Այսօր ամենամեծ խոչընդոտը ոչ այնքան Ադրբեջանն է, որքան Հայաստանի կառավարությունը․ Օսկանյան
«Հասկանալի է, որ հասարակական ուշադրությունը ներկայումս կենտրոնացած է Հայաստանում տեղի ունեցող զանգվածային կալանքների վրա։ Այնուամենայնիվ, ես չեմ շեղվելու իմ օրակարգից և շարունակելու եմ բարձրաձայնել Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի և նրա ժողովրդի՝ իրենց տներ վերադառնալու իրավունքի մասին, հատկապես նկատի ունենալով, որ Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունները ուղղակիորեն առնչվում են Լեռնային Ղարաբաղին և տարածաշրջանային մյուս զարգացումներին։ Այդուհանդերձ, այս կալանքները ապօրինի են և քաղաքական հետապնդումներ են։ Ներկայումս կալանավորված ընդդիմադիր յուրաքանչյուր անձ, ներառյալ տնային կալանքի մեջ գտնվողները, քաղաքական բանտարկյալներ են։ Այս ամենը հստակ հաստատում է, որ Հայաստանը միանշանակ մտել է ավտորիտար կառավարման փուլ։
Եվ հիմա՝ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի մասին։
Նիկոլ Փաշինյանը ցանկանում է, որ աշխարհը հավատա, թե Լեռնային Ղարաբաղի հարցը փակված է։ Նա հայտարարել է, թե Հայաստանն այլևս ոչինչ չունի ասելու կամ անելու այդ կապակցությամբ, իբր այդ էջը փակված է։ Նրա դրդապատճառները դժվար չէ հասկանալ՝ հաճոյանալ Ադրբեջանին, խուսափել դիվանագիտական շարունակական ճնշումներից և, ամենից առաջ, ջնջել այն խարանը, որ իր իշխանության օրոք և իր պատճառով կորսվեց հայկական պատմական հողը։ Առավել զավեշտալի էր նրա հայտարարությունը, թե Լեռնային Ղարաբաղը երբեք հայկական չի եղել։
Այս մոտեցումները, որքան էլ հարմար լինեն նրանց, ովքեր ուզում են փակել այդ էջը, որևէ աղերս չունեն իրականության կամ հայ ժողովրդի հետ։ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը փակված չէ և չի կարող համարվել այդպիսին։ Այն մնում է չլուծված այնքան ժամանակ, քանի դեռ նրա 150,000 բնիկ հայերը չեն կարող վերադառնալ իրենց պապենական հողեր։
Ո՛չ Երևանի, ո՛չ էլ Բաքվի որևէ հայտարարություն կամ պայմանագիր ի զորու չէ վերացնել պատմական ճշմարտությունը կամ իրավական փաստը. Լեռնային Ղարաբաղը միշտ եղել է հայկական։ Այն երբեք՝ պատմության որևէ փուլում, չի կազմել անկախ ադրբեջանական պետության մաս։ Կարծել, թե հնարավոր է այն օտարել հայկական ազգային ինքնությունից, ապարդյուն է և ցինիկ։
Հակառակը՝ այսօր Լեռնային Ղարաբաղի հարցն ունի նոր ընկալում և աջակցություն՝ հիմնված երեք ամուր սյուների վրա՝ միջազգային իրավունք, քաղաքական հաստատումներ և ինստիտուցիոնալ գործընթաց։
Առաջին՝ միջազգային իրավունքը միանշանակ է։ Հարկադիր տեղահանվածների՝ իրենց տները վերադարձի իրավունքը միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմ է։ Այն ամրագրված է սովորութային միջազգային իրավունքում, մարդու իրավունքների և մարդասիրական իրավունքի համակարգերում՝ երաշխավորված այնպիսի փաստաթղթերով, ինչպիսիք են Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը և Քաղաքացիական ու քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագիրը։ Ավելին՝ 2023-ի նոյեմբերի 17-ին Արդարադատության միջազգային դատարանը Ադրբեջանին պարտադրեց երաշխավորել Լեռնային Ղարաբաղից արտաքսված հայերի «անվտանգ, անխափան և արագ վերադարձը»։ Դատարանը հատուկ ընդգծեց, որ վերադարձողները պետք է պաշտպանված լինեն «ուժի կամ ահաբեկման ցանկացած ձևից, որը կարող է ստիպել նրանց կրկին փախչել»։
