«Ռոսատոմը» պատրաստ է աջակցել Իրանի միջուկային ծրագրի հետ կապված խնդիրների լուծմանը
«Ռոսատոմը» պատրաստ է աջակցել Իրանի միջուկային ծրագրի հետ կապված ցանկացած հարցի լուծման գործում, հայտարարել է կառույցի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովը։
Նշենք, որ այսօր Կալինինգրադում ռուսական կողմի և Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության միջև միջգերատեսչական խորհրդակցությունների հերթական փուլն է տեղի ունեցել։ Հանդիպմանը ներկա է եղել ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավար Ռաֆայել Գրոսսին։
«Մենք հաստատում ենք մեր պատրաստակամությունը՝ լուծելու ցանկացած տեխնիկական հարց՝ այսպես կոչված իրանական խնդրի շուրջ քաղաքական որոշումների և բազմակողմ ձևաչափով համաձայնությունների հասնելու դեպքում»,- ասել է Լիխաչովը՝ ճեպազրույցի ժամանակ ամփոփելով Ռուսաստանի և ՄԱԳԱՏԷ-ի միջև խորհրդակցությունների արդյունքները։
«Ռոսատոմի» գլխավոր տնօրենը հավելել է, որ Ռուսաստանի և Իրանի միջև միջուկային ոլորտում համագործակցությունը զարգանում է ատոմային էներգաբլոկների կառուցման, վառելիքի մատակարարման և խաղաղ ատոմային էներգիայի ոլորտում գիտական հետազոտությունների ուղղություններով։

"Росатом" готов содействовать решению вопросов по ядерной программе Ирана
"Росатом" готов содействовать в решении любого вопроса по иранской ядерной программе, заявил гендиректор госкорпорации Алексей Лихачев.
В Калининграде прошёл очередной раунд межведомственных консультаций российской стороны и Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) во главе с генеральным директором Рафаэлем Гросси.
"Мы подтверждаем свою готовность решить любые технические вопросы в случае принятия политических решений и выхода на договоренности в многостороннем формате по так называемой иранской проблеме", - сказал Лихачев журналистам по итогам прошедшего в Калининграде нового раунда консультаций делегаций России и МАГАТЭ.
Он отметил, что сотрудничество России с Ираном в ядерной сфере развивается в области строительства атомных энергоблоков, поставки топлива и научных исследований в сфере мирного атома.