3 տասնյակ քաղաքացիներ ձերբակալվել են՝ որոշ դեպքում «բացատրություն տալու», նաև «ապօրինի զենք-զինամթերք» պահելու կասկածանքով. Ռուբեն Մելիքյան (Տեսանյութ)
20/06/2025 20:29
«Հինգ իրավապաշտպաններ» նախաձեռնության անդամ Ռուբեն Մելիքյանը ֆեյսբուքյան եթերում միջանկյալ տեղեկություններ հայտնեց այսօր իրավապահ մարմինների կողմից ընդդիմադիր հայացքներով քաղաքացիների ձերբակալություններից։
Նա տեղեկացրեց, որ առնվազն 3 տասնյակ քաղաքացիներ ձերբակալվել են՝ բացատրություններ տալու, նաև ապօրինի զենք զինամթերք ունենալու կասկածով։ «Այս քաղաքացիները տարբեր քաղաքական ուժերի, ՀԿ -ների ներկայացուցիչներ են եղել»,-ասաց նա։
Բացի ազատությունից զրկվածներից, ըստ նրա՝ բազմաթիվ այցեր են եղել անձանց բնակարաններ, որտեղից կամ մարդկանց տարել են բաժիններ կամ հեռախոսահամար են թողել, և ասել, որ նրանց հետ հարցեր կան։
«Այն մարդիկ, ովքեր տանը չեն եղել, և համար են թողել, արդեն ժամը 18։30-ից հետո բոլոր այդ զանգերին իրավապահների կողմից հետևյալ պատասխանն է եղել, որ այլևս մենք հարցեր չունենք»,-ասաց Մելիքյանը՝ ենթադրելով, որ կամ աղմուկն է շատ եղել, դրա համար, կամ էլ չի կարող ասել, թե ինչու են կասեցրել։
«Այս պահի դրությամբ մի քանի դեպք ունենք, որ մարդիկ, ոչ թե հրավիրվում են ոստիկանություն՝ իրենց խոսքով բացատրություն տալու համար, այլ  ձերբակալվում են ապօրինի զենք զինամթերքի կասկածանքով։ Բայց այս մարդկանց մի քանի ժամ հետո բաց են թողել, որովհետև չեն հայտնաբերել»,-ասաց նա՝ պնդելով, որ ոստիկանության գործողություններն ապօրինի են եղել։

Около трех десятков граждан были задержаны - в некоторых случаях "для дачи объяснений", а также по подозрению в хранении "незаконного оружия и боеприпасов" — Рубен Меликян (видео)
Член «Инициативы пяти правозащитников» Рубен Меликян в прямом эфире на Facebook представил промежуточные данные о массовых задержаниях, проведённых 20 июня правоохранительными органами в отношении граждан с оппозиционными взглядами.
По словам Меликяна, были задержаны не менее 30 человек. В одних случаях речь шла о необходимости «дать объяснения», в других — о подозрении в хранении незаконного оружия и боеприпасов. Среди задержанных, по его словам, есть представители различных политических сил и неправительственных организаций.
Меликян также отметил, что в течение дня полиция совершала визиты в дома граждан. В некоторых случаях людей увозили в отделения, а в других — оставляли контактные телефоны и просили связаться, ссылаясь на «необходимость обсудить вопросы».
«Тем, кого не застали дома и кому оставили номера, после 18:30 полицейские начали отвечать, что никаких вопросов больше нет», — сообщил он, предположив, что это может быть связано с общественным резонансом или другими неизвестными факторами.
Он добавил, что в ряде случаев задержания происходили формально — по подозрению в хранении оружия. Однако спустя несколько часов граждан отпускали, так как никаких запрещённых предметов у них не находили.
Меликян назвал действия полиции незаконными и заявил, что в сложившейся ситуации необходима публичная и правовая оценка происходящего.