Հակակոռուպցիոն կոմիտեն ավարտել է Սերժ Սարգսյանի դեմ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով իրականացված նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ս. Ս.-ն, 2000-2018 թթ. ընթացքում զբաղեցնելով ՀՀ պաշտպանության նախարարի, ՀՀ վարչապետի, ՀՀ նախագահի, այնուհետև՝ ՀՀ վարչապետի պաշտոնը, օրենքով սահմանված արգելքին հակառակ, վստահված անձանց միջոցով ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող կազմակերպություններ հիմնադրելու և առևտրային կազմակերպությունների կառավարմանը մասնակցելու նպատակով օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, նպաստել է, որպեսզի օտարերկրյա ներդրումներով ՀՀ կարիքների բավարարման համար Արարատի մարզի Սուրենավան համայնքում բիտումի գործարանի հիմնադրմանը ներգրավվեն իր հետ մտերիմ հարաբերությունների մեջ գտնվող Մ. Բ.-ն և վերջինիս պատկանող կազմակերպությունները:
Ծրագրվածն իրագործելու նպատակով Ս. Ս.-ի վստահված անձ Մ. Բ.-ի մասնակցությամբ գործող ընկերությունը, Կիպրոսի Հանրապետությունում գրանցված ռուսական երկու ընկերությունների հետ համատեղ 2006 թ. փետրվարի 20-ին հիմնադրել են նոր ընկերություն: Ս. Ս.-ն, Մ. Բ.-ի միջոցով մասնակցելով նշված ընկերության հիմնադրմանն ու կառավարմանը, հանձնարարել է այդ ընկերության 50 տոկոս բաժնեմասը ձևակերպել Մ. Բ.-ին պատկանող ընկերության անվամբ, իսկ մյուս 50 տոկոս բաժնեմասի նկատմամբ գրանցվել է ռուսական երկու ընկերությունների սեփականության իրավունքը:
Այնուհետև Ս. Ս.-ն Մ. Բ.-ից պահանջել է հիմնադրված նոր ընկերության՝ վերջինիս պատկանող բաժնեմասի 22,5 տոկոսը որպես կաշառք փոխանցել իր եղբորորդու և ՀՀ երկրորդ նախագահի որդու կողմից հիմնադրված ընկերությանը: Կատարելով Ս. Ս.-ի պահանջները՝ 2008 թ. մարտի 14-ին Մ. Բ.-ն իր ընկերության բաժնեմասի նշված մասը ձևական գործարքի միջոցով վաճառել է հիշյալ անձանց ընկերությանը, ինչպես նաև նոր հիմնադրված ընկերությունում կատարել է ներդրում:
2013 թ. վերը նշված նոր հիմնադրված ընկերության գործունեության ձախողման պատճառով օտարերկրյա ներդրող կազմակերպությունները նպատակադրվել են վաճառել նշված ընկերությունում իրենց բաժնեմասերը, ինչով պայմանավորված՝ Ս. Ս.-ն, փաստացի կառավարելով նշված գործընթացը, հանձնարարել է Մ. Բ.-ին դիմել ՀՀ-ում գործող, իր մտերիմին պատկանող բանկային կազմակերպությանը՝ 14.000.000 ԱՄՆ դոլար վարկ ստանալու համար և վերադարձնել ռուսական երկու ընկերությունների կատարած ներդրումները, ինչը վերջինս կատարել է:
Դրանից հետո Ս. Ս.-ն Մ. Բ.-ի հետ նպատակադրվել է վաճառել վերջինիս պատկանող կազմակերպությունների, այդ թվում՝ նոր հիմնադրված ըկերության ակտիվները: Միևնույն ժամանակ Ս. Ս.-ն որոշել է նշված գործարքը ծառայեցնել իր դստեր ամուսնու և նրա հետ փոխկապակցված ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների կողմից ծավալվող գործունեությանը նպաստելուն: Արդյունքում Մ. Բ.-ն հիմնադրել է նոր ընկերություն, որին փոխանցվել են մյուս ընկերությունների ակտիվները, այդ թվում՝ Երևանում և մարզերում գտնվող 23 բենզալցակայանները, նավթամթերքի բազան և Արարատի մարզի Սուրենավան համայնքում գտնվող՝ բիտում արտադրող գործարանը:
2015 թ. օգոստոսի 22-ին Ս. Ս.-ի դստեր ամուսու հետ փոխկապակցված ընկերությունը 40.000.000 ԱՄՆ դոլարով ձեռք է բերել Մ. Բ.-ի հիմնադրած նոր ընկերության 100 տոկոս բաժնեմասը, ինչով պայմանավորված՝ հնարավորություն է ստացել ՀՀ բենզինային վառելիք ներկրելու մենաշնորհ ստանալ:
Դրանից հետո Ս. Ս.-ն Մ. Բ.-ից պահանջել է իր եղբորորդու և ՀՀ երկրորդ նախագահի որդու ընկերությանը նախկինում որպես կաշառք ձևական գործարքով փոխանցված 22,5 տոկոս բաժնեմասի դիմաց ՀՀ երկրորդ նախագահի որդուն տալ առանձնապես խոշոր չափերով՝ 6.000.000 ԱՄՆ դոլար, որից հետո Մ. Բ.-ն վերջինիս նախաձեռնությամբ իրեն ներկայացված կեղծ փոխառության պայմանագրի հիման վրա նրա ընկերությանն է փոխանցել նշված առանձնապես խոշոր չափերով գումարը:
Նախաքննության ընթացքում Ս. Ս.-ին մեղադրանք է ներկայացվել առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և օրենքով սահմանված արգելքին հակառակ՝ ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու համար: Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է, և վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան:

Антикоррупционный комитет завершил следствие по делу в отношении третьего президента Армении Сержа Саргсяна
02/07/2025 11:48
Уголовное дело в отношении бывшего президента Республики Армения, обвиняемого в получении взятки в особо крупных размерах и незаконном участии в предпринимательской деятельности, направлено в суд. Об этом сообщает Антикоррупционный комитет.
