվել են, ուրեմն՝ ինչ-որ խնդիր կա։ Ընդհանուր խնդիրն այս պահին ուսումնասիրվում է, բնականաբար, ռուսական կողմի հետ ևս կքննարկվի, կուսումնասիրվի և ընդհանուր հայտարարի կգանք»։

Армения импортирует цветы из третьей страны только для внутреннего использования, вопрос выявления в них карантинных объектов изучается — Ануш Арутюнян
03/06/2025 17:14
Как ранее сообщалось, Россельхознадзор с 16 июня может запретить ввоз цветов из третьих стран через Армению в связи с участившимися обнаружениями в них карантинных объектов.
В беседе с Aysor.am пресс-секретарь Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов Ануш Арутюнян подтвердила получение соответствующего письма от российских партнёров:
«Мы получили письмо два часа назад.  В нём основной акцент сделан на том, что зафиксирован рост экспорта цветов из Армении, и у российской стороны есть подозрения, что цветы могли быть ввезены в Армению из третьих стран, а затем переправлены в Россию с армянским фитосанитарным сертификатом».
По словам Арутюнян, Армения действительно импортирует небольшое количество цветов из третьих стран, но исключительно для внутреннего потребления:
«Да, у нас есть импорт цветов из третьих стран, но он минимален и предназначен только для внутреннего использования. А экспортируемые в Россию цветы действительно произведены в Армении. Объёмы тепличного производства у нас выросли, и страна может обеспечить такие объёмы экспорта».
Относительно заявлений о выявлении карантинных объектов, Арутюнян отметила, что армянская сторона проводит соответствующие исследования:
«Речь действительно идёт о карантинных объектах. Мы не исключаем, что могла быть проблема. Если карантинные объекты обнаружены, значит, действительно есть вопрос, требующий решения. Сейчас проводится всестороннее изучение ситуации — как с нашей стороны, так и в диалоге с российскими коллегами. Мы обсудим вопрос и постараемся прийти к общему решению», — заключила она.