Արցախի Հանրապետության ԱԺ «Արդարություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Գալստյանը քաղբանտարկյալ է․ Մետաքսե Հակոբյան
Արցախի Հանրապետության ԱԺ «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Մետաքսե Հկոբյանի գրառումը՝ խմբակցության ղեկավար Դավիթ Գալստյանի ձերբակալության ու կալանավորման կապակցությամբ․
«Դավիթը հայ է։ Դավիթն իմ ընկերն է, իմ եղբայրն է։ 2018-ից Դավիթի հետ, մոռանալով սեփական բարեկեցությունը, գիտակցելով ՀՀ-ում իշխանազավթման հետևանքները, չընդունելով շատերի «գլուխը դինջ ապրելու» կեցվածքը, նետվեցինք պայքարի։ 2020-ի սկզբից արդեն քրեական գործեր էին «կարում» մեզ վրա՝ միայն այն բանի համար, որ ամենօրյա ռեժիմով խոսում էինք, որ ահասարսուռ պատերազմ է լինելու, որ Արցախը հանձնելու են, որ ի վերջո գաղթական ենք դառնալու։ Ավաղ … շատերն ի պատասխան տարակուսում էին. «հանգիստ ապրեք, էլի», «ձեզ պե՞տք է», «չեք վախենու՞մ»… Սրանք չեն փոխվել, էլի են նույնը ասում ու վախից ծվարած՝ գոյությունն են քարշ տալիս։
Վախկոտները կարողանում են անհայրենիք ապրել, մենք՝ ոչ։ Վախկոտները մեր Հայրենիքն են հանձնում…Դավիթին որոշեցին վախեցնել ու առանց որևէ հարց տալու, առանց փաստերի պարզապես կալանավորեցին, որովհետև Դավիթն անհայրենիք ապրելը չընկալեց, չընդունեց։ Մարդկային բոլոր վախերի ու ցավերի միջով անցել է Դավիթը։ Դավիթին անհնար է վախեցնել … Այս ամենը իշխանազավթների հերթական հանցագործությունն է։ Հանուն Հայրենիք ունենալու պայքարը չի դադարելու, ու մենք հաստատ հաջողելու ենք։
ԱՐՑԱԽԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈւԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ԱՐԴԱՐՈւԹՅՈւՆ ԽՄԲԱԿՑՈւԹՅԱՆ ՂԵԿԱՎԱՐ ԴԱՎԻԹ ԳԱԼՍՏՅԱՆԸ ՔԱՂԲԱՆՏԱՐԿՅԱԼ Է»։

Метаксе Акопян: руководитель фракции «Справедливость» Национального собрания Республики Арцах Давид Галстян — политический заключённый
26/06/2025 18:11
Пост депутата фракции «Справедливость» Национального собрания Республики Арцах Метаксе Акопян по поводу задержания и ареста руководителя фракции Давида Галстяна:
«Давид — армянин. Давид — мой друг, мой брат. С 2018 года, забыв о собственном благополучии, осознавая последствия захвата власти в Республике Армения, не принимая позицию многих, что «не нужно ввязываться в какие-то дела и нужно жить спокойно», мы бросились в борьбу. С начала 2020 года на нас уже заводили уголовные дела — только за то, что ежедневно говорили о том, что будет ужасная война, что Арцах сдадут, что в конце концов мы станем беженцами. Увы... многие в ответ сомневались: «Живите спокойно», «вам это нужно?», «не боитесь ли?»... Эти люди не изменились, они всё ещё говорят то же самое и, прячась от страха, тащат своё существование.
Трусливые могут жить без Родины, а мы — нет. Трусливые сдают нашу Родину... Давида решили запугать, и без всяких вопросов, без доказательств просто арестовали, потому что Давид не принял жизни без Родины, не согласился с ней. Давид прошел через все человеческие страхи и страдания. Давида невозможно запугать... Всё это — очередное преступление захвата власти. Борьба за Родину не прекратится, и мы обязательно добьемся успеха.
Руководитель фракции «Справедливость» Национального собрания Республики Арцах Давид Галстян — политический заключённый».