Միշուստինն ԱՊՀ-ին հրավիրել է միանալու ԵԱՏՄ մաքսային տարանցման համաձայնագրին
Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը հրավիրել է ԱՊՀ գործընկերներին՝ միանալու Եվրասիական տնտեսական միությունում ընդունված միասնական մաքսային տարանցիկ համակարգի մեխանիզմին։
«Միավորման արտաքին տնտեսական կապերը ամրապնդելու համար ընդունվել է միասնական մաքսային տարանցիկ համակարգի մասին համաձայնագիր։ Այն բաց է բոլոր երկրների համար, թույլ է տալիս նրանց միանալ Եվրասիական տնտեսական միության տարածքով անցնող բեռնափոխադրումներին, կրճատել բիզնեսի ծախսերը և բարձրացնել բոլորի համար շատ կարևոր միջսահմանային բեռնափոխադրումների անվտանգության մակարդակը։ Մենք հրավիրում ենք ԱՊՀ գործընկերներին՝ միանալու այս մեխանիզմին», - ասել է Միշուստինը՝ Դուշանբեում ԱՊՀ կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստի ժամանակ։
Միշուստինը հիշեցրել է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը «հնգյակի» իր գործընկերների հետ ստեղծում է պայմաններ՝ ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի և աշխատուժի ազատ տեղաշարժի համար, ինչը լրացուցիչ առավելություններ է տալիս միության անդամ երկրների քաղաքացիներին և բիզնեսին:
«ԵԱՏՄ-ում մենք լուրջ նշանակություն ենք տալիս հենց արդյունաբերական կոոպերացմանը, մեր պետությունների ընկերությունների համատեղ նախագծերին տրամադրում ենք ֆինանսական աջակցություն միութենական բյուջեից՝ առևտրային բանկերի կողմից տրամադրված վարկերի տոկոսադրույքի սուբսիդավորման տեսքով՝ նման հաստատված նախաձեռնությունների իրականացման համար», - նշել է նա:

Мишустин пригласил СНГ присоединиться к соглашению ЕАЭС о таможенном транзите
Премьер-министр России Михаил Мишустин пригласил страны - участницы Содружества Независимых Государств (СНГ) присоединиться к соглашению о единой системе таможенного транзита Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
"Важным считаем и дальнейшее расширение сотрудничества СНГ и Евразийского экономического союза. С учетом тесных связей между нашими странами, необходимо работать над сближением нормативно-правового регулирования Содружества и Союза", - подчеркнул он, выступая на заседании Совета глав правительств СНГ в узком составе.
"Для укрепления внешнеэкономических связей объединения принято соглашение о единой системе таможенного транзита. Оно открыто для всех стран и позволяет присоединиться к перевозкам через территорию Евразийского экономического союза, сократить расходы бизнеса и повысить уровень безопасности очень важных для всех трансграничных перевозок. Приглашаю партнеров по СНГ подключиться к такому механизму", - призвал российский премьер.
Мишустин напомнил, что РФ вместе с партнерами по "пятерке" формирует условия для свободного движения товаров, услуг, капитала и рабочей силы, что дает дополнительные преимущества гражданам и бизнесу стран - участниц союза. "В ЕАЭС мы придаем серьезное значение именно промышленной кооперации, предоставляем совместным проектам компаний наших государств финансовую поддержку из союзного бюджета в виде субсидирования процентной ставки по кредитам, выделяемым коммерческими банками на реализацию таких одобренных инициатив. Прорабатываются подобные механизмы помощи и для предприятий в АПК, в сельском хозяйстве", - рассказал глава кабмина РФ.