«Միավորվել Արցախի գաղափարի շուրջ և Արցախի հարցը դարձնել համահայկական օրակարգ»․ Արցախցիները մեծ հանրահավաքի են պատրաստվում, պայքարի նոր փուլ է մեկնարկում
23/06/2025 21:11
Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության Խորհրդի հայտարարությունը․
«Ինչպես նշվել է Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության Խորհրդի մամլո ասուլիսներում և ինչպես վկայում են վերջին շաբաթների հանդիպումները արցախցի մեր հայրենակիցների հետ՝ մեր ժողովուրդը վճռական է և պատրաստ պայքարի։
Այս վճռականությունը հստակ ուղերձ է։ ԱԻՊ Խորհուրդը հայտարարում է՝
ՄԵԾ ՀԱՆՐԱՀԱՎԱՔ
Մեր պայքարի նոր փուլը սկսում է հուլիսի 12-ին, ժամը 18:00-ին՝ խորհրդանշական Ազատության հրապարակից։ Այստեղից երթով շարժվելու ենք դեպի համապատասխան պետական հաստատություններ և իրականացվելու են զանգվածային անհնազանդության ակցիաներ։
Մենք հաստատակամ ենք մեր խոստումներում և չենք շեղվելու հանձն առած ուղուց։ Մեր անելիքների մանրամասները կհայտնենք ինչպես հարցազրույցների ընթացքում, այնպես էլ տեղում՝ անմիջական շփման ձևաչափով։
Մեր նպատակն է՝ ապահովել համախմբված, համակարգված և արդյունավետ համագործակցություն՝ հանուն ընդհանուր նպատակի։
Մենք կոչ ենք անում՝
Հայաստանյաց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցուն, Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությանը, Սփյուռքի բոլոր կազմակերպություններին, արցախյան և հայաստանյան հասարակական կազմակերպություններին ու քաղաքական ուժերին, Արցախի իշխանություններին և համայն հայ ժողովրդին՝
Միավորվել Արցախի գաղափարի շուրջ և Արցախի հարցը դարձնել ՀԱՄԱՀԱՅԿԱԿԱՆ ՕՐԱԿԱՐԳ։
Մեր օրակարգը պաշտպանողները պիտի լինեն մեզ հետ, մեր կողքին։
Հիշենք՝ 1988-ին, նույն ոգով, նույն գաղափարով, նույն վճռականությամբ Արցախի զարթոնքը սկսվեց ժողովրդի ընդվզմամբ։
Այսօր այդ նույն ոգին արթուն է։
Միասին՝ հանուն Արցախի, հանուն մեր իրավունքների, հանուն հայ ժողովրդի»։

«Объединиться вокруг идеи Арцаха и сделать вопрос Арцаха общенациональной повесткой»: арцахцы готовятся к масштабному митингу — начинается новый этап борьбы
Совет по защите прав народа Арцаха распространил заявление.
«Как отмечалось на пресс-конференциях Совета по защите прав арцахцев и как подтверждают недавние встречи с нашими соотечественниками, народ Арцаха полон решимости и готов к борьбе. Эта решимость — чёткий сигнал.
Совет заявляет о проведении
МАССОВОГО МИТИНГА
Новый этап нашей борьбы начинается 12 июля в 18:00 с символической площади Свободы. Оттуда шествием мы направимся к соответствующим государственным учреждениям, где пройдут акции массового гражданского неповиновения.
Мы тверды в своих обещаниях и не свернём с избранного пути. Подробности наших действий будут сообщены как в ходе интервью, так и непосредственно на месте — в формате прямого общения.
Наша цель — обеспечить сплочённое, организованное и эффективное сотрудничество ради общей задачи.
Мы обращаемся с призывом к:
Армянской апостольской церкви, Католикосату Великого дома Киликии, всем организациям диаспоры, общественным и политическим силам Арцаха и Армении, властям Арцаха и всему армянскому народу:
Объединиться вокруг идеи Арцаха
и сделать вопрос Арцаха всеармянской повесткой.
Те, кто поддерживает нашу повестку, должны быть рядом с нами.
Помним — в 1988 году пробуждение Арцаха началось с народного восстания — с тем же духом, с той же идеей, с той же решимостью.