Ելնելով անվտանգության նկատառումներից ԱԱԾ-ն և ոստիկանությունը որոշում են կայացրել դուրս գալ Մայր Աթոռի տարածքից. ԱԱԾ
27/06/2025 14:27
ԱԱԾ-ն նոր հայտարարություն է տարածել, որտեղ, մասնավորապես, նշված է.
«Այսօր՝ 2025 թվականի հունիսի 27–ին, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տարածքից Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին (Գևորգ Արտաշեսի Աջապահյան) ձերբակալելու որոշումը իրականացնելու ընթացքում արձանագրվել է քաղաքացիների կուտակում։ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը և Ոստիկանությունը, ելնելով անվտանգության նկատառումներից և կանխելով իրավիճակի հնարավոր և դիտավորյալ սրումը, որոշում է կայացրել դուրս գալ Մայր Աթոռի տարածքից։
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը բոլոր քաղաքացիներին հորդորում է զերծ մնալ իրավիճակը լարելուց, չխոչընդոտել իրավապահ մարմինների օրինական որոշումների իրագործմանը: Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին (Գևորգ Արտաշեսի Աջապահյան) կոչ ենք անում չթաքնվել իրավապահ մարմիններից և ներկայանալ իրեն սպասող Ազգային անվտանգության ծառայության օպերատիվ խմբին։
ԱԱԾ-ն շարունակում է իրականացնել օրենքով սահմանված իր գործառույթները՝ ապահովելով հանրային կարգի և անվտանգության պահպանումը։ Իրավապահ մարմինների օրինական գործողություններին խոչընդոտելու դեպքերը կարժանանան իրավական գնահատականի»։

Исходя из соображений безопасности, СНБ и полиция приняли решение покинуть территорию Первопрестольного Святого чмиадзина: СНБ
Служба национальной безопасности Армении распространила новое заявление, в котором, в частности, говорится:
«Сегодня, 27 июня 2025 года, при попытке задержания архиепископа Микаела Аджапахяна (Геворга Арташесовича Аджапахяна) на территории Первопрестольного Святого Эчмиадзина было зафиксировано массовое скопление граждан.
Служба национальной безопасности и Полиция Республики Армения, исходя из соображений безопасности и с целью предотвращения возможного и преднамеренного обострения ситуации, приняли решение покинуть территорию Святого Эчмиадзина.
Служба национальной безопасности Республики Армения призывает всех граждан воздерживаться от действий, ведущих к эскалации, и не препятствовать исполнению законных решений правоохранительных органов. Мы вновь обращаемся к архиепископу Микаелу (Геворгу Арташесовичу Аджапахяну) с призывом не уклоняться от правоохранительных органов и добровольно явиться к ожидающей его оперативной группе СНБ.
СНБ продолжает выполнять свои функции в рамках закона, обеспечивая общественный порядок и безопасность. Любые попытки воспрепятствовать законным действиям правоохранительных органов получат соответствующую правовую оценку».