Գումարի դիմաց բանակում քիչ ծառայելու մասին նախագիծը բացասական եզրակացություն ստացավ
ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հանձնաժողովում նախագծին կողմ քվեարկեց 5 պատգամավոր, դեմ՝ 4 պատգամավոր, ձեռնպահ՝ 1 պատգամավոր:
Հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը հայտարարեց՝ նախագիծը չի անցել, ստացել է բացասական եզրակացություն։
Նշենք, որ ՔՊ-ական պատգամավոր Հայկ Սարգսյանն առաջարկում էր սահմանել 24 ամսից պակաս ժամկետով պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնելու հնարավորություն՝ 1 ամիս ժամկետով ծառայություն անցնելու դեպքում՝ 20 միլիոն դրամ, 6 ամիս ժամկետով ծառայություն անցնելու դեպքում՝ 15 միլիոն դրամ պետական բյուջե վճարելու պայմանով, նաև առաջարկում էր պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնելու սահմանային առավելագույն տարիքը 27-ի փոխարեն սահմանել 37 տարեկանը։
ՊՆ-ն քննարկել է Սարգսյանի նախաձեռնությունն ու մի քանի փոփոխություններ արել։
«Ձևակերպվել են հետևյալ առաջարկությունները՝ կրճատ ժամկետով ծառայությունը սահմանել 1 ամսվա դեպքում՝ 24 միլիոն դրամ, 4 ամսվա դեպքում՝ 18 միլիոն դրամ»,- կառավարության նիստում ասել է Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
Նախագծով պարտադիր զինվորական ծառայության անցնելու առավելագույն սահմանային տարիք նախատեսվում էր 32 տարեկանը։
«Պաշտպանության մասին» օրենքում նախատեսվում էր մինչև 16 տարին լրանալն արական սեռի քաղաքացիների կողմից օրենքի ուժով ՀՀ նկատմամբ 15 միլիոն դրամ գումարի չափով հանրային իրավական դրամային պարտավորություն, որը դադարում է արական սեռի քաղաքացուն զինվորական հաշվառման վերցնելու փաստի ուժով կամ հօգուտ պետական բյուջեի վճարմամբ՝ ՀՀ քաղաքացիությունից դուրս գալու դեպքում։

Законопроект о сокращённой военной службе за плату получил отрицательное заключение парламентской комиссии
13/06/2025 15:24
Законопроект, предусматривающий возможность прохождения обязательной военной службы в сокращённые сроки в обмен на денежную выплату, был отклонён — он получил отрицательное заключение постоянной комиссии парламента Армении по вопросам обороны и безопасности.
На заседании комиссии за законопроект проголосовали 5 депутатов, против — 4, один воздержался. Однако, как отметил председатель комиссии Андраник Кочарян, проект не прошёл и формально получил отрицательное заключение.
Инициатором законопроекта выступил депутат от правящей фракции «Гражданский договор» Айк Саркисян. В соответствии с его предложением, гражданам предоставлялась бы возможность пройти обязательную военную службу сроком менее 24 месяцев: при одномесячной службе — за выплату 20 млн драмов в госбюджет, при шестимесячной — за 15 млн драмов. Также предлагалось повысить предельный возраст призыва с 27 до 37 лет.
После рассмотрения инициативы Министерство обороны представило уточнённые предложения. Как сообщил министр обороны Сурен Папикян на заседании правительства, министерство рекомендовало установить следующие условия: один месяц службы — за выплату 24 млн драмов, четыре месяца — 18 млн драмов. Кроме того, предлагалось установить новый предельный возраст призыва — 32 года.
Законопроект также включал пункт, согласно которому для граждан мужского пола до достижения 16 лет, желающих выйти из гражданства Армении, устанавливается государственная пошлина в размере 15 млн драмов. Эта обязанность прекращалась бы либо при постановке на воинский учёт, либо при уплате указанной суммы в госбюджет в случае отказа от гражданства.