Շուտով արդարությունը և արդարադատությունը վերականգվելու են․ Պայքարելու ենք․ Սամվել Կարապետյան
Ենթադրաբար՝ հարևան երկրի նախագահի պահանջով, որտեղ դեռևս 2021 թվականի հունիսի 18-ից իմ նկատմամբ միջազգային հետախուզում է հայտարարված, 4 տարի անց՝ 2025 թվականի նույն օրը՝ hունիսի 18-ին Հայաստանում, Հայ դատավորի կողմից կալանավորվեցի և արդեն 3-րդ օրն է՝ անցկացնում եմ բանտի խցում։
Ես և մեր ընտանիքը մեր ամբողջ կյանքի ընթացքում հնարավորությունների սահմանում ամեն ինչ արել ենք՝ օգնելու Հայաստանի Հանրապետությանը և հայ ժողովրդին։ Արվածի ծավալների մասին ուզում եմ առաջին անգամ հակիրճ խոսել։ Վստահ եմ, որ վերջին տասնյոթ տարիների ընթացքում մենք միայն կրկնապատկել ենք աշխարհասփյուռ հայության ներդրումները հայրենիքում և ստեղծել ենք աշխատատեղեր, որպեսզի մեր ժողովուրդն ապրի իր Հայրենիքում և վաստակի իր հանապազօրյա հացը, որի մասին միշտ համեստորեն լռել ենք։
Բայց միայն այստեղ հասկացա, որ մեր Հայրենիքին այսօր ավելի անհրաժեշտ է պայքարելու և չհանձնվելու կամքը։ Ամեն օր միջանցքներում և տեսակցության վայրերում հանդիպելով կալանավորներին՝ զարմանում եմ, թե ինչքան ծաղկուն տարիքի տղաներ են այստեղ գտնվում և վստահ եմ, որ նրանցից շատերն ինձ նման անօրինական որոշումների հիման վրա, իսկ ոմանք՝ ոչ մեծ հանցագործությունների արդյունքում են հայտնվել այստեղ։ Եվ չվախենալով հսկիչների ներկայությունից՝ բղավում են, որ իրենց վերջին հույսը ես եմ։ Ու այսօրվանից իմ փաստաբանական խմբի բազայի վրա հրավիրելու ենք տարբեր անաչառ փաստաբանների, ովքեր պատրաստ են աջակցել և փորձել վերանայել վերջին յոթ տարիների այդպիսի գործերը և պայքարել ցանկացած հայ մարդու խախտված իրավունքների համար։ Այդ ամենի համար պատրաստ եմ միջոցներ տրամադրել։

«Скоро справедливость и правосудие будут восстановлены: мы будем бороться» — Самвел Карапетян
Предприниматель и меценат Самвел Карапетян направил новое послание из уголовно-исполнительного учреждения:
«Констатации настоящего и планы на будущее
Предположительно, по требованию президента соседнего государства, где с 18 июня 2021 года я нахожусь в международном розыске, спустя ровно четыре года — 18 июня 2025 года — я был арестован в Армении по решению Армянского судьи и уже третий день нахожусь в камере.
Я и моя семья всю жизнь, в меру своих возможностей, делали всё возможное, чтобы помочь Республике Армения и армянскому народу. Впервые хочу коротко упомянуть о масштабах проделанного. Уверен, что за последние 17 лет мы удвоили совокупные инвестиции армян диаспоры в Родину и создали рабочие места, чтобы наш народ жил на своей земле и зарабатывал себе на хлеб. Об этом мы всегда скромно молчали.
Но именно здесь я понял, что сегодня нашей Родине как никогда необходима воля — бороться и не сдаваться.
Каждый день, встречаясь в коридорах и комнатах свиданий с заключёнными, я поражаюсь: сколько здесь молодых парней в расцвете лет. И я уверен, что многие из них оказались здесь — как и я — из-за незаконных решений, а некоторые — за незначительные правонарушения. И не боясь надзирателей, они кричат, что я — их последняя надежда.
Начиная с сегодняшнего дня, при поддержке моей команды адвокатов, мы будем привлекать независимых адвокатов, готовых пересматривать подобные дела последних семи лет и бороться за нарушенные права каждого армянина. Я готов финансировать эту инициативу.