Moody's-ը վերանայման է դրել «Հայաստանի էլցանցեր» ՓԲԸ-ի վարկանիշները՝ ընկերության ազգայնացման մասին Փաշինյանի հայտարարությունից եւ սեփականատեր Սամվել Կարապետյանի ձերբակալությունից հետո
20/06/2025 16:34
Moody's միջազգային վարկանիշային գործակալությունը իջեցման հնարավորությամբ վերանայման է դրել «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի «Ba2» կորպորատիվ վարկանիշը՝ «կայուն» կանխատեսմամբ և դեֆոլտի հավանականության «Ba2-PD» վարկանիշը:
Moody's-ի հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ վարկանիշները վերանայման են տեղափոխվել ՀԷՑ-ի սեփականատեր, «Տաշիր» ընկերությունների խմբի նախագահ Սամվել Կարապետյանի ձերբակալության մասին հաղորդագրություններից և այն հայտարարություններից հետո, որ Հայաստանի վարչապետն առաջարկել է ազգայնացնել ՀԷՑ-ը:
Aysor.am-ը, ուսումնասիրելով գործակալության հրապարակումը, որը տրամադրվում է նրա բաժանորդներին, պարզել է, որ Moody's-ը հատկապես մտահոգված է այն ռիսկերով, որոնք կապված են ՀԷՑ-ի նկատմամբ կառավարության միջամտության հնարավոր աճի հետ։
Moody's-ը նշում է, որ այս որոշումն արտացոլում է ՀԷՑ-ի՝ կառավարության միջամտության ազդեցության հետ կապված աճող ռիսկերը։
Հիշեցնենք, որ Կարապետյանը երկու ամսով ձերբակալվել է Երևանում՝ Հայ առաքելական եկեղեցու պաշտպանության մասին հայտարարություններից հետո։
Կարապետյանը լրագրողներին ասել էր, որ «մի փոքր խումբ, մոռանալով հայոց պատմությունը, հայ եկեղեցու հազարամյա պատմությունը, հարձակվել է հայ եկեղեցու, հայ ժողովրդի վրա։ Ես միշտ մոտ եմ եղել հայ եկեղեցուն և հայ ժողովրդին։ Եթե քաղաքական գործիչները ձախողեն, մենք մեր ձևով կմասնակցնենք եկեղեցու դեմ արշավին»։
Սրանից հետո ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, թե «Հայաստանին սպառնալ որևէ մեկը չի կարող։ Ես ամենակոշտ ու ամենակոպիտ միջոցները կձեռնարկեմ ցանկացած նման դեպքում»։
«Այդպես խոսողները բերանում կզգան պետության համը»,- ասել էր Փաշինյանը։
Նա նաև նշել էր, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը կազգայնացվի ամենակարճ ժամկետներում։

Moody's поставило на пересмотр рейтинги ЗАО «Элсети Армении» после заявления Пашиняна о национализации компании и ареста ее владельца Самвела Карапетяна
20/06/2025 16:40
Международное рейтинговое агентство Moody's поставило на пересмотр с возможностью понижения корпоративный рейтинг «Ba2» со «стабильным» прогнозом и рейтинг вероятности дефолта «Ba2-PD» ЗАО «Электрические сети Армении».
В сообщении Moody's отмечается, что рейтинги переведены на пересмотр после сообщений об аресте владельца ЭСА, президента группы компаний «Ташир» Самвела Карапетяна и заявлений о том, что премьер-министр Армении предложил национализировать ЭСА.
Moody's отмечает, что данное решение отражает возросшие риски, связанные с подверженностью ЭСА вмешательству со стороны правительства.
Напомним, что Карапетян в Ереване арестован на два месяца после заявлений о защите Армянской апостольской церкви.
Карапетян заявил журналистам, что «небольшая группировка, забыв армянскую историю, тысячелетнюю историю Армянской церкви, напала на Армянскую церковь, армянский народ. Я всегда был рядом с Армянской церковью и армянским народом. Если политическим деятелям ничего не удастся, то мы вмешаемся в кампанию против церкви по-своему».
После этого премьер Армении Никол Пашинян заявил, что «никто не может угрожать Армении, а заявление Карапетяна, что они вмешаются по-своему, удостоилось самой конкретной оценки».
«Те, кто будут говорить таким образом, почувствуют во рту вкус государства», - сказал Пашинян.
Он также заявил, что компания «Электрические сети Армении» будет национализирована в самые короткие сроки.