Դատավորի նկատմամբ արդարադատության ընկալումը բացակայում է. Սամվել Կարապետյանի պաշտպանները հետ են վերցրել կալանքի դեմ բողոքը
23/06/2025 15:23
Սամվել Կարապետյանի պաշտպան Արմեն Ֆերոյանը հայտարարություն է տարածել։
«Գործարար, բարերար, Սամվել Կարապետյանի շինծու, քրեական վարույթով ակնհայտ ապօրինի կալանքի որոշումը, 2025 թվականի հունիսի 19-ին իմ կողմից բողոքարկվել էր Վերաքննիչ քրեական դատարան: Այնուհետև, աննախադեպ արագությամբ, իմ ենթադրությամբ ապօրինի միջամտությունների արդյունքում, նշված գործի նյութերը փոխանցվում են Վերաքննիչ քրեական դատարան և մակագրվում դատավոր՝ Արմեն Դանիելյանին:
Հաշվի առնելով, որ այդ դատավորը տասնյակ տարիներ ամենից ցածր վարկանիշ ունեցող դատավորն է, ամենից հաճախ բացարկի ենթարկված դատավորն է, ում նկատմամբ արդարադատության ընկալումը բացակայում է, ուստի վստահորդիս հետ քննարկման արդյունքում, որոշել ենք օրենքով սահմանված կարգով հետ վերցնել իմ կողմից ներկայացված վերաքննիչ բողոքը։ Ցանկանում եմ հայտնել, որ նշված դիմումն արդեն մուտքագրվել է Վերաքննիչ քրեական դատարան և ենթակա է անհապաղ քննարկման։
Հայտնում եմ նաև այն փաստը, որ Ս. Կարապետյանի կալանքի որոշմամբ նրա իրավունքների ոտնահարման հարցը՝ ՄԻԵԴ բողոքարկելիս սպառման ենթակա են միայն այն ներպետական միջոցները որոնք արդյունավետ են, իսկ տվյալ գործով ներպետական միջոցների արդյունավետությունն ամբողջությամբ բացակայում է, իսկ փաստաբանական խմբի կողմից անհրաժեշտ նախապատրաստական գործողությունները Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան անհապաղ գանգատ ներկայացնելու ուղղությամբ գրեթե ավարտին են հասցվել։ Դրա մասին իրազեկում կտրամադրվի լրացուցիչ»։

Адвокаты Самвела Карапетяна отозвали апелляционную жалобу об аресте Карапетяна, пояснив, что «в условиях, когда у назначенного судьи отсутствует восприятие справедливого правосудия, продолжение процесса становится бессмысленным»
23/06/2025 16:08
Адвокат Самвела Карапетяна Армен Фероян выступил с заявлением:
«Решение о явно незаконном заключении под стражу предпринимателя и благотворителя Самвела Карапетяна по сфабрикованному уголовному делу было мной обжаловано в Апелляционном уголовном суде 19 июня 2025 года.
Затем, в результате беспрецедентно быстрого и, по моему мнению, незаконного вмешательства, материалы дела были переданы в Апелляционный уголовный суд и завизированы на имя судьи Армена Даниеляна.
Учитывая, что данный судья на протяжении десятков лет имеет самый низкий рейтинг, чаще других подвергается отводам, и у которого отсутствует восприятие справедливости, после обсуждения с моим доверителем мы решили в порядке, установленном законом, отозвать поданную мной апелляционную жалобу. Хочу сообщить, что данное заявление уже зарегистрировано в Апелляционном уголовном суде и подлежит немедленному рассмотрению.
Также заявляю, что по вопросу нарушения прав С. Карапетяна, связанного с решением о заключении под стражу, при подаче жалобы в Европейский суд по правам человека подлежат исчерпанию лишь те внутригосударственные средства защиты, которые являются эффективными. В данном деле эффективность внутригосударственных средств полностью отсутствует, а подготовительные действия группы для немедленной подачи жалобы в Европейский суд по правам человека практически завершены. Дополнительная информация по этому вопросу будет предоставлена позже».