Ադրբեջանում կեղծ դատավարության ժամանակ Դավիթ Իշխանյանի մասնակցությամբ ուշագրավ դրվագ է եղել․ Աբրահամյան
09/06/2025 09:58
Ադրբեջանում ընթացող կեղծ դատավարության ժամանակ Դավիթ Իշխանյանի մասնակցությամբ մի ուշագրավ դրվագ է եղել, գրում է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
««Դատավարության» ժամանակ Իշխանյանը հիշեցրել է, որ նախորդ «դատավարություններից» մեկի ժամանակ ասել էր, որ ցանկանում է ծանոթանալ մայիսի 24-ի և 26-ի «դատական նիստերի» արձանագրություններին, սակայն դատավորը ցրողական պատասխան է հնչեցրել:
Ինչո՞վ է այս հանգամանքն ուշադրության արժանի: Ադրբեջանական բանտերում գտնվող հայերի դատավարության ողջ ընթացքն ուղեկցվում է կեղծիքների գերդոզավորմամբ` ցուցմունքներից մինչև թարգմանություններ:
Ավելին, կեղծ դատավարության մի քանի մասնակիցներ, իրենց ընտանիքի անդամներին փոխանցել են, որ ադրբեջանական մամուլում հայտնված տարբեր տեղեկություններ, որոնք կապված են «դատավարության» տարբեր հանգամանքների հետ, չեն համապատասխանում իրականությանը, իրենց խոսքը խեղաթյուրված է ներկայացվել, իսկ որոշ դեպքերում` իրենց հնչեցրածի ճիշտ հակառակ ձևով է տրված:
Կարծում եմ, որ այդ կեղծիքն արձանագրելու համար Դավիթ Իշխանյանը փորձում է ծանոթանալ նախորդ նիստերի արձանագրություններին` այդ կեղծիքները վերհանելու և հետագա խաբեությունները կանխելու համար, ինչը դատարանը ձգում է:
Ինչևէ, մեր հայրենակիցները ծանր իրավիճակում իրենց պայքարը խիստ անհավասար պայմաններում շարունակում են:
Ազատությո՛ւն ադրբեջանական բանտերում գտնվող մեր հայրենակիցներին:

Во время сфабрикованного суда в Азербайджане с участием Давида Ишханяна произошёл примечательный эпизод — Абрамян
09/06/2025 10:49
Депутат Национального собрания Армении Тигран Абраамян сообщил о важном эпизоде, произошедшем во время продолжающегося в Азербайджане сфабрикованного судебного процесса с участием Давида Ишханяна.
«Во время так называемого суда Ишханян напомнил, что на одном из предыдущих заседаний он заявил о желании ознакомиться с протоколами "судебных заседаний" от 24 и 26 мая. Однако судья дал уклончивый ответ», — написал Абрамян.
По его словам, этот факт заслуживает внимания, поскольку все судебные процессы над армянскими пленниками в Азербайджане сопровождаются чрезмерным количеством фальсификаций — начиная от показаний и заканчивая переводами.
«Более того, несколько участников сфабрикованных процессов сообщили своим семьям, что информация, публикуемая в азербайджанской прессе и касающаяся хода "судебных заседаний", не соответствует действительности. Их слова были искажены, а в некоторых случаях представлены в противоположной интерпретации», — отметил депутат.
Абрамян считает, что Ишханян стремится получить доступ к протоколам, чтобы зафиксировать эти фальсификации, разоблачить ложь и предотвратить новые манипуляции. Однако суд сознательно затягивает предоставление документов.
«Как бы то ни было, наши соотечественники продолжают свою борьбу в крайне тяжёлых и неравных условиях», — подчеркнул он.
Свободу нашим соотечественникам, находящимся в азербайджанских тюрьмах!