Մի խումբ անձանց կողմից ապօրինի ստեղծվել և ԶԼՄ-ներում տարածվել է ՀՀ վարչապետին վերագրվող կեղծ ձայնագրություն. ՔԿ
27/06/2025 10:34
2025 թվականի հունիսի 26–ին համացանցում հրապարակված ձայնագրությունում առկա են առերևույթ փաստական տվյալներ այն մասին, որ մի խումբ անձինք, գործելով նախնական համաձայնությամբ, իրավաբանական հետևանքներ առաջացնելու նպատակով, համացանցում տեղադրել են «Նիկոլ Փաշինյանի հատուկ հանձնարարականը ԱԱԾ ու Քննչական պետերին» վերտառությամբ արհեստական բանականության միջոցով ստեղծված կեղծ ձայնագրություն, որում ՀՀ Վարչապետն իբրև թե կոնկրետ քրեական վարույթով հանձնարարություններ է տալիս ՀՀ իրավապահ մարմինների ղեկավարներին։
Դեպքի առթիվ ՀՀ գլխավոր դատախազությունից ստացված հաղորդման հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 364–րդ հոդվածի 2–րդ մասի 2–րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ համակարգչային կեղծիք կատարելը)։
Կատարվում է նախաքննություն։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ վարութային գործողություններ՝ համակարգչային կեղծիք կատարած անձանց ինքնությունը պարզելու և նրանց արարքին քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:
Քննչական կոմիտեն նախազգուշացնում է ձեռնպահ մնալ ժամանակակից տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ համակարգչային կեղծիք տարածելու և այդ կերպ հանրությանը մոլորեցնելու և ապատեղեկատվություն տարածելու գործելաոճից:

Группа лиц незаконно создала и распространила в СМИ фейковую аудиозапись, приписываемую премьер-министру Республики Армения — Следственный комитет
26 июня 2025 года в интернете была опубликована аудиозапись, содержащая, по предварительным данным, фактические сведения о том, что группа лиц, действуя по предварительному сговору с целью создания юридических последствий, разместила в сети под названием «Специальное поручение Никола Пашиняна руководителям СНБ и Следственного комитета» поддельную запись, созданную с помощью искусственного интеллекта. В этой записи премьер-министр Армении якобы дает конкретные указания руководителям правоохранительных органов по конкретному уголовному делу.
По заявлению, поступившему из Генеральной прокуратуры Армении, в Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело по части 2 пункта 2 статьи 364 Уголовного кодекса Республики Армения (подлог с использованием компьютерных технологий группой лиц по предварительному сговору).
Ведётся предварительное расследование.
Проводятся необходимые следственные и иные процессуальные действия для установления личности лиц, совершивших подлог с использованием компьютерных технологий, и квалификации их действий с точки зрения уголовного права.
Следственный комитет предупреждает воздержаться от распространения компьютерных подделок с использованием современных технологий с целью введения общественности в заблуждение и распространения дезинформации.