ՀՐԱՏԱՊ․ Իրավապահները այցելել են Մայր Աթոռ
Իրավապահները այցելել են Մայր Աթոռ, այս մասին Aysor.am-ին հաղորդեց փաստաբան Միհրան Պողոսյանը, ով այս պահին այնտեղ է։
Փաստաբանն ասաց, որ իրավապահները տարածքւմ են, բայց չեն մտել Մայր Աթոռի շենք։
Նրանք հետաքրքրվել են Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանով, ով այսօր Քահանայից ժողովին է մասնակցում։
Նշենք, որ վաղ առավոտյան ոստիկաններն այցելել են Շիրակի թեմի առաջնորդարան, Միքայել Սրբազանը, սակայն, այնտեղ չի եղել։
Քաղաքացիներն այս պահին առաջնորդարանի մոտ են՝ հսկելու շենքը։ Ոստիկանները նրանցից մի քանիսին բերման են ենթարկել։
Հիշեցնենք՝ երեկ Միքայել Սրբազանի նկատմամբ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել, որը վերաբերում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասին (Իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն, ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերը, որը պատժվում է ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը 5 տարի ժամկետով)։

СРОЧНО: правоохранители посетили Святой Первопрестольный Эчмиадзин
Правоохранители посетили Первопрестольный Святой Эчмиадзин, — сообщил адвокат Мигран Погосян, который сейчас находится там.
По его словам, сотрудники правоохранительных органов находятся на территории, но в здание Первопрестольного Святого Эчмиадзина не заходили.
Они интересовались архиепископом Микаелом Аджапахяном, который сегодня принимает участие в собрании духовенства.
Отметим, что ранним утром полиция посетила резиденцию главы Ширакской епархии, однако Микаел Србазан в тот момент там не находился.
В данный момент граждане собрались у резиденции, чтобы охранять здание. Полиция задержала нескольких из них.
Напомним, что вчера в отношении архиепископа Микаела Аджапахяна было возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 422 Уголовного кодекса Республики Армения (публичные призывы к захвату власти, нарушению территориальной целостности, отказу от суверенитета или насильственному свержению конституционного строя, что наказывается лишением свободы на срок до 5 лет).