Դավիթ Գալստյանի մեղադրանքն անորոշ է, հասկանալի չէ, թե կոնկրետ ի˚նչ գործողություններ են վերագրվում նրան. Պաշտպաններ
30/06/2025 16:37
Փաստաբաններ Սլավիկ Պողոսյանը և  Արտակ Նավասարդյանը հայտարարություն են տարածել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Դավիթ Գալստյանի նկատմամբ հարուցված հանրային քրեական հետապնդման վերաբերյալ.
«2025 թվականի հունիսի 25-ին Դավիթ Գալստյանի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 43-308-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ահաբեկչության նախապատրաստություն) և 43-419-րդ հոդվածի 1-ին մասով (իշխանությունը յուրացնելու նախապատրաստություն) հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում, և վերջինիս ներկայացվել է մեղադրանք, որի փաստական նկարագրությունը համընկնում է ՀՀ քննչական կոմիտեի 25.06.25 թվականի հայտարարության բովանդակությանը:
Թե´ մեղադրանք ներկայացնելու, թե´ Դ. Գալստյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ նախաքննական մարմնի կողմից ներկայացված միջնորդության դատական քննության ընթացքում պաշտպանության կողմը փաստարկել է այն մասին, որ Դ. Գալստյանին ներկայացված մեղադրանքն անորոշ է, մեղադրանքի փաստական նկարագրությունից պարզ և հասկանալի չէ, թե Դ. Գալստյանին կոնկրետ ի˚նչ գործողություն(ներ) է վերագրվում, որը կարող էր որակվել որպես ահաբեկչության կամ իշխանությունը յուրացնելու նախապատրաստություն: Այդուհանդերձ, Դ. Գալստյանին ներկայացված մեղադրանքը չի որոշակիացվել, մեղադրանքի էությունը պատշաճ չի պարզաբանվել, ինչը պետք է դիտարկել որպես վերջինիս պաշտպանության նախապատրաստության և պաշտպանության իրավունքների խախտում:
Դ. Գալստյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդությանը կից ներկայացված ծավալուն նյութերի ուսումնասիրւթյունից պարզ է դարձել, որ վերջինս Բագրատ Սրբազանին հանդիպել է 2 անգամ` 2025 թվականի մարտի 3-ին և նույն թվականի մարտի 11-ին, մինչդեռ այդ հանդիպումների ընթացքում հակաօրինական, այդ թվում` մեղադրանքում նշված, որևէ գործողություն պլանավորելու, կազմակերպելու կամ իրականացնելու վերաբերյալ որևէ խոսակցություն, քննարկում տեղի չի ունեցել: Առհասարակ, միջնորդությանը կից նյութերում առկա չեն եղել այնպիսի փաստական տվյալներ, որոնք անաչառ դիտորդի մոտ կառաջացնեին այն համոզումը, որ Դ. Գալստյանը հնարավոր է մասնակցել է մեղադրանքում նշված ենթադրյալ գործողությունների պլանավորմանը, կազմակերպմանը կամ գոնե տեղյակ է եղել դրանց մասին: Հետևաբար, բացակայել է Դ. Գալստյանի նկատմամբ խափանման միջոց, այդ թվում` կալանք, կիրառելու համար անհրաժեշտ իրավաչափության պայմանը` հիմնավոր կասկածը:
Մինչդեռ, Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը, պարզապես հղում կատարելով վարույթի նյութերում առկա փաստաթղթերի վերնագրերին, չանդրադառնալով դրանց վերաբերելիությանը, առանց բացահայտելու և նկարագրելու դրանց բովանդակությունը, առանց մատնանշելու, թե կոնկրետ ո˚ր փաստաթղթում առկա ո՞ր փաստական տվյալներն են վկայում հիմնավոր կասկածի առկայության մասին, եզրահանգել է, որ քննության այս փուլում առկա են բավարար շեմով փաստեր և ապացույցներ առ այն, որ Դ. Գալստյանն առնչություն ունի իրեն վերագրվող ենթադրյալ հանցանքի կատարմանը` որոշում կայացնելով նախաքննական մարմնի միջնորդությունը բավարարելու մասին:
Այլ կերպ, առաջին ատյանի դատարանի որոշման մեջ արտացոլված չեն այն կայացնելու համար անհրաժեշտ և բավարար փաստական հիմքերը, դրանում արտացոլված չեն փաստաթղթերի գնահատման, փաստերի հաստատման և իրավունքի կիրառման գործընթացի կապակցությամբ դատարանի դատողությունների ընթացքը և դրանից բխող եզրահանգումները, ինչը վկայում է այդ որոշման չհիմնավորված և չպատճառաբանված լինելու մասին: Հետևաբար, խախտվել են նաև Դ. Գալստյանի անձնական ազատության և անձեռնմխելիության, ինչպես նաև պատճառաբանված դատական ակտ ստանալու իրավունքները»:
Դ. Գալստյանի պաշտպանները տեղեկացնում են, որ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի վերը նշված որոշման դեմ ներկայացվել է հատուկ վերանայման բողոք։

Предъявленное Давиду Галстяну обвинение является неопределённым — непонятно, какие именно действия ему вменяются։ двокаты Галстяна
30/06/2025 17:03
Адвокаты Славик Погосян и Артак Навасардян распространили заявление по поводу начатого в отношении депутата Национального собрания Республики Арцах от фракции «Справедливость» Давида Галстяна публичного уголовного преследования:
«25 июня 2025 года против Давида Галстяна было возбуждено уголовное преследование по части 1 статьи 43-308 (подготовка к террористическому акту) и части 1 статьи 43-419 (подготовка к узурпации власти) Уголовного кодекса Республики Армения, и ему было предъявлено обвинение. Фактическое описание обвинения совпадает с содержанием заявления Следственного комитета РА от 25.06.2025.
Как в ходе предъявления обвинения, так и в процессе судебного рассмотрения ходатайства следственного органа об избрании меры пресечения в виде ареста в отношении Давида Галстяна, сторона защиты обосновала, что предъявленное ему обвинение является неопределённым — из фактической части обвинения неясно и непонятно, какие конкретные действия инкриминируются Галстяну, которые могли бы быть квалифицированы как подготовка к террористическому акту или узурпации власти.
Тем не менее, предъявленное Давиду Галстяну обвинение не было конкретизировано, суть обвинения должным образом не разъяснена, что следует рассматривать как нарушение его права на подготовку защиты и на осуществление полноценной правовой защиты.
Изучение обширных материалов, приложенных к ходатайству об избрании меры пресечения, показало, что Галстян встречался с архиепископом Багратом Галстаняном дважды — 3 и 11 марта 2025 года, однако в ходе этих встреч не велось никаких разговоров или обсуждений, связанных с подготовкой, организацией или осуществлением каких-либо противоправных действий, указанных в обвинении. В материалах отсутствуют какие-либо фактические данные, которые могли бы вызвать у беспристрастного наблюдателя убеждение в том, что Галстян мог участвовать в планировании или хотя бы быть осведомлённым о предполагаемых действиях, указанных в обвинении.
Следовательно, отсутствовало необходимое правовое условие для применения меры пресечения, в том числе ареста, а именно — наличие обоснованного подозрения.
Тем не менее, суд первой инстанции общей юрисдикции города Еревана, просто ссылаясь на заголовки документов, содержащихся в материалах дела, не оценивая их относимость и не раскрывая или описывая их содержание, не указав, какие именно факты в каком конкретном документе подтверждают наличие обоснованного подозрения, пришёл к выводу, что на данной стадии следствия имеются достаточные данные и доказательства, указывающие на причастность Галстяна к инкриминируемому преступлению, и удовлетворил ходатайство следственного органа.
Иными словами, в решении суда первой инстанции отсутствуют необходимые и достаточные фактические основания, не отражён процесс оценки доказательств, установления фактов и применения права, что свидетельствует о том, что данное решение является необоснованным и немотивированным. Тем самым были нарушены также права Галстяна на личную свободу и неприкосновенность, а также право на получение мотивированного судебного акта».
Адвокаты Давида Галстяна сообщили, что против указанного решения суда первой инстанции общей юрисдикции города Еревана подана специальная апелляционная жалоба.