Երկրորդ՝ այս իրավական հիմքը լրացվել է քաղաքական հաստատումներով։ 2024-ի մարտին և հոկտեմբերին Եվրոպական խորհրդարանը միաձայն ընդունեց բանաձևեր, որոնցով Ադրբեջանին կոչ է արվում սկսել երկխոսություն Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչների հետ և ապահովել տեղահանված հայ բնակչության անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձը։ Նման կոչերով հանդես են եկել նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները՝ ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան և Ռուսաստանը՝ հստակ արտահայտելով իրենց մտահոգությունն Ադրբեջանի գործողությունների հումանիտար և քաղաքական հետևանքների վերաբերյալ։ Իսկ որոշ պահերի՝ նույնիսկ ադրբեջանցի պաշտոնյաներն են հրապարակայնորեն ընդունել, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը կարող է վերադառնալ իրենց տները։
Երրորդ՝ արդեն սկիզբ է դրվել ինստիտուցիոնալ գործընթացի։ Շվեյցարիայի խորհրդարանը, ընդամենը վերջերս, Դաշնային խորհրդին հանձնարարեց ստեղծել երկխոսության հարթակ Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի տեղահանված հայ բնակչության ներկայացուցիչների միջև՝ քննարկելու վերջիններիս՝ իրենց տները վերադառնալու խնդիրները։ Սա այլևս տեսական նախաձեռնություն չէ. այժմ գոյություն ունի հստակ մանդատ՝ հիմնված Շվեյցարիայի չեզոքության և վստահության վրա, որը կարող է մեկնարկել մի գործընթաց, որն ի զորու է վերականգնել հազարավոր մարդկանց արժանապատվությունը և նախապատրաստել վերադարձի ճանապարհը։
Այնուամենայնիվ, այսօր այս ամենում ամենամեծ խոչընդոտը ոչ այնքան Ադրբեջանն է, որքան Հայաստանի կառավարությունը։ Փաշինյանը փաստացի արգելափակել է Ղարաբաղի հարցն արծարծելու բոլոր փորձերը՝ առաջնորդվելով բացառապես սեփական իշխանության պահպանման նկատառումներով։
Բայց կառավարությունները փոխվում են։ Երբ Փաշինյանի իշխանությունը ավարտվի, հետփաշինյանական Հայաստանի համար պատրաստ կլինի իրավական, քաղաքական և ինստիտուցիոնալ բոլոր հիմքերը՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի վերադարձի հարցը բանակցային օրակարգ բերելու համար։ Իրավական գործիքակազմը պատրաստ է, միջազգային աջակցությունն աճում է, իսկ մեխանիզմները գործարկված են։ Պետք է միայն քաղաքական կամք։
Աշխարհը չպետք է մոլորության մատնվի «փակված էջի» ձևակերպումներով։ Էթնիկ զտումը փակուղի չէ։ Լռությունը արդարություն չէ։ Հայ ժողովուրդը և բոլոր նրանք, ովքեր պաշտպանում են մարդու իրավունքներն ու օրենքի գերակայությունը, պետք է շարունակեն անզիջում հետապնդել վերադարձի իրավունքը՝ որպես անբաժանելի և հիմնարար սկզբունք՝ տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու համար»։

«Сегодня главным препятствием является не столько Азербайджан, сколько правительство Армении» — Осканян
Бывший министр иностранных дел Армении Вардaн Осканян написал:
«Понятно, что общественное внимание сейчас сосредоточено на массовых арестах в Армении. Тем не менее, отступлю от своей повестки дня и продолжу говорить о проблеме Нагорного Карабаха и праве его народа возвращаться домой, особенно учитывая, что происходящие в Армении события напрямую связаны с Нагорным Карабахом и другими региональными процессами. При этом эти аресты являются незаконными и представляют собой политические преследования. Каждый задержанный оппозиционер, включая тех, кто находится под домашним арестом, — политический заключённый. Всё это ясно свидетельствует о том, что Армения однозначно вступила в фазу авторитарного правления.
