Փաշինյանը հետաքրքիր տրանսֆորմացիա է ապրում. նրա յուրաքանչյուր ելույթ դառնում է ինքնախոստովանություն՝ հանցագործության մասին. Սուրենյանց
«Նիկոլ Փաշինյանը հետաքրքիր տրանսֆորմացիա է ապրում. նրա յուրաքանչյուր ելույթ դառնում է ինքնախոստովանություն՝ հանցագործության մասին:
Հոգևորականների մասին ինձ զեկուցել են ԱԱԾ-ից, հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ «Կրթվելը նորաձև է» շարժման հերթական հանդիպման ժամանակ։
«Եկեղեցականներն իրենց գործողություններով հայտնվել են օպերատիվ ուշադրության կենտրոնում։ ԱԱԾ–ն վարչապետին ենթակա մարմին է և ԱԱԾ–ն ինձ ամեն օր զեկուցում է Հանրապետությունում օպերատիվ վիճակի մասին»,- նշել է նա։
Վարչապետն ի պաշտոնե օպերատիվ տեղեկատվություն ստանալու իրավունք ունի, սակայն այն չի կարող բացահայտվել կամ օգտագործվել քաղաքական հայտարարություններում:
Եթե Փաշինյանն ԱԱԾ-ից ստացված տեղեկատվությունն օգտագործում է եկեղեցու կամ առանձին հոգևորականների դեմ հրապարակային հայտարարություններում, սա արդեն սահմանադրական նորմերի խախտման հստակ նշան է, մասնավորապես՝ խտրականության արգելքի և եկեղեցի-պետություն փոխադարձ չմիջամտության սկզբունքի խախտում:
Էլ չեմ խոսում այն մասին, որ Փաշինյանը նախաքննության որևէ գաղտնիքի հասանելիության իրավունք չունի՝ ինչքան էլ այս կամ այն կառույցը գործում է վարչապետի ենթակայությամբ:
Լավ, ենթադրենք, Բագրատ և Միքայել Սրբազանները, պետական մարմինների կարծիքով՝ կասկածվել են հանցագործություն կատարելու մեջ և գտնվել են ԱԱԾ օպերատիվ վերահսկողության ներքո:
Այդ դեպքում, հարուցված քրեական գործերի հետ ի՞նչ աղերս ունի, օրինակ, Կաթողիկոսի կուսակրոնության հարցը ու ինչո՞ւ է Փաշինյանի հանձնարարությամբ՝ ԱԱԾ-ն «քիթը խոթել» այդ տիրույթ:
Սահմանադրական ու իրավական տեսանկյունից Փաշինյանի տվյալ հայտարարությունը կարող է գնահատվել որպես խնդիր, որը պարունակում է իշխանության չարաշահման և խտրականության տարրեր:
ԱԱԾ-ն իրավունք չունի վերահսկելու Կաթողիկոսի կամ որևէ այլ հոգևորականի կուսակրոնությունը կամ անձնական կյանքը։
Նման գործողությունները հակասում են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության և միջազգային իրավական նորմերին, որոնք երաշխավորում են մարդու անձնական կյանքի գաղտնիությունն ու կրոնի ազատությունը։
Հետևաբար՝ Կաթողիկոսի կուսակրոնությունը չի կարող լինել ԱԱԾ-ի օրինական օպերատիվ վերահսկողության ներքո, և նման միջամտությունը Սահմանադրության և մարդու իրավունքների բացահայտ խախտում է:

Пашинян переживает интересную трансформацию: каждое его выступление превращается в саморазоблачение — признание в преступлении, заявил Суренянц.
«Никол Пашинян переживает интересную трансформацию: каждое его выступление становится саморазоблачением — признанием в преступлении.
"Мне докладывали из СНБ о священниках", — заявил Никол Пашинян на очередной встрече в рамках движения "Учиться — это модно".
Он отметил: "Церковные деятели своими действиями оказались в центре оперативного внимания. СНБ — это подведомственная премьеру структура, и ежедневно докладывает мне об оперативной обстановке в Республике".
Премьер-министр по должности имеет право получать оперативную информацию, однако она не может быть раскрыта или использована в политических заявлениях.
Если Пашинян использует информацию, полученную от СНБ, для публичных заявлений против Церкви или отдельных священнослужителей, это уже явный признак нарушения конституционных норм — в частности, запрета дискриминации и принципа невмешательства государства и Церкви в дела друг друга.
Не говоря уже о том, что Пашинян не имеет права доступа к тайне предварительного следствия — независимо от того, подчиняется ли тот или иной орган премьер-министру.
Допустим, по мнению государственных органов, архиепископы Баграт Галстанян и Микаел Аджапахян подозревались в совершении преступления и находились под оперативным наблюдением СНБ.
Но какое отношение к возбужденным уголовным делам имеет, к примеру, вопрос безбрачия Католикоса? И почему по поручению Пашиняна СНБ "сунула нос" в эту сферу?
С конституционно-правовой точки зрения данное заявление Пашиняна может рассматриваться как проблема, содержащая признаки злоупотребления властью и дискриминации.
СНБ не имеет права следить за безбрачием Католикоса или любого другого священнослужителя, равно как и вмешиваться в их личную жизнь.
Такие действия противоречат Конституции Республики Армения и международным правовым нормам, которые гарантируют неприкосновенность личной жизни и свободу вероисповедания.
Следовательно, вопрос безбрачия Католикоса не может находиться под законным оперативным контролем СНБ, и подобное вмешательство является явным нарушением Конституции и прав человека.