Հայաստանում գործազրկության մակարդակն աճել է
2024թ. համաշխարհային տնտեսությունում եւ ՀՀ հիմնական գործընկեր երկրներում տնտեսական աճը շարունակել է մնալ դրական տիրույթում, ԱԺ-ում այս մասին հայտարարել է ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով՝ 2024 թ. հարկաբյուջետային քաղաքականությունն իրականացվել է արտաբյուջետային կանոնների առավել մեղմ սահմանափակման պայմաններում, քանի որ կառավարության պարտք-ՀՆԱ ցուցանիշը ցածր է գտնվել 50 տոկոս շեմից:
2024 թ. հարկեր-ՀՆԱ հարաբերակցությունը կազմել է 23,6 տոկոս՝ որոշակի նվազում ունենալով նախորդ տարվա նկատմամբ:
2024 թ. գրանցվել է 5,9 տոկոս տնտեսական աճ: Հաշվետու տարում ապրանքների արտահանումը ՀՀ-ում աճել է 53,1 տոկոսով, իսկ հայկական ծագման ապրանքների արտահանումը՝ 18,6 տոկոսով:
Հայաստան այցելել է 2 մլն 208 հազար զբոսաշրջիկ, նախորդ տարվա համեմատ, այս թիվը նվազել է շուրջ 4,7 տոկոսով կամ 108 հազար մարդով, որը հիմնականում պայմանավորված է ՀՀ այցելած ՌԴ զբոսաշրջիկների թվի նվազմամբ:
2024 թ. գործազրկության մակարդակը, նախորդ տարվա նկատմամբ, աճել է 1,5 տոկոսային կետով՝ կազմելով 13,9 տոկոս: Միջին ամսական անվանական աշխատավարձը նախորդ տարվա նկատմամբ աճել է 6,4 տոկոսով` կազմելով 287 հազար 172 դրամ:
2024 թ. պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են 2 տրիլիոն 579 մլրդ դրամ՝ ապահովելով 95,8 տոկոս կատարողական, իսկ ծախսերը` 2 տրիլիոն 955 մլրդ դրամ: Դեֆիցիտը կազմել է 376 մլրդ դրամ:
2024թ. պետական բյուջեի պակասուրդը կազմել է 376,1 մլրդ դրամ: Պակասուրդի հարաբերակցությունը ՀՆԱ-ի նկատմամբ կազմել է 3,7 տոկոս՝ կանխատեսված 4,6 տոկոսի դիմաց:

В Армении вырос уровень безработицы
Министр финансов Ваге Ованнисян заявил в парламенте, что в 2024 году темпы экономического роста в мировой экономике и странах — основных партнёрах Армении — оставались положительными.
По его словам, в 2024 году фискальная политика проводилась в условиях более мягких ограничений внебюджетных правил, поскольку уровень государственного долга по отношению к ВВП оставался ниже 50%.
Соотношение налогов к ВВП в 2024 году составило 23,6%, что означает некоторое снижение по сравнению с предыдущим годом.
Экономический рост составил 5,9%. В отчётном году экспорт товаров из Армении вырос на 53,1%, а экспорт товаров армянского происхождения — на 18,6%.
Армению посетило 2 миллиона 208 тысяч туристов, что на 4,7% или 108 тысяч человек меньше, чем в предыдущем году. Это снижение, по словам министра, в основном связано с сокращением числа туристов из России.
Уровень безработицы в 2024 году увеличился на 1,5 процентных пункта по сравнению с прошлым годом и составил 13,9%.
Среднемесячная номинальная заработная плата выросла на 6,4% и составила 287 172 драма.
Доходы государственного бюджета Армении в 2024 году составили 2 трлн 579 млрд драмов (исполнение — 95,8%), расходы — 2 трлн 955 млрд драмов.