Ունենք պատգամավորի զավակ, որը դասարանում միակ ՀՀ քաղաքացին է, միայն ինքն է զորակոչվելու ծառայության. ուրիշ ճանապարհով լուծել են իրենց հարցերը, սա արդա՞ր է. Հայկ Սարգսյան
13/06/2025 11:55
ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հանձնաժողովում քննարկվում է գումարի դիմաց բանակում քիչ ծառայելու մասին նախագիծը, որը հեղինակել է ՔՊ-ական պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը։
Պատգամավորը նշեց, որ վերջին հինգ տարիների ընթացքում ավելի քան 43 հազար քաղաքացի բանակից ազատվել է առողջական խնդիրների պատճառով։
«Բնականաբար, մենք նպատակ չունենք նրանց դատապարտելու ազատազրկման, բայց նրանց մի մասը, որոնց վերաբերյալ կրկնակի փորձաքննությունը եզրակացություն կտա, որ չունեն առողջական խնդիր ու ազատվել են, եթե զորակոչվեն բանակ՝ չեն դատապարտվի»,- ասաց Սարգսյանը։
Նա նշեց, թե բանակի հետ կապված շատ անարդար իրավիճակ է Հայաստանում։
«Օրենքը գալիս է շտկելու այն անարդար վիճակը, որը կա։ Ունենք ԱԺ-ում պատգամավորներ, որոնց զավակներն այսօր դպրոցում վերջին դասարանում են ու այս կամ ձմեռային զորակոչին պետք է զորակոչվեն պարտադիր զինվորական ծառայության, ունենք պատգամավորի զավակ, որը դասարանում միակ ՀՀ քաղաքացին է, փաստացի, դպրոցն ավարտելուց հետո միայն ինքն է զորակոչվելու ծառայության, սա արդա՞ր է»,-նշեց ՔՊ-ականը։
Սարգսյանի խոսքով՝ մեկ պատգամավոր էլ կա, ում որդին միակն է դասարանում, որ զորակոչվելու է բանակ, մնացած 12 տղաները կամ ՀՀ քաղաքացի չեն, կամ ուրիշ ճանապարհով լուծել են իրենց հարցերը։
«Մենք պետք է այնպես անեք, որ նվազագույնի հասցնենք կոռուպցիոներների գործունեությունը ու տանք խրախուսանք, որ մեր այս քաղաքացիները ոչ թե արտագաղթի ճանապարհը բռնեն, այլ՝ գան ու ծառայեն մեր ԶՈՒ-ում»,- հավելեց Հայկ Սարգսյանը։

Айк Саркисян: у нас есть сын депутата, который является единственным гражданином Армении в своём классе и единственным, кто будет призван на службу: остальные решили свои вопросы другим путём — это справедливо?
13/06/2025 12:18
В Комиссии по вопросам обороны и безопасности Национального собрания обсуждается законопроект, подготовленный депутатом от партии «Гражданский договор» Айком Саркисяном, предусматривающий возможность прохождения сокращённого срока службы в армии за определённую плату.
По словам Саркисяна, за последние пять лет более 43 тысяч граждан были освобождены от службы по состоянию здоровья.
«Разумеется, мы не ставим целью посадить этих людей в тюрьму, но повторная экспертиза может установить, что часть из них на самом деле не имеет серьёзных проблем со здоровьем. Если их призовут — они не будут привлечены к ответственности», — отметил он.
Депутат подчеркнул, что ситуация вокруг службы в армии в Армении во многом несправедлива.
«Этот закон направлен на исправление той несправедливости, которая существует сегодня. В парламенте есть депутаты, чьи дети сейчас учатся в выпускных классах, и в ближайший призыв — зимний или летний — должны пойти на обязательную военную службу. Есть сын депутата, который единственный гражданин Армении в своём классе, и, по сути, только он пойдёт служить после окончания школы. Это справедливо?» — задался вопросом Саркисян.
Он добавил, что есть и другой депутат, чей сын также единственный в классе, кто подлежит призыву, тогда как остальные 12 учеников — либо не граждане Армении, либо нашли способы избежать службы.
«Наша задача — минимизировать коррупционные механизмы и создать такие условия, при которых граждане не стремятся уехать из страны, а приходят и честно служат в Вооружённых силах», — резюмировал Айк Саркисян.