44-օրյա պատերազմի արդյունքում հայրենիքի մի մաս ենք կորցրել, բայց ձեռք ենք բերել պետություն. Նիկոլ Փաշինյան (տեսանյութ)
04/06/2025 12:29
Չեմ կարծում, թե 1991-ից այս կողմ Հայաստանում եղել է ավելի լեգիտիմ իշխանություն, այս մասին ԵՊՀ-ում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշել է, թե 2021 թվականին գնացին արտահերթ ընտրությունների, որովհետև զգացել է՝ պատերազմից հետո լեգիտիմությունը հարցականի տակ էր դրված։
«Լեգիտիմության խնդիրը լուծելու համար մենք գնացինք ընտրությունների, մենք, ըստ էության, մահվան սպառնալիքի ներքո էինք անում այդ ընտրությունները»,- ասել է Փաշինյանը։
Նա ասել է, թե 44-օրյա պատերազմի արդյունքում «հայրենիքի մի մաս ենք կորցրել, բայց ձեռք ենք բերել պետություն, որն ավելի ինքնիշխան է ու ավելի անկախ»։

В результате 44-дневной войны мы потеряли часть Родины, но обрели государство — Никол Пашинян (видео)
04/06/2025 12:37
«Не думаю, что с 1991 года в Армении была власть более легитимная, чем сейчас», — заявил премьер-министр Никол Пашинян, выступая в Ереванском государственном университете.
Он отметил, что в 2021 году было принято решение провести внеочередные выборы, потому что после войны легитимность власти оказалась под вопросом.
«Чтобы решить проблему легитимности, мы пошли на выборы. По сути, мы проводили их под угрозой смерти», — сказал Пашинян.
Он также подчеркнул, что в результате 44-дневной войны «мы потеряли часть Родины, но обрели государство — более суверенное и более независимое».