Միքայել Աջապահյանի ձերբակալման փորձը ուղեկցվել է խոչընդոտմամբ. ՔԿ-ն նոր վարույթ է նախաձեռնել
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերով քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում որոշում է կայացվել Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել Աջապահյանի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին, այն բանի համար, որ նա զանգվածային լրատվամիջոցների, տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ, իշխանությունը զավթելուն և սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչեր է կատարել:
Այդ կապակցությամբ 2025 թվականի հունիսի 27-ին որոշում է կայացվել ազատության մեջ գտնվող մեղադրյալ Միքայել Աջապահյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու նպատակով դատարան ներկայացնելու համար ձերբակալելու մասին:
Հիշյալ ձերբակալման որոշման կատարումը օրենքով սահմանված կարգով հանձնարարվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցներին: Նկատի ունենալով, որ վարույթի ընթացքում մի խումբ անձանց կողմից խոչընդոտվել է իրավապահ մարմինների օրինական գործունեությունը, ուստի այդ փաստով՝ արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու հատկանիշներով ևս նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Քննչական կոմիտեն նախազգուշացնում է, որ տարբեր անձանց կողմից իրավապահ մարմինների օրինական մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելը և միջամտելը ՀՀ օրենսդրության համաձայն կարող է հանգեցնել քրեական պատասխանատվության, որպիսի պայմաններում հորդորում ենք ձեռնպահ մնալ հակաիրավական վարքագծի ցանկացած դրսևորումներից։

Попытка задержания Микаела Аджапахяна сопровождалась сопротивлением — Следственный комитет возбудил новое производство
27/06/2025 15:04
Следственный комитет Армении возбудил новое уголовное дело в связи с препятствованием задержанию архиепископа Микаела Аджапахяна.
В Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА в рамках уголовного производства принято решение о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении предстоятеля Ширакской епархии архиепископа Микаела Аджапахяна по части 2 статьи 422 Уголовного кодекса Республики Армения — за публичные призывы к захвату власти и насильственному свержению конституционного строя с использованием средств массовой информации и информационно-коммуникационных технологий.
В связи с этим 27 июня 2025 года было принято решение задержать находящегося на свободе обвиняемого Микаела Аджапахяна для последующего представления в суд с ходатайством о применении меры пресечения в виде ареста.
Исполнение данного решения поручено сотрудникам Службы национальной безопасности Армении в порядке, установленном законом.
Учитывая, что в ходе производства группа лиц препятствовала законной деятельности правоохранительных органов, по данному факту возбуждено новое уголовное дело по признакам воспрепятствования осуществлению правосудия.
Следственный комитет предупреждает, что вмешательство в законную профессиональную деятельность правоохранительных органов может повлечь уголовную ответственность в соответствии с законодательством РА. В этой связи призываем всех воздерживаться от любых противоправных действий.