«Պիցցա Տաշիր»-ում ստուգումները՝ զուգադիպությո՞ւն, թե՞ թիրախավորում. տեսչական մարմինը պարզաբանում է
Վերջին օրերին գործարար Սամվել Կարապետյանի շուրջ զարգացող իրադարձությունները՝ քաղաքական հայտարարություններից մինչև կալանավորումը, ստվեր են գցել նաև նրա ընտանիքին պատկանող բիզնեսների վրա։ Հատկապես ուշադրության կենտրոնում է հայտնվել «Պիցցա Տաշիր» ՍՊԸ-ն, որի մի շարք մասնաճյուղերում սանիտարահիգիենիկ ստուգումներ են սկսվել, իսկ դրանցից որոշների գործունեությունը՝ կասեցվել։
Տեղեկություններ կան, որ այս գործընթացը սկսվել է այն բանից հետո, երբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրապարակավ հայտարարեց ՀԷՑ-ը ազգայնացնելու մասին, իսկ հունիսի 18-ն դատարանը որոշեց Սամվել Կարապետյանին կալանավորել 2 ամսով։
Իշխանական հրահանգ կա՞ր, թե՞ ոչ
Aysor.am-ը այս թեմայով դիմել է Սննդի անվտանգության տեսչական մարմնին՝ պարզելու՝ արդյո՞ք ստուգումները կատարվել են վերևից իջեցված հրահանգով, թե՞ գործ ունենք զուտ ընթացակարգային գործընթացի հետ։
Տեսչական մարմնի մամուլի խոսնակ Անուշ Հարությունյանը մեր հարցմանն ի պատասխան վստահեցրեց՝ որևէ արտառոց բան տեղի չի ունենում, իսկ ստուգումները սկսվել են դեռևս 10 օր առաջ։
«Մենք արդեն մի քանի անգամ հայտարարել ենք, որ սա ընդամենը համընկնում է, այդ մասին նշել է նաև «Տաշիր պիցցա» ընկերության մարքեթինգի ներկայացուցիչը՝ ասելով, որ իրենք են դիմել ստուգումներն իրականացնելու համար։ Մենք ստուգումները սկսել ենք շուրջ 10 օր առաջ»,- նշում է Հարությունյանը։
10 մասնաճյուղ՝ կասեցված, 17-ում՝ ստուգումներ, 3-ից՝ նմուշառում
Հարությունյանի փոխանցմամբ՝ մինչ այժմ «Պիցցա Տաշիր» ՍՊԸ-ին պատկանող 10 մասնաճյուղի գործունեություն կասեցվել է, 17-ում ստուգումները դեռ շարունակվում են, իսկ 3 մասնաճյուղերից նմուշառումներ են կատարվել՝ փորձաքննության նպատակով։
«Այս պահին էլ երեք մասնաճյուղերում սանիտարահիգենիկ խնդիրներ չեն հայտնաբերվել, սննդամթերքից նմուշառումներ են իրականացվել, տրվել են լաբորատոր փորձաքննության։ Արդյունքները կհրապարակվեն։ Դրանք շարունակում են աշխատել, իսկ եթե խնդիրներ լինեն՝ նոր կկասեցվեն»։
Ի՞նչ ընթացք կունենան արդեն կասեցված մասնաճյուղերը
Ինչ վերաբերում է նախկինում կասեցված մասնաճյուղերին՝ մամուլի խոսնակը պարզաբանեց՝ դրանք դեռ չեն դիմել կասեցումը դադարեցնելու պահանջով։
«Հենց որ դիմեն, մենք անպայման վերստուգում կիրականացնենք։ Եվ եթե բոլոր խախտումները վերացված են, արագորեն կվերսկսեն աշխատել»,- նշեց նա։

Проверки в «Пицца Ташир»: совпадение или целенаправленное преследование? Инспекционный орган даёт разъяснение
19/06/2025 12:16
Развитие событий вокруг предпринимателя и благотворителя Самвела Карапетяна — от политических заявлений до ареста — бросило тень и на бизнесы, принадлежащие его семье. В центре внимания оказалась сеть «Пицца Ташир», в ряде филиалов которой начались санитарно-гигиенические проверки, а деятельность некоторых из них была приостановлена.
По имеющимся сведениям, процесс начался после того, как премьер-министр Никол Пашинян заявил о возможной национализации ЗАО «Электрические сети Армении», а 18 июня суд постановил арестовать Самвела Карапетяна сроком на два месяца.
Было ли распоряжение сверху или нет?
Aysor.am обратился за разъяснениями в Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов, чтобы выяснить, являются ли проверки следствием политического указания или же они носят исключительно процедурный характер.
Пресс-секретарь инспекционного органа Ануш Арутюнян в ответ на запрос заверила, что «ничего необычного не происходит», и проверки начались ещё 10 дней назад.
«Мы уже неоднократно заявляли, что это простое совпадение. Об этом говорил и представитель по маркетингу компании "Пицца Ташир", подчеркнув, что именно они сами подали заявку на проведение проверок. Мы начали их примерно 10 дней назад», — сообщила Арутюнян.
10 филиалов приостановлены, в 17 — продолжаются проверки, в 3 — проведён отбор проб
По словам пресс-секретаря, на сегодняшний день деятельность 10 филиалов «Пицца Ташир» приостановлена. В 17 других продолжаются проверки, а в трёх были взяты образцы для лабораторного анализа.
«На данный момент в трёх филиалах санитарно-гигиенические нарушения не выявлены. Отобраны образцы продукции, которые направлены на лабораторную экспертизу. Эти точки продолжают работу, но если будут выявлены проблемы — их деятельность также будет приостановлена», — уточнила она.
Что будет с ранее приостановленными филиалами?
Относительно уже закрытых филиалов Арутюнян пояснила, что на данный момент компания не подала заявления о возобновлении их деятельности.
«Как только они обратятся, мы немедленно проведём повторную проверку. Если все нарушения устранены, работа будет быстро восстановлена», — подчеркнула представитель инспекционного органа.