Միքայել Աջապահյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու հիմքերից մեկը 2025 թվականի հունիսի 21-ին իշխանությունը զավթելուն ուղղված հրապարակային կոչն է․ Դատախազություն
Միքայել (Գևորգ) Արտաշեսի Աջապահյանի նկատմամբ 2025 թվականի հունիսի 26-ին կայացված՝ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին որոշման հիմք է հանդիսացել 2025 թվականի հունիսի 21-ին, զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչներին տրված հարցազրույցների ընթացքում իշխանությունը զավթելուն ուղղված հրապարակային կոչեր հնչեցնելը, որտեղ նա վերահաստատել է 2024 թվականի փետրվարի 3-ին տրված հարցազրույցում հնչեցրած՝ հեղաշրջում կատարելու և իշխանությունը ՀՀ Սահմանադրությամբ չնախատեսված եղանակներով՝ բարձրաստիճան զինվորականների օգնությամբ ստանձնելու անհրաժեշտության մասին իր խոսքը, ուժային կառույցների կողմից ՀՀ–ում իշխանությունը փոխելը ներկայացրել որպես անհրաժեշտություն:
Այդ մասին հայտնում են դատախազությունից։
«Վերոնշյալը վկայում է այն մասին, որ Միքայել (Գևորգ) Աջապահյանի կողմից հնչեցրած կոչերը հուզական կամ անզգուշությամբ թույլ տրված արտահայտություններ չեն, այլ գիտակցված գործողություն, որը տեղի է ունեցել շարունակաբար, հետևողականորեն, օգտագործելով զանգվածային լրատվության միջոցները, տեղեկատվական ու հաղորդակցական տեխնոլոգիաները։ Այդ հայտարարությունները նոր լույսի ներքո են երևում «Սրբազան պայքար» անվանումով շարժման կողմից իշխանության առերևույթ զավթման և ահաբեկչության կատարման նախապատրաստությունների բացահայտման համատեքստում, ինչի վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության իրավապահ մարմինները տևական ժամանակ իրականացրել են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ։ Նշված խմբի ակտիվ անդամների նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելուց հետո, այդ համատեքստում, Միքայել (Գևորգ) Արտաշեսի Աջապահյանը 2025 թվականի հունիսի 21-ին կրկին հնչեցրել է իշխանությունը զավթելուն, սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն՝ Սահմանադրությամբ չնախատեսված եղանակով ՀՀ գործադիր իշխանության լիազորություններին տիրանալուն ուղղված հրապարակային կոչեր։
Նշված երկու հայտարարությունները «youtube.com» համացանցային հարթակում հասանելի են դարձել հանրության լայն շրջանակներին, դիտվել են ավելի քան 40 հազար անգամ:
Մասնավորապես՝ «Գալա Թի-վի» հեռուստաընկերությանը տրված և 2024 թվականի փետրվարի 3-ին տարբեր լրատվական կայքերով ու սոցիալական ցանցերով հրապարակված հարցազրույցում Միքայել (Գևորգ) Աջապահյանը նշել է. «Հիմա էտ ա, ինձ վերապահված հարգանքը սրա է նման, հիմի ո՞վ է լսում ինձ, եթե ինձ լսող լիներ հեղափոխությունը պետք է վաղուց լիներ։ Իշխանություն փոխելու ընդամենը ես երեք ճանապարհ գիտեմ, դուք եթե չորրորդը գիտեք ասեք։ Էս ա՝ ընտրություն, իբր թե, կամ, կամ իբր թե ընտրություն, կամ ընտրություն, երկրորդը՝ հեղաշրջում, երրորդը՝ ժողովրդական ապստամբություն։ Ուրիշ կա՞, կա՞ ուրիշ, չկա։ Է երեքն էլ անհնարին է, երեքն էլ անհնարին է սուբյեկտիվորեն, օբյեկտիվորեն հնարավոր է», ապա ավելացրել՝ «Ուրեմն իմ էս վերջին վեց տարվա, միայն վեց տարվա, էն ժամանակ, վեց տարվա գործունեությունից պարզ չի՞, ես ինչ եմ ասում, քանի անգամ ասի բացեիբաց՝ ռազմական հեղաշրջում ա պետք, պատերազմի օրերին ասի և նախագահներին ասեցի՝ Քոչարյանին և Սերժին: Ասի լավ դուք պարոն նախագահ Քոչարյան, տասը տարի նախագահ եք եղել, դրանից առաջ մի տարի երկու տարի էլ վարչապետ, չէ՞, էտքան տարի էլ Ղարաբաղի նախագահ, Դուք Ձեր կողմնակից, գաղափարակից ոչ մի գեներալ չունե՞ք, ո՛չ բանակում, ո՛չ ոստիկանություն, ո՛չ ազգային անվտանգություն, որ գան Ձեր կողքը կանգնեն և հեղաշրջում իրականացնեն։ Եթե իրենցով ա։ Սե՛րժ, դու ավելի, տաս տարի նախագահ, վարչապետ, պաշտպանության նախարար, ներքին գործերի նախարար, ազգային անվտանգության նախարար, ազգային անվտանգության քարտուղար, էլ պաշտոն կա՞ որ չես տարել, հա շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ։ Դու ոչ մի գեներալ քեզ նվիրված չունե՞ս, ոչ ոստիկանությունում, ոչ ազգային անվտանգությունում, ոչ բանակու՞մ, որ հելել ես փողոց «պատիվ ունեմ»-մատիվ ունեմ։ Ռեալ պոլիտիկը ինչի՞ մասին էր խոսում, էտի ռեալ պոլիտիկն է չէ, որ ընտրությունով չի, հնարավոր չի սա փոխել։ Ու՞ր եք գնացել ընտրության, ու՞ր եք մտել ընտրության։ Նշանակում ա ձեր նպատակը փոխելը չի։ Բա ձեզանից լավ ո՞վ պտի իմանա, որ էսի ընտրությամբ չի փոխվի...»։
Այնուհետև, «News.am» լրատվական կայքում 2025 թվականի հունիսի 21-ին հրապարակված հարցազրույցում Միքայել (Գևորգ) Աջապահյանն ի պատասխան լրագրողի հարցին՝ նշել է. «Շատ էլ լավ եմ արել, զավթելու ոչ, երբեք, զավթելու կոչ չեմ արել։ Ես կոչ եմ արել հեղաշրջման, դա զավթելու կոչ չի, ես հեղաշրջման, ես ուժային կառույցներին ասել եմ, որ փրկեք էս երկիրը, էս խելագարից փրկեք, է չեն փրկում, իրենք էլ նույնքան մեղավոր են էս ամեն ինչի մեջ։ Ես իշխանության զավթման կոչ չեմ արել, ես ասել եմ, ոչ էլ ասել եմ, որ հայ–հա, ես ասել եմ, որ անհրաժեշտ է դա անել։ Դա կոչ չի, դա անհրաժեշտ է անել։ Հիմա էլ է անհրաժեշտ, շատ ուշացած է, բայց էլի անհրաժեշտ է անել, էսքան բան, բայց եթե ուժայինները պարզապես տուն են պահում հա, և ոչ թե էս երկրի մասին ես մտածում, ոչ թե էս Հանրապետության մասին են մտածում, ոչ թե էս ժողովրդի մասին են մտածում, տուն են պահում, թող շարունակել տուն պահել...»», - նշված է հաղորդագրությունում։

Одним из оснований для уголовного преследования в отношении архиепископа Микаела Аджапахяна стало его публичное заявление от 21 июня 2025 года, содержащее призыв к захвату власти — Прокуратура
28/06/2025 10:17
Согласно заявлению прокуратуры Армении, основанием для возбуждения публичного уголовного преследования в отношении архиепископа Микаела (Геворга) Арташесовича Аджапахяна стало его интервью представителям средств массовой информации, данное 21 июня 2025 года. В нём он, как утверждается, публично призвал к захвату государственной власти.
