«Հուսով եմ՝ գլխավոր կառավարչին չհակադրվելու և պաշտոնին հրաժեշտ չտալու համար է նման պնդում անում»․ Աբրահամյանն արձագանքել է թշնամու «ոչ թիրախային» կրակոցների մասին ԳՇ պետի պնդմանը
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը արձագանքել է ԶՈՒ ԳՇ պետ Էդվարդ Ասրյանին, ով այսօր լրագրողների հետ զրույցում պնդել էր, թե ադրբեջանցիները թիրախային կրակահերթեր «չեն արձակում» հայկական գյուղերի ուղղությամբ։
Աբրահամյանն Ասրյանի այս պնդման կապակցությամբ գրել է․
«ԶՈւ Գլխավոր շտաբի պետն, անդրադառնալով սահմանագծին առկա իրադրությանն ու այդ համատեքստում ադրբեջանական կրակահերթերին, ասել է, թե «այո, կրակոցներ հնչել են, հնչում են, բայց դրանք նպատակային և թիրախային չեն», ապա ավելացրել, որ այն դեպքերում, երբ թիրախային է` պաշտոնական հաղորդագրություն է տրվում:
Միևնույն մտքում երկու հակասական ձևակերպում: Եթե ՊՆ-ն որոշակի պարբերականության տեղեկատվություն է տալիս մարդկանց տների կամ նրանց պատկանող անասունների թիրախավորման մասին, ապա ստացվում է, որ Ադրբեջանը կոնկրետ նպատակ ունի և թիրախավորված կրակ է վարում: Չեմ հասկանում խուճուճ, վախվորած, իրարամերժ նախադասությունների արտաբերման իմաստը:
ԳՇ պետը կարծում է, որ կրակոցների նպատակը մեր զինվորների և սահմանամերձ բնակչության վրա հոգեբանական ճնշում գործադրելու համար է, սակայն ավելացնում է, թե` «բայց մենք դրան ուշադրություն չենք դարձնում»:
Այսինքն` թշնամիդ հասարակության նկատմամբ ահաբեկչությանը հատուկ գործողություն է մղում, ինչը պաշտոնապես հաստատում են, սակայն ԳՇ պետը հպարտորեն ավելացնում է, որ դրա վրա իշխանությունը ուշադրություն չի դարձնում:
Ստացվում է, որ Ադրբեջանի` Հայաստանին առաջադրված սադրանքներն ու դրա ազդեցությունը հասարակության վրա հաստատում են, սակայն խոստովանում են, որ իշխանությունը հանցավոր անգործություն է դրսևորում:
ԳՇ պետը, հղում անելով գործող կառավարչին, պնդել է, որ «ՀՀ վարչապետը բավականին հիմքեր ունի ասելու, որ պատերազմ չի լինելու, լինելու է խաղաղություն»։
Հուսով եմ, որ ԳՇ պետը զուտ գլխավոր կառավարչին չհակադրվելու և պաշտոնին հրաժեշտ չտալու համար է նման պնդում անում, իսկ մտքում և իր ամենօրյա աշխատանքում առաջնորդվում այն սկզբունքով, որ հենց վաղը կարող է պատերազմ սկսվել»:

«Надеюсь, он делает подобное утверждение не потому, что не владеет реальной ситуацией, а чтобы не противоречить верховному управленцу и не потерять свою должность» — Абрамян о высказываниях начальника Генштаба о «неприцельных» выстрелах со стороны врага
04/06/2025 20:07
Депутат от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян прокомментировал заявление начальника Генерального штаба ВС Армении Эдварда Асряна, который заявил, что азербайджанская сторона не ведет «прицельный огонь» в направлении армянских деревень.
Абрамян отметил:
«Начальник Генштаба, говоря о ситуации на границе и азербайджанских выстрелах, заявил: "Да, выстрелы были и продолжаются, но они не являются целенаправленными и прицельными", добавив, что в тех случаях, когда это прицельный огонь — Минобороны публикует официальное сообщение».
«Два противоречивых утверждения в одном и том же высказывании. Если Минобороны регулярно сообщает о прицельной стрельбе по домам и скоту граждан, значит, у Азербайджана есть конкретные цели, и он ведет прицельный огонь. Не понимаю смысла подобных запутанных, робких и противоречивых формулировок».
«Глава Генштаба считает, что цель выстрелов — психологическое давление на наших солдат и жителей приграничных районов, но при этом заявляет: "Мы на это не обращаем внимания"».
«То есть враг ведет действия, характерные для террористического воздействия на общество, что официально признается, но глава Генштаба с гордостью заявляет, что на это не обращают внимания. Получается, что с одной стороны признаются провокации Азербайджана и их влияние на общество, с другой — власть проявляет преступное бездействие».
«Глава Генштаба, ссылаясь на действующего премьер-министра, утверждает, что "у премьер-министра есть достаточные основания заявлять, что войны не будет, будет мир"».
«Я надеюсь, что он делает такое заявление лишь для того, чтобы не противоречить верховному управленцу и не потерять свою должность, а в душе и в повседневной работе исходит из принципа, что война может начаться хоть завтра».