Դատավոր Մասիս Մելքոնյանը 2 ամսով կալանավորեց Միքայել Սրբազանին
Դատավորը որոշել է նաև սահմանափակել Սրբազան հոր շփումները՝ բացառությամբ մերձավոր ազգականների ու փաստաբանների։
Սրբազանի փաստաբան Երեմ Սարգսյանն ասաց, թե երբ վարույթն ավարտվի, կհրապարակեն դատական նիստի ձայնագրությունը, որ այս իրավական խայտառակությունը, դատավորի մասնագիտական ոչ անկախ ու ոչ պրոֆեսիոնալ վիճակն ակնհայտ լինի։
Փաստաբանական խումբն ասաց, որ Միքայել Սրբազանը պատրաստ էր այս որոշմանը, անզոր դատավոր Մասիս Մելքոնյանից այլ բան չէին սպասում։
Միքայել Սրբազանին կտեղափոխեն «Նուբարաշեն» ՔԿՀ։
Փաստաբանական թիմը կբողոքարկի որոշումը։
Հիշեցնենք՝ իրավապահները երեկ ներխուժել էին Շիրակի թեմի առաջնորդարան, տակնուվրա արել Սրբազան Հոր սենյակը, փշրել Սուրբ Հաղորդության համար նախատեսված նշխարը։
Միքայել Սրբազանը, սակայն, առաջնորդարանում չէր, նա Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում մասնակցում էր Քահանայաց ժողովին։
Այնուհետև իրավապահները ներխուժել էին Մայր Աթոռ, փորձել բերման ենթարկել Սրբազան Հորը։ Միքայել Սրբազանը հայտարարել էր, որ պատրաստ է ինքնակամ գնալ ու ներկայանալ Քննչական կոմիտե, ժողովուրդը, սակայն, թույլ չէր տվել։
Երկար փորձերից հետո միայն Սրբազան Հորը հաջողվեց դուրս գալ Մայր Աթոռից ու ներկայանալ Քննչական կոմիտե, որտեղ էլ որոշվել էր Սրբազանին կալանավորելու միջնորդություն ներկայացնել։
Միքայել Սրբազանի նկատմամբ քրեական վարույթ էր նախաձեռնվել, որը վերաբերում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասին (Իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն, ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերը, որը պատժվում է ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը 5 տարի ժամկետով)։

Судья Масис Мелконян арестовал архиепископа Микаела Аджапахяна на два месяца
Судья Масис Мелконян арестовал архиепископа Микаела Аджапахяна на два месяца. Помимо ареста, суд ограничил круг лиц, с которыми Мелконян Србазан может контактировать, разрешив общение только с ближайшими родственниками и адвокатами.
Адвокат Србазана, Ерем Саргсян, сообщил, что после завершения производства будет обнародована аудиозапись судебного заседания — чтобы, по его словам, «стало очевидным это юридическое беззаконие, а также непрофессионализм и отсутствие независимости у судьи».
Команда адвокатов заявила, что Микаел Србазан был готов к такому решению и не ожидал ничего иного от «бессильного судьи Масиса Мелконяна».
В ближайшее время Микаела Србазана переведут в Уголовно-исполнительное учреждение «Нубарашен».
Адвокаты намерены обжаловать решение суда.
Напомним, накануне сотрудники правоохранительных органов ворвались в резиденцию главы Ширакской епархии, где провели обыск в комнате Микаела Србазана, приведя всё в беспорядок и разбив просфору для причастия.
Сам Микаел Србазан в это время находился не на месте — он участвовал в собрании духовенства в Первопрестольном Святом Эчмиадзине. Позже правоохранители прибыли и туда, предприняв попытку задержания. Однако Микаел Србазан заявил о готовности добровольно явиться в Следственный комитет, чему, по его словам, помешали собравшиеся граждане.
Только после продолжительных переговоров ему удалось покинуть территорию Первопрестольного Святого Эчмиадзина и добровольно явиться в Следственный комитет, где и было принято решение о ходатайстве на его арест.
Против архиепископа Микаела Аджапахяна возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 422 Уголовного кодекса Армении (публичные призывы с использованием средств массовой информации и информационно-коммуникационных технологий к захвату власти и насильственному свержению конституционного строя»). Эта статья предусматривает наказание в виде лишения свободы сроком до 5 лет.