А теперь — о проблеме Нагорного Карабаха.
Никол Пашинян хочет, чтобы мир поверил в то, что вопрос Нагорного Карабаха закрыт. Он заявил, что Армения больше ничего не может сказать или сделать по этому поводу, будто эта страница закрыта. Его мотивы легко понять — угодить Азербайджану, избежать постоянного дипломатического давления и, прежде всего, стереть клеймо, что при его власти и по его вине была потеряна армянская историческая земля. Особенно абсурдным было его заявление о том, что Нагорный Карабах никогда не был армянским.
Такие подходы, насколько бы удобны они ни были для тех, кто хочет закрыть эту страницу, не имеют ничего общего с реальностью и армянским народом. Вопрос Нагорного Карабаха не закрыт и не может считаться закрытым. Он остаётся нерешённым до тех пор, пока 150 000 коренных армян не смогут вернуться на свою исконную землю.
Ни одно заявление или соглашение из Еревана или Баку не могут отменить историческую правду или юридический факт: Нагорный Карабах всегда был армянским. Он никогда в истории не входил в состав независимого азербайджанского государства. Верить, что его можно отчуждить от армянской национальной идентичности — бессмысленно и цинично.
Напротив, сегодня вопрос Нагорного Карабаха воспринимается и поддерживается по-новому — на трёх прочных столпах: международном праве, политических подтверждениях и институциональном процессе.
Во первых — международное право однозначно. Право насильно перемещённых лиц на возвращение домой — фундаментальная норма международного права. Оно закреплено в обычном международном праве, в системах прав человека и гуманитарного права, гарантируемых такими документами, как Всеобщая декларация прав человека и Международный пакт о гражданских и политических правах. Более того, 17 ноября 2023 года Международный суд справедливости обязал Азербайджан обеспечить «безопасное, беспрепятственное и быстрое возвращение» изгнанных из Нагорного Карабаха армян. Суд особо подчеркнул, что возвращающиеся должны быть защищены от «любых форм насилия или терроризма, которые могли бы заставить их вновь бежать».
Во вторых — к этой правовой базе добавились политические подтверждения. В марте и октябре 2024 года Европейский парламент единогласно принял резолюции с призывом к Азербайджану начать диалог с представителями Нагорного Карабаха и обеспечить безопасное и достойное возвращение вынужденных переселенцев. Аналогичные призывы звучали от сопредседателей Минской группы ОБСЕ — США, Франции и России — которые выразили обеспокоенность гуманитарными и политическими последствиями действий Азербайджана. В отдельных случаях даже азербайджанские официальные лица публично признавали возможность возвращения народа Нагорного Карабаха домой.
В третьих — начат институциональный процесс. Парламент Швейцарии недавно поручил Федеральному совету создать платформу для диалога между Азербайджаном и представителями вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, чтобы обсуждать вопросы их возвращения домой. Это уже не теоретическая инициатива — существует чёткий мандат, основанный на нейтралитете и доверии Швейцарии, который может запустить процесс, способный восстановить достоинство тысяч людей и подготовить путь к возвращению.
Однако сегодня главным препятствием в этом является не столько Азербайджан, сколько правительство Армении. Пашинян фактически заблокировал все попытки поднять вопрос Карабаха, руководствуясь исключительно соображениями сохранения своей власти.
Но правительства меняются. Когда власть Пашиняна завершится, у постпашинянской Армении будут готовы юридические, политические и институциональные основы, чтобы вынести вопрос возвращения народа Нагорного Карабаха на переговорный стол. Правовые инструменты готовы, международная поддержка растёт, механизмы запущены. Нужно лишь политическое волеизъявление.
Мир не должен вводиться в заблуждение формулировками о «закрытой странице». Этническая чистка — это тупик. Молчание — не есть справедливость. Армянский народ и все, кто защищает права человека и верховенство закона, должны продолжать бескомпромиссно добиваться права на возвращение как неотъемлемого и фундаментального принципа для установления устойчивого мира в регионе».