По информации прокуратуры, в ходе интервью Аджапахян подтвердил заявления, сделанные им ранее — 3 февраля 2024 года, где высказывался о необходимости осуществления государственного переворота и передачи власти в Армении не предусмотренными Конституцией способами — при поддержке высокопоставленных военных. Он охарактеризовал смену власти с участием силовых структур как необходимость.
«Указанные заявления не являются эмоциональными высказываниями или сделанными по неосторожности, а представляют собой осознанные действия, совершённые последовательно и систематически с использованием СМИ и информационно-коммуникационных технологий», — говорится в сообщении прокуратуры.
По словам представителей ведомства, эти заявления приобретают новое значение на фоне расследования предполагаемой подготовки к захвату власти и совершению теракта движением под названием «Священная борьба», в рамках которого правоохранительные органы Армении в течение длительного времени проводили оперативно-розыскные мероприятия.
После возбуждения уголовного преследования в отношении активных участников указанной группы, 21 июня 2025 года Микаел Аджапахян вновь выступил с публичными призывами к захвату власти, насильственному свержению конституционного строя и узурпации полномочий исполнительной власти республики неконституционным способом.
Обе вышеуказанные видеозаписи доступны широкой публике на платформе YouTube, где в совокупности их просмотрели более 40 тысяч раз.
В своём интервью телеканалу Gala TV, данном 3 февраля 2024 года и впоследствии широко распространённом через различные новостные сайты и социальные сети, Микаел Србазан (Геворг) Аджапахян заявил следующее:
«Вот такова цена уважения ко мне — кто меня сейчас слушает? Если бы меня слушали, революция давно бы произошла. Я знаю только три способа смены власти. Если вы знаете четвёртый — скажите. Первый — это выборы, якобы выборы. Второй — переворот. Третий — народное восстание. Есть ещё? Нет. Но все три невозможны. Субъективно — невозможны, объективно — возможны».
«Разве за последние шесть лет — только за эти шесть лет — из моей деятельности не ясно, о чём я говорю? Сколько раз я открыто говорил, что нужен военный переворот. Я говорил это и во время войны, говорил и президентам — и Кочаряну, и Сержу. Я говорил: "Господин Кочарян, вы были президентом десять лет, до этого — премьером, а ещё раньше — президентом Арцаха. Разве у вас нет ни одного генерала-сторонника, единомышленника — ни в армии, ни в полиции, ни в нацбезопасности — чтобы они встали рядом с вами и совершили переворот, если это действительно необходимо?"
Серж, ты был президентом десять лет, премьером, министром обороны, министром внутренних дел, главой нацбезопасности, секретарём Совбеза, даже президентом шахматной федерации... И у тебя ни одного генерала не осталось, кто бы был тебе предан — ни в армии, ни в полиции, ни в нацбезопасности? И ты вышел на улицу с лозунгом "честь имею"?
О чём говорит реальная политика? О том, что через выборы сменить эту власть невозможно. Так зачем же вы идёте на выборы? Значит, ваша цель — вовсе не смена власти. А кто, как не вы, лучше знает, что через выборы это не изменить».
Позднее, в интервью, опубликованном 21 июня 2025 года на сайте News.am, архиепископ Микаел Аджапахян, отвечая на вопрос журналиста, заявил:
«Я всё правильно сделал. Нет, я никогда не призывал к захвату. Я призывал к перевороту — это не призыв к захвату. Я призывал к перевороту. Я говорил силовым структурам: спасите страну, спасите её от этого безумца. Но они не спасают, и тем самым сами несут вину за происходящее. Я не призывал к захвату власти. Я сказал, что это необходимо. Это не призыв — это необходимость. И сейчас это тоже необходимо, хоть и запоздало, но всё ещё необходимо. А если силовые структуры просто охраняют дома, а не думают о стране, о республике, о народе — пусть дальше охраняют дома…»