Հանրապետության նախագահի լիազորություններն իրականացնում է ԱԺ նախագահը. Արցախի ԱԺ հայտարարությունը
2025թ. մայիսի 21-ին լրացել է Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնավարման ժամկետը՝ Սահմանադրության 88-րդ և 168.1-րդ հոդվածների համաձայն։
Հանրապետության նախագահի թեկնածուի առաջադրում և ընտրություն առայժմ չեն կայացել՝ պայմանավորված հետևյալ հանգամանքներով.
• Ադրբեջանի կողմից իրականացված ագրեսիան, Արցախի օկուպացիան և Արցախի ժողովրդի բռնի տեղահանության հետևանքով ստեղծված իրավիճակը,
• Հայաստանի իշխանությունների որդեգրած դիրքորոշումները՝ արցախյան հակամարտության կարգավորման և Արցախի պետական ինստիտուտների գործունեության, ինչպես նաև Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակը,
• Տարածաշրջանում առկա անվտանգային միջավայրը և դրանից բխող մարտահրավերներն ու սպառնալիքները։
ԱՀ Սահմանադրության 100-րդ հոդվածի համաձայն` Հանրապետության նախագահի պաշտոնը թափուր մնալու դեպքում մինչև նորընտիր նախագահի կողմից պաշտոնի ստանձնումը Հանրապետության նախագահի լիազորություններն իրականացնում է Ազգային ժողովի նախագահը:

Полномочия президента Республики осуществляет председатель Национального собрания: заявление Национального собрания Арцаха
Заявление фракций Национального собрания Республики Арцах.
"21 мая 2025 года истёк срок полномочий президента Республики Арцах в соответствии со статьями 88 и 168.1 Конституции Республики Арцах.
Выдвижение кандидата на пост президента и выборы ещё не состоялись по следующим причинам:
• Агрессия Азербайджана, оккупация Арцаха и ситуация, возникшая вследствие насильственного перемещения народа Арцаха,
• Позиция властей Армении по вопросам урегулирования арцахского конфликта и деятельности государственных институтов Арцаха, а также внутриполитическая ситуация в Армении,
• Существующая безопасность в регионе и вызовы и угрозы, вытекающие из неё.
В соответствии со статьей 100 Конституции Республики Арцах, в случае вакантности поста президента, до вступления в должность новоизбранного президента, полномочия президента Республики Арцах осуществляет председатель Национального собрания.