Թռնեք օդ, իջնեք ներքև՝ սա հենց ՀԷՑ-ը խլելու նախագիծ է. խլելու անհրաժեշտությունը հրատապ դարձավ Սամվել Կարապետյանի հայտարարությունից հետո. Գրիգորյան (Տեսանյութ)
01/07/2025 12:00
ԱԺ-ն այսօր արտահերթ նիստ է հրավիրել:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված է ՀԷՑ-ն ազգայնացնելու հարցը:
«Ռազմավարական նշանակության հարց է բերվել ԱԺ նիստի օրակարգ և դուք առաջարկում եք այն 24 ժամյա ռեժիմով քննարկել: ՀԷՑ-ի խլման գործընթացը շատ մեծ բացասական ազդեցություն է ունենալու ներդրումային ընդհանուր մթնոլորտի վրա»,- հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանը:
Պատգամավորի համար անհասկանալի է, թե ինչու է կառավարությունը ցանկանում հարցը հրատապ կարգով քննարկել ու քվեարկել. «Իմ պատասխանն այն է, որ եղել է Սամվել Կարապետյանի հայտնի հայտարարությունը եկեղեցու պաշտպանության մասով և դա հրատապություն է առաջացրել կառավարությունում: Եթե այս մոտեցման հետ համաձայն չեք, հիմնավորեք, թե ո՞րն է պատճառը, որ մենք այս նախագիծը պետք է հրատապ կերպով քննարկենք»,-դիմելով ՏԿԵ փոխնախարար  Արմեն Սիմոնյանին՝ հետաքրքրվեց Գրիգորյանը:
Փոխնախարարը չհամաձայնեց պատգամավորի՝ ՀԷՑ-ը խլելու դիտարկումների  հետ. «Դա վերաբերում է էներգետիկ բարեփոխումներին՝ որպես ռազմավարական նշանակություն ունեցող ոլորտի: Վստահ եմ՝ բոլորդ էլ տեղյակ եք, որ մենք այս ոլորտում ունենք բազմաթիվ խնդիրներ՝ կապված էկելտրաէներգիայի մատակարարման հետ և դրանց մասին խոսելու ու ապացուցելու որևէ բան չկա: Դրա համար էլ, կարծում ենք, որ այդ հարցերին պետք է հրատապ լուծում տանք»:

«Говорите что хотите — это проект по захвату ЗАО "Электрические сети Армении": срочность захвата возникла после заявления Самвела Карапетяна» — Григорян (видео)
01/07/2025 13:40
Сегодня парламент созвал внеочередное заседание.
В повестке дня — вопрос национализации ЗАО "Электрические сети Армении".
«Это стратегически важный вопрос, который внесен в повестку дня, и вы предлагаете обсуждать его круглосуточно. Процесс захвата ЭСА окажет очень негативное влияние на общий инвестиционный климат», — заявила депутат фракции «Армения» Анна Григорян.
Григорян также выразила недоумение, почему правительство хочет обсуждать и голосовать по этому вопросу в срочном порядке. «Мой ответ таков: это связано с известным заявлением Самвела Карапетяна о защите церкви, и именно оно вызвало срочность в правительстве. Если вы не согласны с таким подходом, объясните, почему мы должны рассматривать этот проект в срочном порядке», — обратилась Григорян к заместителю министра территориального управления и инфраструктур Армену Симоняну.
Заместитель министра не согласился с обвинениями депутата в захвате ЭСА. «Этот вопрос касается энергетических реформ как стратегически важной области. Уверен, что вы все знаете о многочисленных проблемах в этой сфере, связанных с поставками электроэнергии, и здесь нечего доказывать. Поэтому мы считаем, что эти вопросы требуют срочного решения», — сказал Симонян.
На это Григорян ответила: «Взлетайте в воздух, опускайтесь вниз — это именно проект по захвату ЭСА».