Սահմանադրության համաձայն՝ Արցախի նախագահի ինստիտուտն առ այսօր գործում է, այս պահին չունենք ընտրված նախագահ, բայց դա ժամանակի հարց է. Դավիթ Գալստյան (Տեսանյութ)
Արցախի նախագահի ինստիտուտն առ այսօր շարունակում է գործել՝ ԱՀ գործող Սահմանադրության համաձայն. Aysor.am-ի հետ զրույցում պնդեց Արցախի Հանրապետության ԱԺ «Արդարություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Գալստյանը՝ հերքելով մամուլի տեղեկությունները, որ Արցախի նախագահի ինստիտուտը դե ֆակտո և դե յուրե լուծարվել է։
Դավիթ Գալստյանը նշեց, որ, ըստ Սահմանդրության՝ Արցախի նախագահի լիազորությունների ավարտից հետո նրա պարտականությունները կատարում է ԱԺ նախագահը մինչև նոր նախագահի ընտրվելը։
«Այսօր, Սահմանդրության հոդվածների համաձայն, կա և՛ ԱԺ ինստիտուտը, և՛ նախագահական ինստիտուտը»,-ասաց նա։
Արցախի պատգամավորի խոսքով՝ նախագահի ընտրության հետաձգումը ժամանակավոր է. «Այս պահին չունենք Արցախի Ազգային Ժողովի կողմից ընտրված նախագահ, բայց դա ժամանակի հարց է»։
Ըստ նրա՝ չկա պատգամավորների կողմից կոնսենսուս, որ ընտրություններ չեն լինի։
«Չի կարող նման կոնսենսուս լինել, որ ընտրություններ չլինեն։ Ընտրություններ լինելու են, ուղղակի ժամանակի հարց է՝ հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը։ Կան շատ ու շատ հարցեր, որոնք քննարկումների արդյունքում պետք է ստանան լուծումներ։ Այս պահին քննարկումների մեջ ենք»,-ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է պնդումներին, որ մայիսի 30-ին պետք է նոր նախագահ ընտրեին, սակայն Հայաստանի իշխանությունների «շանտաժի ու սպառնալիքի պատճառով» ընտրության գործընթացը տապալվել է և Արցախի նախագահի պաշտոնը թափուր է մնացել, Գալստյանն արձագանքեց. «Ես իմ տեղը կարող եմ խոսել, իմ վրա նման սպառնալիք չի եղել։ Իսկ ինչ վերաբերում է ՀՀ իշխանություններին, նրանք ժամանակին ասում էին՝ Արցախը Հայաստան է և վերջ, որ ամեն ինչ անելու են, որ մեր հայրենակիցներն ապրեն անվտանգ, 2021-ին նախընտրական ծրագիր էին ներկայացրել հասարակությանը՝ Հադրութի, Շուշիի դեօկուպացիայի վերաբերյալ, այսօր տեսնում ենք, որ նրանք ճիշտ հակառակն են անում»,-ասաց նա։
Դավիթ Գալստյանը պնդեց, որ ՀՀ իշխանությունները ինչ սպառնալիք էլ հնչեցնեն և ասեն, որ Հայաստանում առաջիկա բոլոր կորուստների և պարտությունների համար պատասխանատու կհռչակվեն արցախցիները, իրենք, միևնույն է, չեն գնա նրանց նշած ճանապարհով։
«Այսինքն՝ այն, ինչ ասում են ՀՀ իշխանությունները, չի բխում հայ ազգի շահերից։ Մենք որևէ կերպ չենք գնալու այն ճանապարհով, որը կփորձեն պարտադրել ՀՀ իշխանությունները»,-ասաց նա։

Согласно Конституции, институт президента Арцаха продолжает действовать: в данный момент у нас нет избранного президента, но это вопрос времени — Давид Галстян (видео)
Институт президента Арцаха продолжает действовать согласно действующей Конституции Республики Арцах. Об этом в беседе с Aysor.am заявил руководитель парламентской фракции «Справедливость» Национального собрания Арцаха Давид Галстян, опровергнув сообщения в СМИ о том, что институт президентства якобы де-факто и де-юре упразднён.
По словам Галстяна, в соответствии с Конституцией, после завершения полномочий президента его обязанности временно исполняет спикер парламента до избрания нового главы государства.
«На сегодняшний день, согласно положениям Конституции, продолжают существовать как институт парламента, так и институт президентства», — подчеркнул он.
Депутат отметил, что отсрочка выборов президента носит временный характер:
«В данный момент у нас нет президента, избранного Национальным собранием Арцаха, но это вопрос времени», — заявил Галстян.
Он также добавил, что в парламенте нет консенсуса по поводу отказа от выборов:
«Не может быть консенсуса о том, что выборов не будет. Выборы обязательно состоятся — это лишь вопрос времени, учитывая текущую ситуацию. Существует множество вопросов, которые должны быть решены в процессе обсуждений. Сейчас мы находимся именно в стадии консультаций», — отметил он.
Что касается утверждений о том, что 30 мая должен был быть избран новый президент, но из-за «шантажей и угроз со стороны властей Армении» процесс был сорван, и пост президента остался вакантным, Галстян ответил:
«Я могу говорить за себя — в мой адрес никаких угроз не поступало. Что касается властей Армении, то они в своё время заявляли, что "Арцах — это Армения, и точка", обещали сделать всё возможное для обеспечения безопасности наших соотечественников. В 2021 году они представили предвыборную программу, в которой говорилось о деоккупации Гадрута и Шуши. Сегодня же мы видим, что они поступают совершенно противоположным образом», — сказал он.
Галстян также заявил, что какие бы угрозы ни звучали со стороны властей Армении, включая заявления о том, что за все будущие потери и поражения в Армении будут ответственны арцахцы, они не намерены следовать навязываемому сценарию:
«То, что сегодня говорят власти Армении, не соответствует интересам армянского народа. Мы не пойдём по пути, который они пытаются нам навязать», — заключил депутат.