Վրաստանը լուծարում է երկրի Անվտանգության խորհուրդը
Վրաստանի խորհրդարանը երրորդ և վերջնական ընթերցմամբ ընդունել է «Ազգային անվտանգության քաղաքականության պլանավորման և համակարգման մասին» օրենքում փոփոխությունները, որոնցով նախատեսվում է երկրի Անվտանգության խորհրդի լուծարում։
Այդ մասին նշված է Վրաստանի խորհրդարանի պաշտոնական կայքում։ Տեղեկացվում է, որ փոփոխություններին կողմ է քվեարկել 83 պատգամավոր։
«Փոփոխության համաձայն՝ Ազգային անվտանգության խորհուրդը կլուծարվի 2025 թվականի սեպտեմբերի 1-ից։ Սահմանվել է նաև, որ Վրաստանի կառավարությունը կլինի ազգային անվտանգության քաղաքականության պլանավորման համակարգող մարմինը»,- նշված է Վրաստանի խորհրդարանի մամլո ծառայության հաղորդագրությունում։
Փոփոխությունների համաձայն՝ Ազգային անվտանգության խորհուրդը լուծարելու համար կստեղծվի հատուկ հանձնաժողով, որի կազմը կորոշվի և լիազորությունները կսահմանվեն կառավարության կողմից։

Парламент Грузии проголосовал за ликвидацию Совета нацбезопасности
Грузия в скором времени останется без Совета национальной безопасности – законопроект о его ликвидации был одобрен сегодня в первом чтении парламентом страны.
Сообщается, что за него проголосовали 85 депутатов, то есть он был принят единогласно.
В общей сложности в парламенте Грузии законопроекты проходят три чтения, так что законопроекту об упразднении СНБ предстоит еще два.
Необходимость его принятия прокомментировали в секретариате правительства, которое и внесло его в парламент. В ведомстве пояснили, что ликвидация СНБ связана с тем, что страна полностью перешла к парламентской системе: теперь его члены уже входят в структуру исполнительной власти и могут контактировать напрямую, так что потребности в существовании этой структуры нет.