Սեյրան Օհանյանը, Սերժ Սարգսյանն ու Ռոբերտ Քոչարյանն ինձ պետք է պատասխան տան՝ ինչո՞ւ էին մեր ամանի մեջ լցնում եռացրած ջուր, կտրտած կաղամբ, կարտոֆիլ ու «кильки в томатном соусе». Ալեն Սիմոնյան (Տեսանյութ)
19/06/2025 10:55
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն այսօր ԱԺ-ում հիշեց իր բանակային տարիները, երբ այդ ժամանակ նախագահ էր Ռոբերտ Քոչարյանը, Պաշտպանության նախարար էր Սերժ Սարգսյանը, իսկ Սեյրան Օհանյանը 1-ին բանակային կորպուսի հրամանատարն էր։
«Մի հատ ընդհանուր «բուկետ» էր։ Մի հատ սրիկա, ոչնչություն կար, կանգնում էր ճաշարանի դռան մոտ ու ռետինե մահակով 18 տարեկան երեխաներին, ովքեր մտնում էին հաց ուտելու, ուղղակի հարվածում էր»,- պատմեց նա։
Ըստ Ալեն Սիմոնյանի՝ մեկ այլ «ոչնչություն» էլ գիշերը որս էր կազմակերպում։
«Գիշերը որոշ զինվորներ փորձում էին գնալ Հոկտեմբերյան՝ ուտելիք հայթայթելու, պատկերացնո՞ւմ եք, իսկ էդ սրիկան դուրս էր գալիս որսի, մի հատ «Ջիպ» մեքենա ուներ, բռնում էր երեխաներին ու ծեծելով բերում էր, իրա համար դա զբաղմունք էր»,- պատմեց նա։
ԱԺ նախագահը հետաքրքրվեց՝ ո՞ւր է Սեյրան Օհանյանը, ո՞ւր են Սերժ Սարգսյանը, Ռոբերտ Քոչարյանը, որ «մեծ-մեծ խոսում են»։
«Թող գան, ինձ պատասխան տան՝ ինչո՞ւ էին մեր ամանի մեջ լցնում եռացրած ջուր, կտրտած կաղամբ, կարտոֆիլ ու кильки в томатном соусе, եռացնում էին ու տալիս երեխեքին, հաց էլ տալիս էին յոթ օրը մեկ... կներեք, որ պատմում եմ, բայց պետք է սա շփցնել միլիոնատերերի երեսներին, ո՞ւր են սրանք, ո՞ւր է «Հայր մեր»-ը չիմացող մարդը»,- ասաց Ալեն Սիմոնյանը։
Նա ասաց, թե ընդդիմադիր խմբակցություններից այնքան մարդ կա բանտերում տեղավորելու։
«Որ տենց քաղաքական տեղավորելու լիներ՝ բանտերում տեղ չէր լինի, հերթով բոլորիդ կտեղավորեինք բանտերում՝ ստելու ու ուրիշների համար աշխատելու համար»,- նշեց նա։
Վերջում Ալեն Սիմոնյանը կոչ արեց Լևոն Քոչարյանին ու Իշխան Սաղաթելյանին վերադառնալ դահլիճ. «Իրենց բան չի լինի այստեղ, վերջին տարբերակ՝ կանանցով կպաշտպանեն»։

Ален Симонян: пусть Кочарян, Саргсян и Оганян ответят — почему нас в армии кормили кипятком с капустой и килькой в томатном соусе
Спикер Национального собрания Армении Ален Симонян сегодня в ходе заседания парламента вспомнил свои армейские годы, когда президентом был Роберт Кочарян, министром обороны — Серж Саргсян, а командующим 1-го армейского корпуса — Сейран Оганян.
«Это был один общий "букет". Один подонок, ничтожество, стоял у входа в столовую и просто бил 18-летних солдат резиновой дубинкой, когда те заходили поесть», — рассказал Симонян.
По его словам, другой офицер, которого он также назвал «ничтожным», по ночам устраивал настоящую охоту.
«Представьте: ночью солдаты пытались пробраться в Октемберян, чтобы достать еду, а этот мерзавец выезжал на охоту на джипе, ловил ребят и избивал их. Для него это было развлечением», — сказал он.
Ален Симонян задался вопросом: «Где сейчас Сейран Оганян, где Серж Саргсян, где Роберт Кочарян, которые любят делать громкие заявления? Пусть придут и ответят мне: почему в нашу миску наливали кипяток с нарезанной капустой, картошкой и килькой в томатном соусе, кипятили и давали это ребятам? Хлеб выдавали раз в семь дней… Извините, что рассказываю это, но это нужно бросить в лицо этим миллионерам. Где они сейчас? Где человек, который даже "Отче наш" не знает?»
Он также добавил, что, если бы аресты действительно имели политическую подоплёку, «в тюрьмах уже не осталось бы мест».
«Если бы мы действительно действовали по политическим мотивам — мест в тюрьмах не хватило бы. Мы бы всех вас туда посадили — за ложь и за то, что вы работаете на других», — отметил он, обращаясь к оппозиции.
В завершение Симонян призвал Левона Кочаряна и Ишхана Сагателяна вернуться в зал заседаний, заявив: «Здесь с ними ничего не случится. В крайнем случае — будут защищаться женщинами».