«Предварительным следствием, проведенным по уголовному делу, рассматриваемому Антикоррупционным комитетом Республики Армения, установлено, что С. С., занимая в 2000-2018 гг. должности министра обороны Республики Армения, премьер-министра, президента, а затем премьер-министра, вопреки установленному законом запрету, использовал свое служебное положение для создания организаций, осуществляющих предпринимательскую деятельность через доверенных лиц, и участия в управлении коммерческими организациями, тем самым способствуя вовлечению находящегося с ним в тесные отношения М. Б. и принадлежащих ему организаций в создание битумного завода в общине Суренаван Араратской области для удовлетворения потребностей Республики Армения за счет иностранных инвестиций.
Для реализации плана компания при участии доверенного лица С. С., М. Б. совместно с двумя российскими компаниями, зарегистрированными в Республике Кипр, 20 февраля 2006 года учредила новую компанию. С. С., участвуя в учреждении и управлении указанной компанией через М. Б., поручил, чтобы 50 процентов акций этой компании были зарегистрированы на имя компании, принадлежащей М. Б., а на остальные 50 процентов были зарегистрированы права собственности двух российских компаний. Затем С. С. потребовал от М. Б. передать 22,5 процента акций в качестве взятки компании, принадлежащих последнему, и учрежденной его племянником и сыном второго президента Республики Армения. Выполняя требования С. С., 14 марта 2008 года М. Б. продал указанную часть акций своей компании вышеуказанной компании по формальной сделке, а также осуществил инвестиции в созданную компанию.
В 2013 году в связи с несостоятельностью вышеуказанной компании иностранные инвестиционные организации намеревались продать свои акции, в связи с чем С.С., фактически руководивший вышеуказанным процессом, поручил М.Б. обратиться в банковскую организацию, действующую в Республике Армения, принадлежащую близкому лицу, за кредитом в размере 14 000 000 долларов США и вернуть инвестиции, осуществленные двумя российскими компаниями, что последний и сделал. После этого С.С. совместно с М.Б. намеревались продать активы организаций последней, в том числе и новосозданную компанию. При этом С.С. решил использовать вышеуказанную сделку для продвижения принадлежащей мужу своей дочери компании и связанных с ним организаций, осуществляющих предпринимательскую деятельность.
В результате М. Б. основал новую компанию, которой были переданы активы других компаний, в том числе 23 автозаправочные станции в Ереване и областях, база нефтепродуктов и завод по производству битума в общине Суренаван Араратской области. 22 августа 2015 года компания, аффилированная с мужем дочери С. С., приобрела 100 процентов новой компании, основанной М. Б., за 40 000 000 долларов США, что дало ей возможность получить монополию на импорт бензинового топлива в Республику Армения. После этого С.С. потребовал от М.Б. передать сыну второго президента Республики Армения особо крупную сумму в размере 6 000 000 долларов США в обмен на 22,5 процента акций, ранее переданных в качестве взятки компании его племянника и сына второго президента Республики Армения, после чего М.Б. на основании представленного ему по инициативе последнего поддельного договора займа передал указанную особо крупную сумму компании.
В ходе предварительного следствия С. С. предъявлено обвинение в получении взятки в особо крупном размере и незаконном участии в предпринимательской деятельности с нарушением установленного законом запрета. Предварительное следствие по уголовному делу завершено, материалы производства с обвинительным заключением направлены в Антикоррупционный суд Республики Армения.