ԵՄ-ի հետ Հայաստանի մերձեցմամբ պայմանավորված՝ մինչև տարեվերջ Երևանի և Մոսկվայի միջև ապրանքաշրջանառությունը կնվազի 6 մլրդ դոլարով. Օվերչուկ
20/06/2025 11:46
Հայաստանի մերձեցումը Եվրամիության հետ բացասաբար է անդրադառնում Մոսկվայի և Երևանի միջև փոխադարձ ապրանքաշրջանառության վրա։ Ըստ հաշվարկների՝ մինչև տարեվերջ երկրները կկորցնեն մոտ 6 մլրդ դոլար։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովում (SPIEF), փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Նա նշել է, որ ԵՄ-ի հետ Հայաստանի մերձեցման պատճառով ռուսական բիզնեսը հասկանում է, որ «Հայաստանում հեռանկար չունեն, քանի որ Եվրամիության հետ փոխգործակցության հեռանկարներ չկան»։
«Այս տարի միտումը շարունակվում է, և մենք ունենք 3 միլիարդ դոլարի անկում ստեղծված իրավիճակում, ակնհայտ է, որ մինչև տարեվերջ կկորցնենք մոտ 6 միլիարդ դոլար», - «Ռուսաստան-Հայաստան» նիստի ժամանակ ասել է Օվերչուկը։

Из-за сближения Армении с ЕС товарооборот между Ереваном и Москвой сократится к концу года на $6 млрд – Оверчук
Сближение Армении с Евросоюзом негативно влияет на показатели взаимного товарооборота Москвы и Еревана, по оценкам, к концу года страны потеряют около $6 млрд. Об этом заявил вице-премьер РФ Алексей Оверчук на Петербургском международном экономическом форуме (ПМЭФ), передает ТАСС.
Он отметил, что из-за сближения Армении и ЕС российский бизнес понимает, что «у него в Армении нет перспектив, потому что нет и перспективы взаимодействия с Европейским союзом».
«В этом году тенденция продолжается. И у нас падение по текущей ситуации $3 млрд. Очевидно, что где-то $6 млрд к концу года потеряем», - сказал Оверчук в ходе сессии «Россия – Армения».