Կաշառքի մեջ մեղադրվող 13 անձանց, այդ թվում՝ Շենգավիթի թաղապետարանի պաշտոնյաների վերաբերյալ քրվարույթը դատարանում է
30/06/2025 15:57
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից ստացված նյութերի հիման վրա ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթով իրականացված նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2024-2025 թվականներին Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի ղեկավարի աշխատակազմի երկու պաշտոնատար անձինք նախնական համաձայնությամբ, նախապես տեղյակ լինելով նույն վարչական շրջանում գործող սուպերմարկետների, հյուրանոցային համալիրների, ինչպես նաև տարբեր խանութների, գազալցակայանների, հանրային սննդի կետի և մի շարք այլ շինությունների վրա ապօրինի փակցված գովազդային վահանակների առկայության մասին, դրանք չապամոնտաժելու և իրավախախտումները չարձանագրելու համար հիշյալ տնտեսվարող սուբյեկտների ներկայացուցիչներից մի շարք անձանց օժանդակությամբ պահանջել և ստացել են տարբեր չափերի կաշառք:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեից հայտնում են, որ բացի այդ, նախաքննությամբ պարզվել է, որ նշված պաշտոնատար անձանցից մեկը, նախապես տեղյակ լինելով տվյալ վարչական շրջանում հյուրանոցային գործունեությամբ զբաղվող անհատ ձեռնարկատիրոջ՝ աշխատելու թույլտվության (լիցենզիայի) բացակայության և սահմանված պետական տուրքը համայնքապետարանին վճարված չլինելու մասին, 2024 թվականի դեկտեմբերի 27-ին նրանից պահանջել և ստացել է կաշառք՝ իրավախախտումը չարձանագրելու և ԱՁ-ի աշխատանքներին չխոչընդոտելու համար:
Պաշտոնատար անձանց՝ վերը նշված ապօրինի գործողությունների հետևանքով համայնքապետարանի բյուջե չի վճարվել ընդհանուր շուրջ 2 մլն ՀՀ դրամ:
Կաշառք ստանալու, դրան օժանդակելու և կաշառք տալու համար նախաքննության ընթացքում մեղադրանքներ են ներկայացվել 13 անձի, այդ թվում՝ Շենգավիթ վարչական շրջանի ղեկավարի աշխատակազմի պաշտոնյաներին:
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է, և վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ հայտնել էինք, որ կալանավորվել է Շենգավիթ վարչական շրջանի նախկին ղեկավար Ռազմիկ Մկրտչյանը:

Уголовное дело в отношении 13 лиц, обвиняемых во взяточничестве, в том числе должностных лиц администрации Шенгавита, находится в суде
30/06/2025 16:55
На основе материалов, полученных от Службы национальной безопасности Республики Армения, в Антикоррупционном комитете было возбуждено уголовное дело, в рамках которого в ходе предварительного следствия было установлено следующее:
В 2024–2025 годах два должностных лица из аппарата главы административного района Шенгавит города Еревана, действуя по предварительному сговору и заранее зная о наличии незаконно размещённых рекламных щитов на супермаркетах, гостиничных комплексах, магазинах, газозаправках, объектах общественного питания и других зданиях в этом районе, с помощью ряда посредников потребовали и получили взятки от представителей указанных хозяйствующих субъектов за то, чтобы не демонтировать эти рекламные конструкции и не фиксировать правонарушения.
Кроме того, по данным Антикоррупционного комитета, было установлено, что одно из этих должностных лиц, зная о том, что индивидуальный предприниматель, занимающийся гостиничным бизнесом в том же районе, не имеет лицензии и не уплатил установленную государственную пошлину в администрацию, 27 декабря 2024 года потребовало и получило от него взятку за непринятие мер и за то, чтобы не препятствовать его деятельности.
В результате вышеуказанных противоправных действий должностных лиц в бюджет административного района не поступило около 2 миллионов драмов.
По обвинению во взяточничестве, пособничестве во взяточничестве и даче взятки обвинения были предъявлены 13 лицам, включая должностных лиц администрации района Шенгавит.
Предварительное следствие завершено, и материалы дела с обвинительным заключением направлены в Антикоррупционный суд РА.
Напомним, ранее сообщалось, что бывший руководитель административного района Шенгавит Размик Мкртчян был арестован.